Avalehele
First North turg annab hoogu juurde ka väikeettevõttele

First North turg annab hoogu juurde ka väikeettevõttele

06.03.2017

98% Eesti ettevõtetest liigitub väikese või keskmise suurusega ettevõtteks. Paljud neist ettevõtetest saaksid börsilt kasvuks hoogu juurde.

Mis on First North turg?

Veel paarkümmend aastat tagasi tulid börsile peamiselt vaid tuntud ja suured ettevõtted. Vahepealsete aastatega on olukord muutunud. Nasdaq Balti börside alternatiivturg First North võimaldab väiksematel ja keskmise suurusega ettevõtetel vähese vaeva ning kuluga saada avalikuks ettevõtteks.

First North on börsi light versioon. Ettevõte on avalikult kaubeldav, aga nõuded on oluliselt leebemad kui reguleeritud turul oleval ettevõttel. First North on ehitatud spetsiaalselt väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele, kes on ambitsioonikad ja tahavad kaasata raha, saada börsi kvaliteedimärki, olla oma klientide ja koostööpartnerite jaoks paremini nähtavad või jagada ettevõtte osalust töötajate tulemuslikumaks motiveerimiseks.

Mida tähendab „börsi kvaliteedimärk“?

Toon lihtsa näite. Eksportöör vajab välisturgudel koostööpartnerite leidmiseks häid soovitusi. Börsil olemine on üks parimaid referentse, mis ettevõttel olla saab. Avalikult kaubeldava ettevõtte kohta saab teha kohese järelduse, et ettevõttel on tegevusajalugu, aruandlus on paigas ja kogu oluline info on avalik. Mitu Tallinna börsil kaubeldava ettevõtte juhti on öelnud, et just börsil olemine on neil aidanud välisturgudel jala ukse vahele saada. Rääkimata sellest, et avalikult kaubeldav ettevõte saab koduregioonis palju tuntumaks ehk sisuliselt kaasneb sellega tasuta reklaam.

Millist rahalist kasu toob First North turul olek?

Mõistagi võib vastu väita, et avalikuks ettevõtteks saamine on kallis ning nõuab suurt aja- ja ressursikulu. Aga vaatame lähemalt, mida tähendab First North turule tulek ja seal olek rahaliselt. First North turule kauplemisele võtmise tasu on 1500 € (aktsiad) või 1000 € (võlakirjad). Haldustasu on aktsiate puhul 3000 € aastas ja võlakirjade puhul 500 € + 0,01% võlakirjade emissioonimahust aastas (sh maksimaalne haldustasu on 1000 €). Kaaludes võimalikku saadavat lisaväärtust börsil olemisest ja mainitud kulu, siis kuidas tundub? Kas Teie ettevõte võiks olla börsiettevõte?

Loe lähemalt: www.nasdaqbaltic.com.

Märksõnad: Nasdaq, Väikeettevõtlus