Avalehele
Kommentaar: Eesti jaekaubandus

Kommentaar: Eesti jaekaubandus

09.11.2016

Kaubanduse üldine seis peaks olema hea. Statistikaameti andmetel on jaekaubanduse mahud rekordtasemel ja kasvavad jätkuvalt. 2015. aasta mahud kokku näitasid läbi aegada kõrgeimat taset ja olid sealjuures 10% kõrgemad kui 2007. aastal 2016. a 7 kuud kasvas jaekaubandus +6,6% ehk 5,15 miljardit eurot võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Jaekaubanduse kasvu toetab madal töötuse määr ja kasvav keskmine palk. Lisaks toetab jätkuvalt madal nafta hind kaudselt teiste toodete ja teenuste tarbimist.

E-kaubandus on tõusuteel

Samal ajal mõjutab kaupmeeste kasumlikkust ja marginaale kasvav konkurents, tööjõu nappus ja surve palkadele ning e-kaubanduse kiire areng. Eesti kaupmeeste e-kaubanduse mahud on kiirelt kasvanud ning lisaks võtavad eesti tarbijate rahakotist järjest suurema osa ka globaalsed e-kaubanduse hiiud. Kaubandusettevõtete ärimudelid  on muutuses ja ettevõtted otsivad võimalusi efektiivsuse tõstmiseks.

Marks & Spencer lahkub Eesti turult

Kommentaariks Briti kaubandusketi Marks & Spenceri lahkumisele Eesti turul võib öelda, et kuna viie aasta jooksul ei suutnud Marks & Spencer senise ärimudeliga kasumit teenida, siis ilmselgelt tuli teha mingi muudatus. Siit ei ole võimalik otseselt järeldada, et Eestis tegutsevad jaeketid hakkavad otsi kokku tõmbama. Samas ei saa ka välistada, et üksikuid poodide sulgemisi tuleb lisaks, sest kõik jaeketipoed pole ühtviisi tugevad ning kindlasti on ka kahjumiga töötavaid poode.

Kabanduskeskustes on täna näha vakantseid pindasid, aga kas see tähendab seda, et kaubanduspindasid on täna ülemäära palju, on raske hinnata. Võimalik, et vahetub rentnik või et tänase rendihinnaga pole kaupmehel konkreetses keskuses mõtet poodi pidada. Kui Swedbank korraldas kevadel kaupmeeste seas küsitluse, kus uurisime kui paljud kaupmehed soovivad kaubanduspinda lähima kahe aasta jooksul laiendada, saime vastuseks, et keskmiselt soovitakse laiendada pinda 3,9% võrra.  Ehk kaubanduspinna puudust otseselt ei ole, küll aga ollakse valmis liikuma parematele pindadele.