Avalehele
Prototron jagas rekordilised 120 000 eurot ja ületas maagilise miljoni euro piiri

Prototron jagas rekordilised 120 000 eurot ja ületas maagilise miljoni euro piiri

Väljakutseterohke aasta 2020 on nii eestlased kui lätlased leiutama pannud, kokku esitati Swedbanki kaasasutatud nutikate ideede rahastule Prototron mulluses sügisvoorus enam kui 500 ideed. Reedel selgusid vooru võitjad – rekordiliselt läks 8 meeskonna vahel jagamisele 120 000 eurot. Sellega on Prototron aidanud turule jõuda 86 tehnoloogilisel lahendusel ja investeerinud ideede elluviimisesse enam kui miljon eurot.

„Kõike hetkel meie ümber toimuvat arvesse võttes on mul väga hea meel, et vooru laekus nii palju suurepäraseid ideid. Kõik lõppvooru jõudnud ehk ekspertkogu ette astunud 12 meeskonda olid oma ideed põhjalikult läbi mõelnud. Need lahendused olid tulevikku vaatavad ja lõplikus pingereas eristusid meeskonnad üksteisest vähem kui poole punkti võrra. See näitab ühtlaselt head taset. Lisaks tahan välja tuua, et järjest enam jõuab rahastuseni süvatehnoloogial ja teadustööl põhinevaid lahendusi. Kuigi see tähendab, et nende meeskondade võimaliku eduloo horisont võib olla kaugemal kui mõne lihtsama lahenduse puhul, kirjutab Prototron just läbi nende meeskondade end Eesti kui tugeva innovatsioonimaa raamatusse,“ rõõmustas Prototroni tegevjuht Jana Budkovskaja.

Prototroni 2020. aasta sügisvooru rahastuse saajad ja nende idee lühikirjeldus:

Litegrav.AI – 20 000 eurot. Meeskond on arendamas väiksemõõtmelist gravitatsioonisimulaatorit, mis suudab teha esmaseid uuringuid mitmete eri instrumentide uuringute põhjal.

Raiku – 20 000 eurot. Raiku pakub head alternatiivi mullikilele. Loodav pakend on biolagunev ja seda toodetakse puidutööstuse jääkidest. Raiku pälvis ka Comodule eripreemia.

Cellboxlabs – 20 000 eurot. Meeskond on arendamas mikrokiipi, mille abil saavad toidutootjad, farmatseudid, kosmeetikaettevõtted testida oma tooteid täpsemalt, efektiivsemalt ja turvalisemalt.

PurOceans – 15 000 eurot. Tegemist on maailma esimese keskkonnasõbraliku tehnoloogiaga, mis kahjusid tekitamata puhastab veepinna õlist ja mikroplastidest ning aitab seeläbi säilitada süvavete elusloodust.

Soft robotic cervix – 20 000 eurot. Emakakaela avanemist kujutav dünaamiline robot võimaldab ämmaemandate koolitamise simulatsioonõppe viia uuele tasemele.

Neurosalience – 10 000 eurot. Arendab tööriista dementsuse varajaseks avastamiseks magnetresonantstomograafia (MRI) uuringu abil.

Solaride – 10 000 eurot. Rakendus elektriautodele, mis prognoosib sõiduki energiatarbimist sihtkohta jõudmiseks.

Parcelsea – 5 000 eurot Samsungi eripreemiana. Meeskond arendab nutipostkasti, mis võimaldab eratarbijal kasutada paki- ja toidukullervedusid kontakti-ja suhtlusvabalt ning igas mõttes mugavamalt kui täna.

Samuti kuulutati reedel välja esimest korda toimunud Prototron Juniori konkursi tulemused. Konkursi patroon NOËP andis auhinna üle Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi noormeestele tiimist Ultralink, kes töötasid välja UV-tehnoloogia abil haigustekitajate vastu võitleva ukselingi. Isepuhastuv ukselink on praeguse viirusepuhangu ajal eriti aktuaalne.

Prototron on Swedbanki, TalTechi, Tallinna Teaduspargi Tehnopol ja Tartu Ülikooli rahastu, mis aitab luua tehnoloogiliste ideede prototüüpe, et maailma muutvad ideed ja tooted jõuaksid kiiremini turule. Tänaseks on Prototron rahastanud 86 nutikat ideed kokku ligi 1 053 000 euroga, meeskonnad on järelinvesteeringuid kaasanud üle 34 miljoni euro. 2020. aastal laienes Prototron Lätti. Asutajate kõrval pakuvad meeskondadele nii mentorlust kui rahalist toetust Tallinna linn, BuildIt Latvia, Swedbank Latvia, LMT, Samsung, Hedman Partners, Fundwise, Veebimajutus.ee, Amazon Web Services, coModule, Microsoft ja Avokaado.

Järgmisse vooru saab taotlusi saab esitada 25. märtsini: www.prototron.ee.

Märksõnad: Prototron