Avalehele
sTARTUp Day Swedbanki auhinna 10 000 eurot võitis Äio tech

sTARTUp Day Swedbanki auhinna 10 000 eurot võitis Äio tech

Baltikumi suurimal ärifestivalil sTARTUp Day toimunud iduettevõtete sTARTUp Pitching 2022 võistluse finalistidest võitis Swedbanki auhinna 10 000 eurot puidu- ja põllumajandusjääkidest toiduainete tootmist arendav iduettevõtte Äio tech.

Äio tech on tänavu jaanuaris TalTechi bioinseneride Petri-Jaan Lahtvee ja Nemailla Bonturi asutatud ettevõtte, mille eesmärk on toota puidu- ja põllumajandustööstuse jääkidest toidulauakõlbulikke õlisid, et muuta toiduainetööstus jätkusuutlikumaks ja vähendada loodusressursside raiskamist.

„Meid võlus noorte teadlaste ambitsioon muuta edukaks äriks Eestis tehtud teadustöö, mis panustab globaalse ja kasvava probleemi lahendamisse, kuidas toota toiduaineid tänasest jätkusuutlikumalt,“ ütles Swedbanki iduettevõtete valdkonnajuht Triin Preem. “Hoiame Äio meeskonnale pöialt, et neil õnnestuks mahukas teadustöö edukaks äriks pöörata, sest näeme ringmajandusettevõtetes Eesti majandusele suurt kasvupotentsiaali.“

„Kuigi fermentatsiooni protsesse on toidu tootmiseks kasutatud aastatuhandeid, oleme leidnud lahenduse, kuidas läbi ringmajanduse on võimalik pakkuda kohalikest kõrvalproduktidest nagu saepuru või põhk tervislikke toiduaineid. Sellega pakume toiduainetööstusele loomse rasva ning suure keskkonnajalajäljega palmi- ja kookosõli kasutamise alternatiivi kohaliku väärtusahelaga, mis ei sõltu ei hooajast ega kliimast,“ selgitas Äio techi kaasasutaja Petri-Jaan Lahtvee. „Oleme astumas alles meie esimesi samme, mistõttu oleme Swedbanki tunnustuse ja auhinna eest supertänulikud.“

Lahtvee sõnul kasutab ettevõte auhinnaraha uudistoodete ohutuse valideerimiseks, mis on iga uue toiduaine arendamise juures oluline samm. Järgmise aasta jooksul soovime meie kestlike rasvade tootmisprotsesse selliselt skaleerida, et saaksime juba näiteks sTARTUp Day 2023 raames pakkuda kestlikult valmistatud toite.

sTARTUp Pitching 2022 võistlusele kuhu oodati osalema kõiki iduettevõtted, kellel on valminud esmane prototüüp registreerus tänavu 380 ettevõtet 47 riigist. Neljakümnele eelvooru edukalt läbinud startupile avanes võimalus tutvustada ettevõtet investoritele, partneritele ja klientidele.

Tänavu kuuendat korda toimunud Baltikumi suurimal ärifestivalil sTARTUp Day astus üles ligi 200 esinejat ja võõrustas kolme päeva jooksul ligi 3500 idumajanduse huvilist nii Eestist kui välismaalt.