Avalehele
6 nõuannet, kuidas tagada muretu autoreis

6 nõuannet, kuidas tagada muretu autoreis

25.06.2019

Populaarses rahatarkuse grupis #Kogumispäevik on praegu fookuses erinevad puhkusega seotud kulud. Et suvel plaanitakse üha rohkem autoga reisida nii Eestis kui ka välismaal, tasuks silmas pidada järgmiseid nõuandeid.

Suvereisid on alati meeldejäävad. Eriti veel siis, kui need õnnestuvad. Paljud #Kogumispäeviku grupi liikmed võtavad raha säästmise eesmärgil ette ka autoreise, sest nii avaneb kõige parem võimalus välisriigiga tutvuda. Mida teha aga selleks, et autoreis kulgeks muretult? Oma nõuandeid jagab Priit Ärmpalu Nordautost.

1. Võta kaasa auto dokumendid

Kindlasti ei tohi unustada auto tehnilist passi. Kui auto on kellegi teise oma või passis pole kasutajaks sind, siis teatud juhtudel tuleks kaasa võtta ka volitus. Euroopa Liidus liigeldes õnneks volitust enam olema ei pea ja piisab passist. Kindlasti peab autoga kaasas olema kehtiv liikluskindlus ehk roheline kaart. Selle puudumisel võib näiteks lõunanaabrite politsei ka trahvi teha. Lisaks auto dokumentidele tuleks kaasa võtta isikut tõendav dokument ja kehtiv juhiluba. Kindlasti tasub passist järgi vaadata ka see, et autol oleks kehtiv ülevaatus ja et see reisi ajal ei lõppeks.

2. Valmista auto ette

Enne autoreisi tuleks sõiduvahend korralikult ette valmistada. Esimese asjana tasuks järgi vaadata, millal oli autol viimane korraline hooldus ja millal peaks tulema järgmine. Kui järgmine on tulemas juba paari kuu või paari tuhande kilomeetri pärast, siis võiks kaaluda hoolduse tegemist. Selle käigus võiks paluda teenindusel auto sellise pilguga üle vaadata, et seal on kõik korras. Kindlasti tasub üle kontrollida ka konditsioneer.

3. Võta kaasa tagavararatas ja rehviparanduse komplekt

Kõige olulisem on kontrollida, et reisil oleks kaasas auto tagavararatas või rehviparanduse komplekt. Samuti võiks endale selgeks teha, kuidas käib rehvivahetus, kus asub tungraud, rattavõti ja vargamutri võti. Lisaks võiksid kaasas olla “krokodillid” ja autoõli. Igaks juhuks võiks välja vaadata ka Euroopa autoabi numbrid, et vajadusel kiirelt abi saada.

4. Pane paika marsruut

Kindlasti õnnestub reis siis, kui on tehtud võimalikult palju kodutööd. Heaks abimeheks on erinevad reisifoorumid (näiteks trip.ee), mille abil saab paika panna huvitavamad kohad. Mõistlik oleks vaadata välja ka ööbimiskohad ja need ette broneerida. Vastasel juhul võid poole ööni ringi sõita ja vaba tuba otsida või veel hullem – magada lõpuks metsa all autos.

Marsruuti valides peaks arvestama sellega, et keskmiselt üle paarisaja kilomeetri päevas ei tohiks planeerida. Kui on aga selge plaan sõita rohkem ja kaugemale, lihtsalt punktist A punkti B, siis võib planeerida ka rohkem, nii 700-800 kilomeetrit päevas. Valitud marsruut tuleks kindlasti telefoni alla laadida, sest vahepeal ei pruugi olla levi. Ka paberkandjal kaardi võtmine ei tee halba. Lisaks on kaardi pealt mugavam marsruuti jälgida ja see maha märkida.

5. Tee kodutööd kütusehindade osas

Mööda Euroopat ringi sõites tasub eelnevalt teha kodutööd ka selle osas, kui palju maksab erinevates riikides kütus. Vahed on kohati märkimisväärsed. Liitri puhul võib olla erinevus 10 senti, kuid paagi puhul on tegemist juba 5-6 euroga. Seega tasub omale selgeks teha soodsamad riigid ja vastavalt sellele planeerida marsruut ja kütuse tankimine. Hea kütusekulu jälgimise abivahend on näiteks https://www.viamichelin.com/  kus marsruudi kokkupanemisel näeb nii kilometraaži, sõiduaega kui arvestuslikku kütusele kuluvat summat.

6. Lastega reisides mõtle välja põnevaid tegevusi

Lastega reisides tuleks mõelda sellele, kuidas nemad pika autoreisi üle elavad. Kindlasti peaks olema kaasas veidi sööki ja jooki. Iga paari tunni tagant tuleks teha üks lühem peatus, et lapsed saaksid end sirutada ja veidi ringi liikuda. Veel võiks marsruudil maha märkida mingid punktid, mis võiksid neile huvi pakkuda. Meelelahutuseks sobivad erinevad mängud (nt kaardid), raamatud või tahvelarvuti. Lisaks tasub välja mõelda põnevaid ja mängulisi tegevusi, näiteks liiklusmärkide märkamist või teatud värvi auto või maja nägemist.

 

Kui soovid saada rohkem nõuandeid, kuidas soodsalt puhata, liitu #Kogumispäevik grupiga!