Avalehele
Kolmandik Eesti elanikest usub, et nende järgmine sõiduk on hübriid- või elektriauto

Kolmandik Eesti elanikest usub, et nende järgmine sõiduk on hübriid- või elektriauto

06.05.2019

Swedbanki tellimusel läbi viidud uuring näitab, et huvi keskkonnasõbralike autode vastu järjest kasvab. Kolmandik vastanutest arvab, et nende järgmine sõiduk on hübriid- või elektriauto. Samas toodi välja, et selliste autode soetamist täna takistab siiski kõrge hind, piiratud läbitav vahemaa ning puudulik infrastruktuur.

Kliimamuutus on globaalne probleem, mis võib meid lähiaastakümnetel kaudselt või otseselt mõjutada. Üks võimalus, kuidas igaüks meist saab puhtama keskkonna nimel tegutseda, on valida loodussõbralikum transport. Statistika näitab, et Eestis on kõige rohkem 10-aastaseid või vanemaid autosid, millest omakorda kolmandikul on vanemat tüüpi diiselmootor, mis kipub keskkonda rohkem saastama. Samas on huvi keskkonnasõbralike autode vastu selgelt kasvamas. Kui oma praeguse auto valimisel pidas keskkonnasõbralikkust oluliseks faktoriks vaid 4% vastanutest, siis lausa 25% küsitletutest arvab, et ostab oma järgmiseks autoks hübriidmootoriga sõiduki ja 8% näeb ennast tulevikus elektriauto omanikuna.

Valdav enamus (69%) leiab, et keskkonda vähem kahjustavate autode ostmisel on takistuseks liiga kõrge hind, piiratud läbitav vahemaa (48%) ning puudulik infrastruktuur (25%). Uuringu kohaselt on kolm peamist tegurit, mis motiveeriks autoomanikke valima uut ja keskkonnasõbralikumat autot: soodsamad finantseerimistingimused (45%), taskukohasem hind (42%), ning soodsamad käituskulud (26%). 18% vastanutest on valmis ostma keskkonnasõbralikumat autot ainult keskkonnaga seotud põhjustel.

Silluta usub, et erinevate soodustuste tekkimisel kasvab huvi keskkonnasõbralike autode vastu veelgi, mis aitab pikemas perspektiivis kaasa Eesti autopargi uuenemisele. Seepärast muudame liisingu tingimused soodsamaks uute keskkonnasõbralikele autode ostjate jaoks. Swedbanki era- või äriklient, kes otsustab soetada ükskõik, millise tootja uue hübriid-, elektri- või bensiinimootoriga automudeli, mille süsihappegaasiheide on 95 g/km või vähem, saab finantseerimist soodsamatel tingimustel. Nõuetele vastavate automudelite puhul pakub Swedbank finantseerimise intressimääraks 1,89% + 6 kuu Euribor. Lisaks saab keskkonnasõbraliku auto ostja liisingulepingu esimese aasta jooksul kaskokindlustuse 10% soodsamalt. Algatus on osa panga pikaajalisest kestliku arengu strateegiast.

Küsitluse viis käesoleva aasta aprillis Swedbanki tellimusel läbi uurimisfirma Spinter. Veebis küsitleti Eesti 1007 elanikku vanuses 18–75.

Kasulikud lingid

Märksõnad: Uuring