Avalehele
Kuidas oma koduga lisaraha teenida?

Kuidas oma koduga lisaraha teenida?

Tuntud rahatarkuse grupi #Kogumispäevik liige Liisi Kirch on viimasel kolmel aastal oma kodu raha teenima pannud. Igal aastal on ta sellega üle 1000 euro lisaraha teeninud. Mis on tema põhilised soovitused neile, kes kaaluvad oma kodu välja üürimist?

Esmakordselt rentis Kirch oma kodu välja 2016. aasta suvel. Koduks oli sel hetkel Mustamäe ja Kristiine piiril olev kolmetoaline korter, kus oli tasuta parkimine ja kust üsna kiirelt ka kesklinna jõudis. „Mõtlesime abikaasaga äriplaani läbi – meie sihtgrupp tundus olevat lastega pered, sest korteris ruumi jagus (majutusvõimalus kuni viiele), samas oli see kärarikkast vanalinnast pisut eemal,“ lisas Kirch, kelle sõnul üüritakse kodu välja vaid siis, kui ise perega linnast ära ollakse. „Tihtipeale langeb meie äraminek  kokku mõne pühaga (kõige parem näide on venelaste jõulud, mis meie jaoks püha pole, küll aga on igal aastal nõudlust jaanuari esimese või teise nädalavahetuse järele) ning hinnatase on pisut kõrgem – siis teame, et meie enda puhkus saab kenasti kinni makstud ja raha jääb ülegi.“

125 eurot öö eest

Kõige enam on neile ühe korteriöö eest makstud 125 eurot ja see juhtus siis, kui Tallinnas toimus jalgpallivõistlus kahe Hispaania klubi vahel ja majutusasutuste hinnad olid tänu sellele kõrgemad.

Kirchi sõnul saab pere tänu korteri väljaüürimisele aastas üle 1000 euro tulu. Viimast saab väga hõlpsasti ka deklareerida, sest Airbnbst saab andmed otse Maksuametisse saata. Lisakuludena loetles naine uusi rätikuid ja voodipesu ja tualettpaberi ja kohvikulud.  „Süüa me külalistele ei paku (v.a. suhkur, sool, tee, kohv, vesi, kodumaiste kommide kauss), pigem jätavad nemad meile poolikuid kaerahelbe- ja pastapakke, võid, köögivilju, piima, mida on tore koju jõudes avastada. Eriti just siis, kui arvasid, et kodus pole näljastele lastele midagi hamba alla viskamiseks,“ muigas Kirch, kelle sõnul teenitakse suurem osa tulust just suvel, mil pere ise on liikuvam ja Tallinnas on rohkem turiste kui muudel aastaaegadel.

Põhjuseid, miks kodu välja üüritakse, on lisaraha kõrval veel teisigi.

Soovitab proovida

„Omamoodi sunnib see oma kodu korras hoidma – võõraid inimesi majutades tahad head muljet jätta, niisiis kasutan seda ära põhjaliku koristuse tegemiseks. Et isiklikke asju on palju, siis võtab põhjalik suurpuhastus aega umbes kaheksa tundi. Samas näitab meie kogemus, et ka koju jõudes on kord majas. Et koristamisaega lühendada ning ka oma ellu rohkem vaba aega, energiat, ruumi ja raha võimaldada, saab püüeda minimalistliku kodu poole – ehk mida vähem asju me omame, seda kergemaks ja kiiremaks saab kodu koristamise, seda vähem kulub ka igapäevaselt aega tolmu pühkimisele ja asjade hooldamisele, mida me harva vajame, ning seda enam leiame motivatsiooni kodu rohkem teenima panna,“ selgitas Kirch, kelle sõnul on nendel oma kodu väljarentimisega vaid positiivsed kogemused.

Perel on olnud vaid üks juhtum, kus pärast külaskäiku ei töötanud Kirchide vinüülplaadimängija. Selgus, et üürnike perepoeg oli mänguhoos selle maha lükanud. „Võtsime nendega uuesti ühendust ning kogu parandus maksti kinni. Ka ütlesid nad, et on nõus kogu plaadimängija maksumuse hüvitama, kui selgub et parandus pole võimalik.“ Kirch soovitab võimalusel Airnb´s oma kodu väljaüürimist igatahes proovida. Lõppude lõpuks pole kaotada suurt midagi.

“Tore moment on ka see, kui jätad kodu üürnike kätte ja lähed ise perega linnast eemale puhkama ning tagasi tulles on jäetud suur šokolaad ja pikk tänukiri – siis mõtled küll, et ma pole ju ise midagi loovutanud, saanud ainult motivatsiooni kodu korras hoida, rahalise preemia ja tagatipuks veel tänusõnad,“ lisas ta lõpetuseks.

Kui soovid rohkem nõuandeid, kuidas lisaraha teenida, säästa ja investeerimisega alustada, siis liitu #Kogumispäeviku grupiga Facebook´is