Avalehele
Õige aeg kodu ostmiseks?

Õige aeg kodu ostmiseks?

Kas kinnisvarahinnad hakkavad langema? Kas praegu on õige aeg kodu ostmiseks? Kas eraisikutel on kodulaenu kergem või raskem saada kui varem? Just neile küsimustele anti vastused Swedbanki korraldatud veebiseminaril.

Teemat avasid Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma ning Arco Vara analüütik ja kutseline hindaja Mihkel Eliste.

Mis puudutab kinnisvarahindu, siis täna on Tallinnas kinnisvara ruutmeetri hind langenud 2,5–3% ent märksa tõsisem indikaator on see, et aprillis langes tehingute arv 43%. Mai esimene pool on näidanud, et kuu kokkuvõttes võib ennustatav langus olla juba umbes 60%.  Samas tõi Eliste paralleeli eelmise kriisiga, mil kinnisvaraturg kukkus 75%. „Nii suurt langust seekord tõenäoliselt ei tule. Küll aga näeme, et hinnalangus jätkub,“ avaldas ta. Tüüpkorterite turul võib maikuu keskpaiga seisuga juba täheldada, et hinnatasemed on märtsist langenud ligi 6% võrra.

Müüjad pole valmis veel hinnast alla tulema

Ka laenutaotluste arv on langenud, sest turg on muutunud. Kuigi levima on hakanud müüt, et pangad ei anna eraisikutele kodu ostmiseks laenu, siis Pärgma kinnitas, et see ei vasta tõele.

„Pangad annavad laenu, see oli nii enne kriisi, on praegu ja on ka tulevikus. Laenu väljastamiseks analüüsib pank mitut tahku: laenusoovija sissetulekut, senist kohustuste täitmise korrektsust, tagatist ja selle seisukorda ning omafinantseeringut. Oluline on ka majanduskontekst – millises sektoris on oodata rahvamajanduse kasvu vastavalt vajadusele tööjõu järele ja vastupidi. Pöörame sellele aspektile erilist tähelepanu, sest kriis on mõjutanud paljusid eri tööstusharude ettevõtteid. Laenu väljastamise või väljastamata jätmise otsuse teeme alati individuaalselt, kliendist lähtuvalt,“ avaldas Pärgma, kelle sõnul on panga poole pöördunud ka väga paljud uusarendusse kodu ostnud inimesed, kellel on vahepeal töötasu alandatud või on vara turuväärtus vähenenud.

Oluline on mõista, et uusarenduste puhul sõlmitakse tavaliselt enne võlaõigusliku lepingu allkirjastamist laenuleping ja laen kantakse panga poolt välja alles siis, kui ostetav vara on valmis ja varale on seatud hüpoteek. Mis saab aga siis, kui kodu sissemakse on juba tehtud, uus kodu pole veel valmiski, ent on juba näha, et igakuist makset pole võimalik tasuda?

„Kui maksevõime on vähenenud selles ulatuses, et laen ei ole enam jõukohane ning laenuvõtja seda ise ka kinnitab, siis ei ole mõistlik laenu välja maksta. Iga laenuvõtja sissetulekut hinnatakse sel juhul individuaalselt, sest kõik juhtumid on erinevad,“ vastas Pärgma, kes soovitas pidada nõu notariga. „Viimaselt tasuks uurida, kas lepingus esineb asjaolusid, mis lepingu rikkumist vabandavad. Ehk on võimalus lepingu sõlmimist edasi lükata ajaks, kui kliendi maksevõime on taastunud. Eelkõige tuleks alustada läbirääkimist arendajaga, vajadusel kaasata õigusabi, et läbirääkimistel edukas olla.“

Need, kes alles plaanivad uusarendusse korterit osta on aga mõnevõrra paremas seisus. Teatud projektide puhul on hinnas võimalik tingida ja saada kaasa näiteks tasuta parkimine või panipaik. „Aga ilmselt väga palju ruumi pole. Täna on uusarenduste turu ära katnud peamiselt 13 arendajat, kes on võrdlemisi hästi kapitaliseeritud. Ilmselt pole neil plaanis hindu väga palju langetada,“ lisas Eliste.

Õige aeg kodu ostmiseks

Mida aeg edasi, seda suurem võimalus on siiski ka hinna languseks. Ent mida teevad intressid? Pärgma sõnul on keskmine kodulaenu intress 2,2% ja muud laenutingimused pole väga palju muutunud. Samamoodi pole muutunud ka omafinantseeringu määrad. Minimaalseim omafinantseering on 15% ja see sobib laenusoovijale, kelle varasem krediidiajalugu on laitmatu, kellel on piisavalt sääste ja kes on ostmas likviidset kinnisvara.

„Kui inimene tahab täna kodu osta, siis  on selle ostmiseks igal ajal õige aeg.  Panga eesmärk on siinkohal veenduda, et laenusoovija sissetulek oleks pikaajaliselt jätkusuutlik. Läheneme igale laenutaotlusele väga personaalselt ja kindlasti tasub oma võimalusi uurida,“ avaldas Pärgma lõpetuseks.

Veebiseminari “Kuidas mõjutab kriis kinnisvaraturgu?” saad vaadata meie Facebooki lehelt.
Videol on tõlge eesti viipekeelde.

Vaata lisaks: