Avalehele
Keskkond ja kukkur käsikäes: garderoob

Keskkond ja kukkur käsikäes: garderoob

“Keskkond ja kukkur käsikäes” artiklisari tutvustab viise, kuidas säästa nii raha kui ka keskkonda.

Yves Saint Laurent on öelnud, et “mood hajub, stiil on igavene.” Moe eluaeg on üürike, see on kallis ja kahjulik ka keskkonnale. Mulle meeldibki pigem klassikaline stiil, sest selle ostmine on investeering pikemaks ajaks. Kuidas aga lubada endale stiilset ja mitmekesist garderoobi piiratud eelarve korral?

1. Hoia garderoob minimalistlik

Suur garderoob raskendab otsustamist. Kapselgarderoobis on iga ese hoolikalt valitud, võrdselt kantud ning sama palju nähtaval nagu iga teine ese. Esemete hea kombineeritavus võimaldab minimaalse esemete arvuga saavutada maksimaalse riietuste arvu. Sellest, kuidas luua kapselgarderoobi naistele, saad lugeda siit ja ühe näidisvideo leiad Youtube’i kanalist margoandme. Meestele mõeldud inglisekeelseid häid videosid pakuvad kaks Youtube’i kanalit: Gentleman’s Gazette või Real Men Style. Kui suur garderoob on üks suur “mul pole midagi selga panna”, siis väike garderoob on “kapp täis asju, mida selga panna”. Bea Johnson soovitab oma raamatus “Zero waste home” enda garderoobi kriitilise pilguga analüüsida ja küsida järgnevaid küsimusi:

 • Kas see on kantav? Kas see on ajast ja arust?

Asju, mis ei ole enam parandatavad või mis on väga plekilised, saab kasutada kaltsudena kodu koristamiseks. Teine variant on need viia H&M kogumiskasti, Elumees Ville Kaltsukasse (Paavli 1, Tallinn), kus katkised asjad pannakse kassidele pesatäiteks, või Hea Hoo Töökeskusesse Viljandis, kus erivajadusega inimesed neist vaipu valmistavad.

 • Kas kasutan seda regulaarselt?

Kui sul on esemeid, mida sa hoiad lihtsalt “mis siis kui” puhuks, parem anneta või müü need ja vabasta ruumi sellele, mida sa päriselt kannad. Oma vanad riided saab viia tekstiilikonteineritesse, Humana riidekonteineritesse, Uuskasutuskeskusesse, Sõbralt Sõbrale poodi või taaskord Elumees Ville Kaltsukasse, kus teenitud raha kasutatakse Eesti Kassisõprade Kogukonna MTÜ poolt kodutute kasside heaks. Kui soovid need maha müüa, on Facebookis arvukalt taaskasutatud riiete müügigruppe. Võid osaleda regulaarsel kirbuturul (nt Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus) või rentida boksi (nt Magistrali Keskuses) – internetist infot otsides leiab ohtralt võimalusi Tallinnast Moosteni.

 • Kas see on koopia millestki?

Hinda, palju sokke sul on pesude vahel vaja. Bea Johnsonil on nt ainult kolm paari sokke ja seitse paari aluspükse. Taaskasutuspoes ostetakse hea meelega isegi pesu.

 • Kas see ohustab minu perekonna tervist?

Sünteetilisi materjale pestes eraldub äravooluvette mikroplastik, mis jõuab lõpuks veeteedesse. Seda söövad kalad, kes jõuavad lõpuks meie toidulauale. Mikroplastik on jõudnud isegi saksa õlusse, mee sisse jne. Lõpuks jõuab see plastik meie endi sisse. Mul tekib sellest mõttest jõuetusetunne. Kaalu sünteetiliste ja meie tervist mõjutavate kemikaalidega riideesemete kaotamist oma garderoobist. Alternatiivid on puuvill, siid, lina, kanep, bambus, vill ja džuut.

 • Kas hoian seda süütunde pärast?

Tihtipeale ei klapi meile kingitud ehted meie enda maitsega. Sinu külaliste eesmärk on sulle asju kinkides anda edasi head soovid, mitte tekitada ebamugavustunnet, stressi ja kola. Sa said ju head soojad soovid kätte. Kui sa asju ei kasuta, aga leiad kellegi, kes nende üle rohkem rõõmustaks, siis anna need julgelt edasi. Mina teen seda ja kui keegi küsib, kus ta kingitus on, siis ütlen julgelt, et olen oma elu lihtsustamas. See on minu garderoob ja mina otsustan.

 • Kas ma hoian seda, sest ühiskond ütleb mulle, et ma vajan seda? Kas miski muu annaks sama tulemuse?

Bea toob näiteks tossud. Kui sinu treeningrutiin koosneb joogast, rahulikust rattasõidust, ja kõndimisest, siis sobivad ka tavalised mugavad jalanõud.

 • Kas see on väärt seda aega, mis ma selle puhastamisele ja tolmust pühkimisele kulutan?

Dekoratiivsetele esemetele jms koguneb tolm. Kui mõistad, et nende puhastamisele kuluv aeg pole seda väärt, vabane neist.

 • Kas saaksin seda ruumi millekski muuks kasutada?

Äkki mahuks kolast vabanemisel kappi ka reisikohver?

 • Kas see on korduvkasutatav?

Ühekordsetel riietel ja esemetel pole keskkonnasõbralikus garderoobis ilmselgelt kohta. Hinda oma riideid nende kvaliteedi ja teiste riietega kombineeritavuse põhjal.

2. Hoia käepärast ostunimekirja ning käi riideid ostmas paar korda aastas vältimaks impulsiivoste

Mul on todoist.com-is, kus oma tegevustenimekirja hoian, eraldi ülesannete kategooria “poodlemine”, kus on nimekiri asjadest, mida ma arvan, et mul võiks vaja minna olla. Kui mul on aega või näen kvaliteetset riideeset, mis on pikemat aega nimekirjas olnud, siis ostan selle.

 3. Taaskasutuspoodidest ostmine

Mäletan esimest korda, kui üks klassiõde tuli uue pintsakjakiga kooli ning tüdrukud küsisid, et kust ta selle sai. Tema ütles rahulikult, et Humanast. Kui mult küsiti mõned aastad varem, et kust ma oma tennised (need olid väga kihvtid) sain ning vastasin, et ABC Kingast, siis krimpsutas küsija nägu, sest see oli tema jaoks liiga madala klassi pood. Toona defineerisid inimese väärtust paljude jaoks DC ja Vans. See Humana pintsakuga klassiõde inspireeris mind aga esimest korda minema oma riideid enesekindlalt kaltsukatesse otsima. Minu garderoob koosneb päris suures osas riietest, mis on saadud teise ringi poest või lihtsalt mõne tuttava käest. Olen selle üle väga uhke! Enamasti saan komplimente just asjade eest, mis on saadud teise ringiga. Kahte tuunikat olen kandnud lausa kuus-seitse aastat, mis on minu vanuse kohta päris kõva sõna. Neid saab nii mitmel erineval moel erinevate riietega kombineerida. Eesti kaltsukate kaardi leiad siit.

Argumendid, mida mõned inimesed esitavad taaskasutuspoodide vastu, aga mis ei vasta tõele:

 • “Kuna asju kandis keegi teine, siis need on räpased.”

Sõltumata päritolust tuleks uusi riideid enne pikemat kasutamist pesta. Poeriideid on keegi juba proovinud. Suurte jaekettide puhul on esinenud ja esineb probleeme putukatega.

 • “Selles segaduses ei leia midagi ülesse.”

Mullegi ei istu korratult kuhjatud riided, mistõttu olen käinud nt Uuskasutuskeskuses või Humanas. Seal on riided organiseeritud riidetüübi ja värvi järgi.

 • “Taaskasutuspoed haisevad.”

Taaskasutuspoodides müüakse enamasti riideid, millest on selleks ajaks välja pestud mürgised kemikaalid, mida me tavapoodides “värskuse lõhnaks peame”.

 • “Taaskasutuspoest ostmine on alandav, kui ma saan endale lubada kallimaid riideid.”

Bea Johnson ütleb selle kohta: “See, mida sa kannad, ei määra, kes sa oled, vaid see, kes sa oled, määrab, mida sa kannad.” Taaskasutusturul on pakkumisi igasuguste rahaliste võimalustega inimestele. Müügil on ka disainerkaubad ja vintage, mida peetakse lahedaks, haruldaseks ja kvaliteetseks (vt nt Fankadelik Vintage).

4. Kvaliteetkaupu müüvatest poodidest riiete ostmine või õmbleja abi kasutamine

Mulle vähemalt tundub, et meestel on taaskasutuspoodidest raskem korralikke riideid leida. Kui taaskasutuspoed mis tahes põhjusel ikkagi ei sobi, siis võiks investeerida natuke suurema summa vähestesse korralikesse, vastupidavatesse ja kvaliteetsetesse riietesse. Miks peakski üks alamakstud “isiklik ori” (vt Daniel Garcia illustratsiooni “Sinu isiklikud orjad”) arengumaal olema motiveeritud hoole ja armastusega sentide eest sulle särki õmblema? Kvaliteetsed poed loovad riideid, mis kestavad pikalt. Kui püksid ei vaja iga aasta tagant välja vahetamist, siis see säästab pikemas perspektiivis raha. Sellele enesekindlusele, mille hästi istuvad ja korralikud riided annavad, ei saa hinda panna. Veel, kallimad riided saab palju kergemini maha müüa kui välja veninud odavaid pluuse. Kvaliteetpoe tunneb ära juba teenindusest: müüja teretab sind, ta tunneb hästi materjale, millest tooted on tehtud, kuidas need on valmistatud ja mis hästi istub. Ta ei ulata kotti üle leti, vaid tuleb leti tagant välja, et see sulle üle anda. Pood ei ole tooteid täis pressitud, vaid seal on õhku ja riideid näeb hästi. Kodulehelt leiad läbipaistvat informatsiooni ettevõtte tegevuse kohta.

 5. Vali esemed, mis on hästi kombineeritavad

Bea Johnson näitab oma blogis, kuidas ta kombineerib 15 erinevat riideeset 50 erineval moel. Põhiesemed tuleks valida neutraalsetes toonides (must, pruun, hall, mereväesinine sõltuvalt jumest). Esemed, millesse vaheldust tuua soovid, võiksid olla värvilised, et tuua garderoobi vaheldust ja rõõmu. Hoiduda tuleks liiga igapäevastest mustritest nagu happesärgid, sest neid ei saa hästi kombineerida viisakaka ürituse riietuseks. Eestis on selline naistele mõeldud põnev ettevõte nagu Tuub. Tuub on sisuliselt kangatoru, millest saab teha topi, pluusi, salli, kleidi, nabapluusi, vöö ja pika või lühikese seeliku. Mina eelistaks taaskasutatud sünteetilisele kangale merinovilla või tencelit (eukalüptipuust tehtud biolagunev kangas). USA-s on tuntud veel sellised kleidid nagu infinity dress või chameleon dress. Internetist võib otsida juhiseid, kuidas ise taolisi kleite õmmelda.

6. Tuuni ja paranda oma vanu riietusesemeid

Kuigi nõelun sokke, siis ma ei ole väga õmbleja-tüüpi. See-eest olen valmis tuunimise eest maksma. Minu tuttav hobikorras õmbleja, keda 100% usaldan, tuunis minu nahktagi kodus olemasolevate pitside ja pärlikestega hea hinna eest. Nimelt sellel tagil tuleb kunstnahatükikesi ära. Järgmine plaan on temaga töötada valge pluusi kallal, millel on musta akrüülvärvi plekk õlal ning ilmselt ka teha väiksemaks kunagi vanaemale kuulunud stiilne mantel. See tuleb kindlasti odavam kui osta endale uus mantel või valge pluus. Ehk oled sina osavnäpp ja oskad oma riietega loovalt ümber käia? Ja kindlasti viin pigem oma kulunud kontsadega kingad kingsepa juurde kui uued ostan.

 

Vaata veel:

Reet Ausi loeng kiirmoest

Inglisekeelne video kiirmoe probleemidest

Inglisekeelne video Zero Waste Daniel’i poest