Avalehele
7 soovitust, kuidas pikendada arvuti eluiga

7 soovitust, kuidas pikendada arvuti eluiga

17. mail lõppes avalduste esitamine Eesti teadaolevalt suurimale arvutite annetusprojektile „Uus algus“, mille käigus laekus üle Eesti 293 avaldust 3215 arvutile.

Swedbanki 1000 töökorras äriklassi arvutit rändavad koostöös Vaata Maailma ja Tieto Estoniaga maakonnakeskustele, koolidele ja raamatukogudele, et arendada Eesti inimeste digioskuseid, sest ega kasutatud ei tähenda veel vana. Kuidas teha aga nii, et arvuti eluiga oleks võimalikult pikk?

Panime kokku seitse head soovitust, kuidas hoida oma arvutist sõpra töökorras:

1. Korrasta paar korda aastas arvuti kõvaketast ebavajalikest failidest

Soovitame süstematiseerida arvutis olevad dokumendid ja pildid kaustadesse. Loogilise süsteemi ülesehitusse tasub panustada, sest nii leiad vajaliku palju kiiremini üles ning vähendad ebavajalike dokumentide hulka.

2. Ära lükka tarkvarauuendusi homsesse

Kes meist poleks kasutanud „uuenda hiljem“ nuppu. Selleks, et arvuti suudaks ennast pahavara eest veelgi paremini kaitsta, on oluline installeerida operatsioonisüsteemi tootja poolt saadetud uuendused arvutisse esimesel võimalusel.

3. Hoidu tundmatutel lehtedel oleva tarkvara installimisest arvutisse

Enne tarkvara installeerimise käivitamist veendu, et tegemist on usaldusväärse lehega. Selleks soovitame otsida internetiavarustest, millised on teiste kasutajate kogemused ning võimalusel pidada nõu IT-spetsialistidega. Tundmatutel lehtedel võivad olla vigased installifailid, mis kannavad viirusi ning võivad mõjuda arvuti tervisele hävitavalt.

4. Ära unusta vahemälupuhastust

Vahemälupuhastus on hea viis, kuidas paari klikiga muuta oma internetibrauser kiiremaks. Puhasta aeg-ajalt veebilehtede külastusinfo, küpsised ja vahemälu.

5. Värskenda kasutatud arvuti riistvara

Kui arvuti on jäänud aeglaseks, tasub uurida, kas on võimalik vahetada arvuti kõvaketas uue SSD ketta vastu. SSD kettad on tavalistest palju suurema jõudlusega ning neil puuduvad liikuvad osad, mistõttu on need põrutuskindlamad ja vastupidavamad.

6. Puhasta ettevaatlikult arvuti jahutuskanaleid tolmuimeja või suruõhuga

Oluline on tagada õhu liikuvus arvuti õhutusavade juures, et arvuti üle ei kuumeneks. Sülearvutitel on sageli õhutusavad põhja all, mis tähendab, et õhu piisavaks ligipääsuks tuleks neid kasutada kõval alusel. Diivanil või vatitekil paiknedes ei saa arvuti piisavalt jahutusõhku.

7. Ka lauaarvuti tuleks hoida füüsiliselt tolmust puhtana

NB! Arvutit ei tohi puhastada tolmuimejaga seest poolt, sest võib tekkida staatiline elekter, mis kõrvetab masina läbi.

Äikesetormide ajal eemalda arvuti vooluvõrgust. Maapiirkondades on soovitatav kastutada ülepinge/piksekaitset.