Avalehele
Kuidas nutikalt ostelda ja mitte allahindluste perioodil säästudest ilma jääda?

Kuidas nutikalt ostelda ja mitte allahindluste perioodil säästudest ilma jääda?

20.11.2023

Talv on peaaegu käes. Samuti läheneb jõulueelne ostupillerkaar, kui suur hulk rahvast tormab endale soodsamaid kaupu ja teistele jõulukinke soetama.

Poed arvutavad teatud tootegruppidele usinalt allahindlusi ja viivad läbi terveid sooduskampaaniaid, nagu must reede või e-esmaspäev. Pole siis ime, et kipume pühadeajal üle kulutama – kõik tundub ju nii ahvatlev ja soodne. Sama kordub igal aastal, nagu ka küsimus, kuidas rahaga targalt ümber käia, et pärast jõule poleks näpud põhjas. Oleme kokku kogunud kasulikud nipid, mida võiksid seekord rakendada.

Ära mine „kampaaniaeelse soodushinna“ õnge

Kas oled märganud, et poes riputatakse kaupadele „enne“ ja „pärast“ hinnasilte?

Soodusprotsent võib näida muljetavaldav, kuid pane tähele, et mõnikord tõstavad müüjad hoopis toote alghinda ja jätavad nii eksliku mulje suurest allahindlusest.

Nutikas oleks võrrelda tootehinda poes ja veebipoodides ja alles siis otsustada, kas ost tasub end ära.

Ostle turvalistes veebipoodides

Veebituru kasvuga kaasneb paraku pettuste oht, kus tasutud kaupu ei toimetatagi kohale ja nädal hiljem on veebipood kadunud kui vits vette.

Kahju vältimiseks järgi alati järgmist:

  • Ostle ainult tuntud ja usaldusväärsetel veebilehtedel. Hinda kriitiliselt uskumatu võiduna tunduvaid pakkumisi. Suhtu kahtlustavalt veebipoodidesse, mis müüvad kaupu tavahinnast tunduvalt odavamalt.
  • Võta veebipoega meilitsi või telefoni teel ühendust, sest petised tavaliselt ei vasta. Usaldusväärsed veebipoed annavad jaemüüja kohta enamasti üksikasjalikku teavet, nt ettevõtte nimi, asukoht, e-posti aadress ja telefoninumber.
  • Vaata kliendi tagasisidet. Kas poele on antud kahtlaselt palju viie tärni arvustusi? Kas taolised arvustused on postitatud enam-vähem samal ajal? Kui jah, siis võib see olla märk, et toimub midagi kahtlast.

Tea sedagi, et veebipoes krediitkaardiga tasumine annab Sulle suurema turvagarantii. Kuidas nii? Sinu raha kaitstakse erinevate petuskeemide vastu, mida tänapäeval kahjuks esineb. Näiteks, kui ostad võltssaidilt toote ja annad pettusest teada, siis uurib pank ülekande vaidlustamise võimalust ja Sina võid raha tagasi saada.

Kasuta sooduskoode

Paljud poed pakuvad sooduskoode ka väljaspool kampaaniaperioodi. Neid kuvatakse sageli juba veebipoe avalehel. Kui Sa neid veebipoest ei leia, otsi neid enne ostu sooritamist internetist. Lihtsaim viis on trükkida Google’isse poe nimi + sooduskood. Lühikese sirvimise järel võid leida sooduskoodi, mis alandab hinda ligi 10–15%. Kuigi see ei tundu tohutu võiduna, hoiad pikema aja jooksul sedasi kokku kümneid eurosid, mille eest midagi muud osta. Lisaks saad end tulevaste allahindluste ja eripakkumistega kursis hoida, kui jälgid brände ja poode sotsiaalmeedias või tellid nende uudiskirja.

Pea ka meeles, et erinevad jaemüügi- ja vabaajaettevõtted pakuvad soodsaid tingimusi just krediitkaardiga ostjatele. Sooduspakkumiste jälgimine võib tähendada olulist kokkuhoidu, isegi kui kavatsesid ostu igal juhul sooritada.

Krediitkaardi omanikele pakutakse hooajalisi allahindlusi, nii et jõuluperioodil leiad kindlasti midagi enda ja lähedaste rõõmustamiseks.

Kaalu ostukindlustust

Kui ostad kaupu erinevatest veebipoodidest ja maksad kaardiga, siis miks mitte teha seda krediitkaardiga, millega kaasneb 6-kuine ostukindlustus alates ostukuupäevast.

Näiteks telefoni, teleri, jalanõude või mõne muu eseme ostmisel kindlustatakse krediitkaardiga tehtud ost automaatselt. See kehtib ostudele nii kauplustes kohapeal kui ka kogu maailma veebipoodides.

Tasuta kohaletoimetamine pole tasuta 

Kuigi tasuta kohaletoimetamine kõlab ahvatlevalt ja mõni ost võib tänu sellele eelarvesse mahtuda, on mõistlikum tasuda tarnehind kui osta asju, mida Sa tegelikult ei vaja. Nii tegutsed ka loodussäästlikumalt. Kui välismaise ostu kohaletoimetamine on kallis, tasub silma peal hoida tasuta tarnega eripakkumistel. Pea meeles, et kullerid ja pakiautomaadid on pühade ajal hõivatud, seega tasub ostud teha varakult, et mitte jääda jõuluõhtul tühjade kätega.

Erilist tähelepanu tasub pöörata tõsiasjale, et väljaspool Euroopa Liitu tehtud ostudelt võetakse käibemaksu ja üle 150-eurostele ostudele kehtib ka tollimaks.

Selle tagajärjel võib kogukulu tõusta lisaks kohaletoimetamisele ka tollimaksu arvelt.

Ära kiirusta

Võta enne ostu tegemist mõtlemisaega, et mitte langeda impulssostude ohvriks.

Kasulik on koostada ostunimekiri, lisada soovitud kaubad ostukorvi, ostukorv salvestada ja see järgmisel päeval üle vaadata.

Kui ka siis tundub iga asi vajalik, siis soorita ost. Kogemus näitab, et tihtipeale näivad ühe päeva soovid järgmisel päeval ebaotstarbekad. Sama taktikat tasub kasutada musta reede sooduskampaania ajal. Täida korv soovitud asjadega juba enne sooduspakkumiste algust ning vaata need õigel päeval üle, et mitte osta paljast hirmust, et kes hiljaks jääb, see ilma jääb.

Alati tasub kaaluda, kas Sul või lähedastel on üht või teiste kaupa ikka päriselt vaja. Sea soovid ja vajadused varakult tähtsuse järjekorda, sest tasa ja targu pühadeaega planeerides väldid asjatut stressi ja väljaminekuid.