Avalehele
#püsikodus ning hoolitse oma kodu turvalisuse eest

#püsikodus ning hoolitse oma kodu turvalisuse eest

Seoses koroonaviiruse pandeemiaga on oluline nii enda kui teiste inimeste tervise ja ohutuse tagamiseks püsida kodus ning vältida sotsiaalseid kontakte. Eriolukorra tõttu on meie kodudest saanud nüüd kontorid, lastele aga koolid ja mänguväljakud. Selline ajutine kaos tõstab ootamatute õnnetuste riski, mistõttu tasub üle vaadata, kas oma kodu on piisavalt kaitstud.

Oma isiklike asjade kaitsmiseks sea paika kindlad tsoonid ja veendu, et sul on kodukindlustuse lepingusse valitud ka koduse vara kaitse

Kui kogu sinu pere veedab praegusel ajal enamuse oma päevadest tubastes tingimustes, tasub kodu sõltuvalt vajadustest jaotada erinevateks tsoonideks. Nii on kergem keskenduda parasjagu päevakorras olevale tegevusele. Näiteks on hea seada endale paika töö ala, lastele õppimise ning mängimise ala ja lõõgastumisnurgake, mis mõeldud kõigile pereliikmetele. Eri alad ei pea ilmtingimata olema erinevates ruumides, küll aga peaksid need kõnealuse tegevuse jaoks sobivad olema. Selline jaotus aitab sul keskenduda, kaitstes samal ajal näiteks tööarvutit ümberaetud kohvitassi või telerit laste tormakate mängude eest.

Swedbanki varakindlustusseltsi andmed näitavad, et tihti saavad meie kodu ja isiklik vara kahjustatud just meie enda käe läbi. Aastal 2019 esitatud kindlustusnõuetest moodustasid 41% kodusele varale tahtmatult tekitatud kahjustused, näiteks mõranenud keraamiline pliidiplaat või kukkumise tagajärjel purunenud teler. Swedbanki varakindlustusseltsi eelmise aasta koduse varaga seotud keskmine väljamakse oli 414 eurot, suurim väljamakse 4757 eurot. Ka praegu pole sellised juhtumid harvad, mistõttu tasub ka juhul, kui sul on kodukindlustus juba olemas, kontrollida, kas kindlustuskaitse laieneb ka sinu isiklikele esemetele ning kas kindlustussumma vastab sinu praegustele vajadustele.

Kui plaanid alalisest elukohast pikemaks ajaks lahkuda, palu naabrilt abi ja kaalu kodukindlustuslepingu sõlmimist

Pärast eriolukorra väljakuulutamist on paljud inimesed otsustanud oma alalisest elukohast lahkuda, et mõnda aega suvilas või maakodus elada. Sellises olukorras on väga mõistlik paluda kellelgi oma tavapärasel elukohal võimalusel silma peal hoida ning aeg-ajalt kontrollida, kas kõik on ikka korras.

Kodukindlustus kaitseb sind ja su perekonda mitmesuguste võimalike rahaliste kahjude eest – õnnetuste korral taastatakse kodu sellisel kujul, nagu ta oli enne juhtumit. Kindlustus aitab, kui kahjustada saab sinu aias olev mänguväljak, sisseehitatud mööbel või mõni ese (elektroonika, spordivarustus), sõltumata sellest, kas kahju on põhjustanud mõni õnnetus, vargus või pereliige. Lisaks katab vastutuskindlustus teistele inimestele tekitatud kahjud, millest on väga palju kasu, kui peaksid kogemata ujutama üle naabri korteri või sinu aias olev puu kukub tormi tõttu naabri majale. Eelmisel aastal esitatud kodukindlustuse kahjuavaldustest 26% olid seotud purunenud veetorudega, mis põhjustasid üleujutusi. Keskmine kahjusumma oli 1281 eurot, kuid need võivad ulatuda ka 20–30 tuhandeni. Selliste õnnetuste eest ei saa sind kaitsta ka kõige valvsamad naabrid või isegi see, et oled ise kodus. Seetõttu on oluline oma kodu ja isiklik vara kindlustada, et ennetada olukordi, kus pead oma säästud kulutama probleemide peale, mida oleks võinud lahendada kehtiv kodukindlustus.

Loe lisaks