Avalehele
Kuidas iga kord õige reisikindlustus valida?

Kuidas iga kord õige reisikindlustus valida?

Kuigi reisikindlustuse valimine võib tunduda lihtne, siis tegelikult võib valesti valitud kaitsetega kindlustus nii mõnigi kord inimesele hoopis karuteene teha. Siin on Sulle mõned lihtsad nõuanded, kuidas iga kord sobivaim kindlustus valida.

Kas reisid dokumendi ja hambaharjaga või võtad kaasa n-ö kogu elamise? Käid mere ääres peesitamas või otsid ekstreemsemaid elamusi? Piirdud Euroopaga või kiikad ka näiteks USA või Austraalia poole? Sõltuvalt reisist vajad ka erinevat kindlustuskaitset. Mis küsimusi enne kindlustuse valimist endalt küsida?

Millise kindlustuspiirkonna pean kindlustust sõlmides valima?

Esimese asjana pead kindlustust valides jälgima, kus see kehtib. Tihtipeale saab valida, kas soovid reisikindlustust, mis kehtib vaid Euroopa piires või kõikjal maailmas. Kehtivuse piirkond mõjutab kindlustuse hinda – Euroopat kattev poliis maksab küll vähem, aga sellest ei ole kasu, kui reisid näiteks Kariibidele või Vietnami.

Kui suure kaitsega reisikindlustust vajan?

Kõige olulisem on see, et kindlustus vastaks Sinu vajadusele, seda nii kindlustuskaitsete kui kindlustussummade osas.  Kolm peamist kaitset, mida alati tasub valida on reisitõrge, meditsiiniabi ning pagas ja isiklikud asjad. Kui Sa ei plaani reisil tegeleda mõne ohtlikuma tegevusega, piisab enamasti n-ö baaskindlustusest. Kui plaanid aga aktiivsemat puhkust, peaks juurde valima ka lisakaitsed sõltuvalt reisi iseloomust.

Kui suure reisitõrkekindlustuse peaksin valima?

Reisitõrkekindlustuse valikul tuleb jälgida, et see oleks vähemalt sama suur kui reisi jaoks tehtud kulud. Tavaliselt aitab reisitõrkekindlustus siis, kui Sinu lend tühistatakse halva ilma tõttu või kui jääd haigeks ja ei saa reisile minna.

Kuigi haiguste eest ei ole keegi kaitstud, peaksid sellega arvestama eelkõige lastega pered. Näiteks pereliikme ootamatu haigestumise tõttu ärajäänud reisiga seotud ettemakstud ja tagasivõtmatud kulud katab kindlustusselts. Samuti hüvitatakse sõltuvalt põhjusest ja tingimustest reisi katkemise või hilinemisega seotud kulud. Sõltuvalt kindlustusseltsist, hakkab reisitõrkekindlustus kehtima 2–5 päeva jooksul alates lepingu sõlmimisest. Seega tasub kindlustusleping sõlmida kohe, kui tekivad esimesed reisiga seotud kulud.

Milline on minu meditsiiniabi kindlustussumma?

Meditsiiniabi kindlustussummaga kaetakse nii vajalikud ravikulud kohapeal kui ka vajaduse korral erakorraline transport koju.  Meditsiinikulud on teatud riikides väga kallid. Näiteks USA-sse ja Austraaliasse reisides tasub kindlasti üle kontrollida, et meditsiiniabi kindlustussumma oleks kõiki võimalikke ootamatuid juhtumeid arvestades piisav ning valida tasub pigem suurem kindlustussumma.

Kui suures summas peaksin sõlmima pagasikindlustuse?

Kui võtad kaasa hinnalist vara (nt golfivarustus, suusad jne), peaks pagas olema kindlustatud summale, mis selle sisu kataks. Kui kindlustussumma on piisav, vaata kindlasti ka üle, mida on lepingu järgi lubatud äraantavasse pagasisse panna. Näiteks ei kompenseeri mõni kindlustusselts hinnalistele elektroonikaseadmetele tekkinud kahjusid. Lisaks tasub teha selgeks, kas asjad on kindlustatud kogu reisi vältel või ainult näiteks siis kui nad on lennutranspordiks ära antavas pagasis.

Kas tegelen ka aktiivse puhkusega, mis vajab eraldi kindlustuskaitset?

Kui tegemist on aktiivse puhkusega (mägironimine, spordireisid, mäesuusatamine), ei pruugi iga reisikindlustus nendega seotud juhtumeid katta. Tihtipeale on selliste reiside jaoks vaja osta eraldi kindlustuskaitsed, millega oleksid kindlustatud ka erivarustuse (nt suuskade või jalgratta) transport ja ohtlikumad harrastused (nt rattasõit mägedes).

Kindlustusseltside tingimused on erinevad, seetõttu tasub need enne lepingu sõlmimist läbi lugeda, et olla kindel kindlustuskaitse olemasolus ja oma puhkust muretult nautida.

Vaata lisaks:

Märksõnad: Reisikindlustus, Reisimine