Avalehele
Mida enne talvepuhkusele sõitmist silmas pidada?

Mida enne talvepuhkusele sõitmist silmas pidada?

Jõulude ja aastavahetuse perioodil reisimine on aasta-aastalt kasvanud. Paljud eestimaalased eelistavad pühad veeta päikese all ning üha julgemalt külastatakse ka eksootilisi riike. Kui ka sina plaanid külastada mõnda kauget maad, siis kuidas korraldada oma rahaasjad nii, et puhkus sujuks viperusteta?

Pane paika reisi eelarve

Kuigi ilmselt paljudele tundub, et need kaks asja – puhkus ja säästmine kokku ei käi, pole tarvis siiski reisil olles mõttetult raha raisata. Seetõttu tasuks enne reisi paika panna kindel eelarve ja mõelda läbi, kui palju raha on võimalik ja mõistlik kulutada.

Vaata üle oma pangakaartide kehtivusajad

Kontrolli üle oma pangakaartide kehtivusajad. Vajaduse korral uuenda kaarte enne välismaale minekut. Välismaal võib kaardi taotlemine ja kättetoimetamine võtta aega ning sellega võivad kaasneda ka lisakulud. On kasulik, kui sul on reisil kaasas vähemalt kaks pangakaarti. Kui näiteks üks kaob, saad kasutada teist.

Vormista reisikindlustus

Eksootilistesse riikidesse reisimisel tasub vormistada endale reisikindlustus, mille puhul tasub pöörata tähelepanu kindlustussummale, mis peaks katma võimaliku haigestumise kulud välismaal. Erinevates kindlustusseltsides võivad hüvitamisele kuuluvad summad erineda kordades. Enne reisikindlustuse ostmist tasub aga üle vaadata oma pangakaartide tingimused. Eri krediitkaartide juurde pakutakse sageli tasuta reisi- või ostukindlustust. Krediitkaardiga kaasnev reisikindlustus kehtib tavapäraselt nii kaardiomanikule endale kui ka temaga koos reisivatele pereliikmetele.

Varu veidi sularaha

Reisides tasub hoida veidi sularaha kaasas, sest osades olulistes kohtades, näiteks bussis ei pruugi saada kaardiga maksta. Välismaal raha väljavõtmine on aga tasuline. Teenustasu koosneb üldjuhul kahest osast – fikseeritud tasu ning teatud protsent väljavõetavast summast. Näiteks 100 euro väljavõtmine võib maksta ligikaudu 5 eurot.

Kontrolli, et sul on olemas internetipanga leping ning kõik vajalikud paroolid 

Välismaal saab kasutada kõiki autentimisvahendeid mida Eestiski: Smart-ID-d, ID-kaarti ja kaardilugejat, Mobiil-ID-d, või PIN-kalkulaatorit. Soovitatav on kasutusvalmina hoida kaht identimisvahendit. Kui ühega midagi juhtub või ei õnnestu seda kasutada, on olemas ka alternatiiv.

Kontrolli üle nii internetipanga- kui ka kaardilimiidid

Pangakaardi limiite saad muuta ka välismaal olles, kuid internetipanga omi üldjuhul mitte. Kaardi limiite on võimalik mugavalt muuta mobiili- või internetipangas. Üle tasub vaadata nii kaardi makse- kui ka sularaha väljavõtmise limiidid. Igaks juhuks maksimumlimiitide panemine ei ole turvaline lahendus. Soovitatav on määrata limiit, mis katab tavalise rahavajaduse, kuid pole ülemäära kõrge.

Vormista igaks juhuks pangakontoris volitus isikule, keda usaldad

Kui lähed pikemale reisile, vormista pangakontoris tasuta volikiri. See annab volitatud isikule (nt elukaaslasele, vanematele) õiguse esindada sind pangakontoris. Volitust võib näiteks vaja minna uue kaardi kättesaamiseks või internetipanga limiitide suurendamiseks.

Veendu, et su kodune vara on kaitstud

Kui reisile minnes jääb kodu järelvalveta, tasub kaaluda kodu kindlustamist. Kodukindlustus hüvitab kodule ja seal asuvale varale tekkinud kahju.

Registreeri oma reis ning tutvu soovitustega

Registreeri oma reis välisministeeriumi kodulehel või mobiilirakenduse Reisi Targalt vahendusel, loe pikemalt registreerimise kohta siin. Tutvu enne reisi ka Tarbijakaitseameti soovitustega reisijale.