Avalehele
Perereis Baltikumis – Läti ja Leedu põnevaimad vaatamisväärsused

Perereis Baltikumis – Läti ja Leedu põnevaimad vaatamisväärsused

Suviseid reise kavandades kaalume sageli kaugeid sihtkohti, odavaid reise Euroopas või ringreisi oma kodumaal, kuid kas me tunneme ikka kõiki naaberriikide peidetud reisiaardeid? Kes poleks käinud Riias või Vilniuses. Aga kas oled külastanud ka Cēsist, Gūtmaņalat või Varnikai looduskaitseala?

Teistsugune Läti – seiklus läbi sajandite

Sigulda

Suurepärane paik neile, kes soovivad linnakärast puhata. Seal on hämmastavad maastikud ja hingekosutavad seiklusrajad. Siguldat kutsutakse sageli ka Läti väikeseks Šveitsiks, sest tegu on Läti kõige mägisema linnaga. Tänu siin asuvale bobisõidu- ja kelgurajale on Sigulda maailmas olümpiamedalite poolest rikkaim maakond – iga 1867 kohaliku elaniku kohta on maakonnal ette näidata medal taliolümpiamängudelt.

https://www.latvia.travel/et/city/sigulda-8

Kuramaa rannik

Läti lääneosas asuv Läänemere rannik oli nõukogude ajal NSVLi rangelt valvatud läänepiir. Tänapäeval on Kuramaa rannikul paljudes kohtades säilinud võluv tsivilisatsioonist puutumata loodus. Võib peesitada päikeselisel rannal, otsida merest väljauhutud merevaigutükikesi või püüda lohesurfiks sobivat tuult
Mazirbe luidete vahel saab uudistada omapärast kaluripaatide surnuaeda. Liivlaste kombe kohaselt andsid nad oma paadid ühel hetkel metsale tagasi, sest sealt said nad ju ka algselt võetud.

https://www.latvia.travel/et/artikkel/kuramaa-rannik

Kolka neem – kahe mere kohtumispaik

Kolka sarv on üks tähelepanuväärsemaid neemi Läti rannikul, kus on võimalik vaadelda kahe mere – avatud Läänemere ning Riia lahe – lainete põrkumist. Igavesti muutuv Kolka sarv on koht, kus saab nautida romantilist päikesetõusu kohtumist loojakuga, sest ühest ja samast paigast paistab lõpmatu horisont nii itta kui ka läände.

https://www.latvia.travel/et/sihtkoht/kolka-neem-kahe-mere-kohtumispaik
http://kolkasrags.lv/en/services/accommodation-houses-sun

Jurmala

Jūrmala on Läti ainus ametlik kuurort, pealegi asub see vaid 15 km kaugusel Riia lennujaamast ja 25 km Läti pealinnast Riiast. Jūrmala kuurort on hästi tuntud oma looduslikke rikkuste poolest – siin on pehme kliima, meri, tervislik õhk, ravimuda ja mineraalveed. Linn meelitab oma peaaegu 26 km pikkuse valge liivaga kaetud ranna ja ulatuslike männimetsade, nüüdisaegsete puhkevõimaluste ja kuurordirajatistega. Igal hoo- ja aastaajal on igale linnakülalisele ning igale maitsele palju üritusi – siin toimuvad kunstinäitused, kohalike muusikute ja välisesinejate kontserdid ning palju muud.

https://www.latvia.travel/et/city/jurmala-8

Turaida muuseum-kaitseala

Tugu on avara territooriumiga, mis on rikas arheoloogia-, arhitektuuri-, ajaloo- ja kunstimälestiste poolest, mis jutustavad alates 11. sajandist tuhande aasta vältel toimunud sündmustest. Turaida muuseum-kaitseala 43,63 ha suurusel territooriumil asub Turaida loss, Turaida Roosi mälestusmärk, kirik Kirikumäel, Folkloori mäega Rahvalaulu park ja mõisa majanduskeskuse hoonestus.

https://www.latvia.travel/et/sihtkoht/turaida-muuseum-kaitseala

Gūtmaņala

Guutmani koobas on Baltikumi suurim grott ja Läti vanim turismiobjekt. Teadaolevalt on tegu endisaegse pühapaigaga. Koopas on säilinud 17. sajandil seintele tehtud kirjad. Siit on alguse saanud ka legend Turaida Roosist, kes koopas oma au kaitses. Turistide seas on populaarne ka Turaida Roosi mälestusmärk Turaida linnuseaias.

https://www.latvia.travel/et/sihtkoht/guutmani-koobas

Keskaegne Cēsis

Cēsist tuntakse ka Läti hipsteripealinnana – vanalinna kitsailt tänavatelt leiate nii kohaliku pruulikoja, kus mekkida värsket õlut ja okaspuulimonaadi, kui ka alati avatud koogipoe, väikeseid kohvikuid, käsitööpoode ning palju muudki.

Cēsise (Võnnu) ordulinnus seisab linna keskel, kus lähestikku asuvad mitme erineva ajalooperioodi unikaalsed mälestised. Üks salapärasemaid neist on muinasaegsete hõimude Vendu linnuse vallikraav Riekstukalnsis, kust linna ajalugu üle tuhande aasta tagasi alguse sai. Selle kõrval on Mõõgavendade ordule ja Saksa ordu Liivi harule kuulunud linnus. See oli üks Saksa ordu olulisemaid tugipunkte keskajal, samas kui linnuse juurde kuuluv mõisakompleks koos uue lossi, maalilise linnusepargi ja maipargiga esindab linnas märke 18. ja 19. sajandi romantismiperioodist.
Külalistel on võimalik ronida küünlalaternate valgel torni, et näha Võnnu vanalinna, linnusevaremeid ja lossiparki ülalt, tutvuda ordulinnuse vanglaga ning uurida lähemalt torni keldrit.

https://www.latvia.travel/et/sihtkoht/cesise-keskaegne-loss

Leedu – elav loodus ja muljetavaldav ajalugu

Trakai

Leedu suurvürstiriik oli võimas ning seda kaitsesid vägevad sõjamehed. Suurvürstiriigi pealinn Trakai annab külastajatele tänase päevani sellest suurejooneliselt tunnistust. Linna ümber on lugematu hulk järvi, mis sobivad paadiretkedeks ja muudeks veelõbustusteks.
Trakai saarelinnus asub Galve järve saarel. Selle ehitamisega tegi 14. sajandil algust Leedu suurvürst Kęstutis. Linnus oli suurvürstiriigis üks strateegiliselt olulisemaid punkte.

https://exploretrakaivilnius.lt/en/manors-and-parks/trakai-island-castle

Varnikai looduselamusrada

Viiekilomeetrine rada läbi Varnikai taime- ja loomakaitseala pakub loodusearmastajatele jalutuskäigu maalilises ning elurikkas ümbruses. Varnikai loodukaitseala metsaelupaigad on ainulaadsed – looduslikus ja inimtekkelises metsas leidub hävimisohus, haruldasi ja mujal kadunud taimeliike.

https://exploretrakaivilnius.lt/lv/muizas-un-parki/varniku-izzinas-taka

Palanga

Palanga on üks populaarsemaid Balti mere äärseid kuurorte. Linn on kuulus tänu oma valgetele liivarandadele, uhkele sadamakaile ja festivalidele. Palangas on suurepärased võõrastemajad, näituseruumid ja kohvikud.

https://www.visitlithuania.net/lithuania/cities/70-palanga

Jalutusrada puulatvades

Üks Leedu külastatumaid vaatamisväärsusi on puulatvades asuv jalutusrada. See on 300 meetrit pikk ning raja ülemine punkt on 21 meetri kõrgusel. Teras- ja betoonkonstruktsiooniga rada annab külastajatele võimaluse imetleda kõrgustest Anykščiai põlismetsa. Puulatvadest paistavad linnulennult ka Sventaja jõgi, Anykščiai linn ja sinna viivad teed.

https://lajutakas.lt/home/

Pažaislise klooster Kaunases

Pažaislise klooster asub poolsaarel Kaunase idaosas. Mungaordu kloostri asutas 1662. aastal Leedu suurvürstiriigi kantsler Kristupas Zigmantas Pacas. Barokkstiilis kloostrihoone ehitus jätkus aastani 1674 ning uuesti aastast 1712.

https://www.lithuania.travel/en/place/pazaislis-monastery

Isegi enne lühireisile minekut veendu alati, et dokumendid ja rahaasjad oleksid korras.

  • Kui reisid autoga, kontrolli kindlasti liikluskindlustuse kehtivust. Liikluskindlustus on kohustuslik kõikjal. Ilma selleta liigelda ei tohi. Liikluskindlustuse kehtivust saab kontrollida Liikluskindlustuse fondi lehel. Kontrolli ka isikut tõendava dokumendi kehtivust.
  • Võimalusel võta reisile kaasa kaks pangakaarti ja üks neist võiks olla krediitkaart. Esiteks on see abiks juhul, kui üks kaart peaks kaduma või katki minema; teiseks on tihti teatud teenused – näiteks hotellibroneeringud või rendiauto – saadaval ainult krediitkaardiga. Kui kaart kaob, anna sellest koheselt oma pangale teada. Swedbanki kliendid saavad näiteks kaardi ka ise mobiilirakenduses blokeerida.
  • On kohti, kus sularahast ei pääse, näiteks turud, mis on sageli turistide lemmikpaigaks. Sularaha väljavõtmine kodupanga automaadist on tasuta.
  • Ka naaberriikidesse reisides tuleb veenduda, et kogu reisiseltskonnal on piisava kaitsega reisikindlustus. Paljude krediitkaartidega kaasneb tasuta reisikindlustuspakett ning kaardiomanik ei pea iga reisi puhul eraldi reisikindlustust ostma.
Märksõnad: Reisimine