Avalehele
Uuri järele: kas ka sina säästaksid keskkonnasõbralikum olles 1400€?

Uuri järele: kas ka sina säästaksid keskkonnasõbralikum olles 1400€?

Kitsi olemisel ning kokkuhoidlikkusel on suur vahe. Kitsi olemine tähendab, et sa ei ole teiste vastu lahke ega ole valmis andma. Kokkuhoidlikkus on aga teadlikkus oma tarbimisest ning selle tagajärgedest. Keskkonnateadlikkuse sidumine kokkuhoidlikkusega annab sellele palju väärikamad raamid.

Tabel, mis teeb säästmise lihtsamaks

Keskkonna kolmapäeva postitustes oleme muuhulgas rääkinud sellest, kuidas teha targemaid valikuid garderoobi, kodukoristuse, kingituste, toidu, kontoritarvete, hügieenitarvete ja väljas söömise osas. Kindlasti tasuvad pikemas perspektiivis ära veel vee ja elektri säästmine ning vahvad isetegemise katsetused. Näeme, et loodussõbralikkus ei pea tähendama ilmtingimata kallite ökokaupade tarbimist, vaid hoopis head valikud aitavad meil oluliselt kokku hoida. Sarja lõpetuseks pakun sulle võimalust Exceli tabeli abil lihtsalt analüüsida, kui palju võiksid sellel aastal raha säästa, kui teeksid lihtsaid keskkonnasõbralikumaid valikuid. Võimalik on säästa lausa 1384 € aastas.

Exceli tabeli saad alla laadida siit. Selleks, et tabel kõige paremini töötaks, tee sellest koopia enda Google Drive’i. Tabeli alguses on toodud tavapärased prügi tekitavad kuluallikad ühes hindadega. Hinnad on võetud e-poodidest ning silmas on peetud seda, et need oleksid võimalikult odavad. Huvi korral saab klõpsata hindadel olevatel linkidel ja vaadata, kust hind pärineb.

Veeru lõppu saab lisada oma peres tekkivaid kulutusi, mis on sellest loetelust puudu. Kõigepealt tuleb lisada nädala, kuu või aasta veergu, kui palju mingit toodet (nt aknapuhastusvahendit) sa selle aja jooksul tarbid. Täita tuleb ainult üks neist veergudest. Seejärel tekib veergu “€ KOKKU aastas” välja arvutatud summa. Keskkonnasõbraliku alternatiivi veerus on välja pakutud keskkonnasõbralik (korduvkasutatav, püsivam) alternatiiv, mis maksab vähem või mitte midagi. Ka seda on võimalik ise vastavalt oma võimalustele muuta. Näiteks minu isetehtud müsli on tehtud ökopoe pähklitest, kuid Rimist saaks komponente veelgi odavamalt.

Kasulikud veebilehed

Lõpetuseks, kui soovid saada inspiratsiooni, kuidas olla keskkonnasäästlikum, siis uuri neid allikaid:

Facebooki grupp: Eesti minimalistid

Facebooki grupp: Pakendivaba poodlemine

Facebooki grupp: Zero waste Tartu

Nullkulu blogi

Terve Ring blogi

California Ülikooli ingliskeelne Climate Lab

Ingliskeelne blogi: Zero Waste Home

Ingliskeelne blogi: Trash is for Tossers

Rohkem nippe säästmiseks leiad #Kogumispäeviku grupist.