Avalehele
Hinnad augustis tõusid

Hinnad augustis tõusid

Kaks aastat kestnud hindade langus on läbi saamas, nagu me prognoosisime. Kaubad ja teenused olid augustis 0,3% võrra kallimad kui aasta tagasi.

Hindade tõusu andis suurima panuse kõrgemate aktsiisimäärade toel kallinenud alkohol ja tubakas. Tugev nõudlus siseturul kergitas rõivaste ja jalanõude ning restoranide ja hotellide hindu.

Odavama nafta negatiivne panus hinnaindeksis väheneb. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes oli toornafta hind eurodes arvestatuna augustis vaid 3% odavam kui aasta varem (juulis tervelt viiendiku). Meie prognoosi järgi jõuab toornafta hind selle aasta lõpuks 50 dollarini barrelist ja järgmise aasta lõpuks 67 dollarini barreli kohta. Diislikütus oli augustis Eestis 3% kallim ja bensiin 5% odavam kui aasta varem.

Meie prognoosi järgi keskmine hinnatase sel aastal 2015. aastaga võrreldes oluliselt ei muutu. 2017. aastal hinnatõus kiireneb 2,5%ni, seda peamiselt tänu toorainete kallinemisele ja planeeritud aktsiisimaksude ning majutusteenuse käibemaksumäära tõusule.

Esialgse hinnangu järgi oli euroala inflatsioon augustis 0,2% ehk sama mis juulis. Energiat arvestamata oli hinnatase aastatagusest 0,9% võrra kõrgem, kuigi ka see on oluliselt allpool Euroopa Keskpanga soovitud taset. Swedbanki hinnangul Euroopa Keskpank oma neljapäevasel kohtumisel baasintressimäärasid ega ostetavate varade mahtu ei muuda. Küll võib pank laiendada ostmiseks sobivate varade kriteeriume.