Avalehele
Hinnatõus oli jaanuaris tagasihoidlik

Hinnatõus oli jaanuaris tagasihoidlik

  • Hinnatase kerkis aastatagusega võrreldes vaid 1,6 protsendi võrra.
  • Päris paljud kaubad ja teenused odavnesid.
  • Selleks aastaks prognoosib Swedbank 2-protsendilist hinnatõusu.

Keskmine tarbimiskorv kallines jaanuaris võrdlemisi vähe, eriti arvestades endiselt kiiret palgakasvu. Hinnatase kerkis aastatagusega võrreldes vaid 1,6 protsendi võrra. See on kooskõlas Swedbanki prognoosiga, mis ootab aasta kokkuvõttes kaheprotsendilist hinnatõusu.

Päris paljud kaubad ja teenused on aastaga odavamaks muutunud

Aastaga odavnesid alkohol, rõivad, elekter, sideteenused, vesi ja kanalisatsioon, seda küll peamiselt pealinnas. Alkoholi hinda mõjutas aktsiisimaksude langus. Elektri hinda alandas soe ja tuuline ilm, mis ühelt poolt vähendas elektri tarbimist ja teiselt poolt soodustas elektri tootmist. Tallinna Vesi langetas vee- ja reoveeteenuse hinda. Sideteenused on aasta-aastalt tehnoloogia arenedes ja mahtude kasvades odavamaks muutunud.
Riiete ja jalatsite talvised soodusmüügid olid sel aastal aastatagusega võrreldes ulatuslikumad. Poode on palju ja konkurents tihe. Erakordselt soe ilm pärsib talvekaupade ja -riiete müüki. Samas püsis vähemalt eelmisel aastal kaubanduslik juurdehindlus ja kaupade müügiaeg varasemaga võrreldaval tasemel.
Meelelahutuse, transpordi ja toidu hinnad tõusid. Nõudlus vaba aja teenuste järele on tugev, sest sissetulekud kasvavad kiiresti, tööpuudus on erakordselt madal ja elanikud on oma tuleviku osas optimistlikud. Mootorikütused kallinesid aastaga nafta hinna tõusu toel. Pealinn tõstis ühistranspordi hinda mittetallinlastele.

Hinnatõus peaks sel aastal tulema mõõdukas

Selleks aastaks prognoosime 2-protsendilist hinnatõusu. Keskmine palk ja pensionid kasvavad hindadest endiselt oluliselt kiiremini. Keskmine netopalk tõuseb sel aastal Swedbanki hinnangul 5 protsenti.