Avalehele
Hinnatõus septembris kiirenes

Hinnatõus septembris kiirenes

Hinnatõus kiirenes augusti 0,3 protsendilt 1,0%ni septembris. Kaubad kallinesid aastaga 1,4% ja teenused 0,4%.

Hindade tõusu andis suurima panuse kõrgemate aktsiisimäärade toel kallinenud alkohol ja tubakas. Alkohoolsed joogid kallinesid aastaga 8% ja tubakatooted 10%. Tugev nõudlus siseturul kergitas rõivaste ja jalanõude ning toitlustuse ja majutuse hindu. Miinimumpalga tõusu järel kallinesid lasteaiatasud.

Toiduainete hinnad tõusid Eestis aastaga 0,9%. Toiduainete hinnad kerkivad ka maailmaturul. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) indeksi järgi tõusid toiduainete hinnad maailmas septembris nii eelmise kuu kui eelmise aasta sama ajaga võrreldes, seda tänu suhkru, piima- ja lihatoodete kallinemisele.

Transporditeenuste hinnad kallinesid esimest korda kolme ja poole aasta järel. Selle põhjuseks oli mootorikütuste ja lennukipiletite kallinemine. Toornafta hind maailmaturul on nii eurodes kui dollarites arvestatuna püsinud viimased kolm kuud muutumatuna. Rahvusvahelise Energiaagentuuri hinnangul püsib naftatoodete ülejääk maailmaturul vähemalt järgmise aasta keskpaigani. See survestab nafta hindu ka siis, kui praegu rekordtasemel naftat tootev OPEC suudab oma liikmete tootmismahte piirata. Swedbanki prognoosi järgi jõuab toornafta hind selle aasta lõpuks 50 dollarini barrelist ja järgmise aasta lõpuks 67 dollarini barreli kohta.

Swedbanki prognoosi järgi keskmine hinnatase sel aastal 2015. aastaga võrreldes oluliselt ei muutu. 2017. aastal hinnatõus kiireneb 2,5%ni, seda peamiselt tänu toorainete kallinemisele ja planeeritud aktsiisimaksude ning majutusteenuse käibemaksumäära tõusule. Hindade tõusu ja veidi aeglasema brutopalga kasvu tõttu aeglustub palgasaajate reaalse netotulu kasv selle aasta 6%lt järgmisel aastal 3%ni.