Avalehele
Juunis hinnalangus jätkus

Juunis hinnalangus jätkus

  • Juunis alanesid hinnad aastatagusega võrreldes ühe protsendi võrra
  • Hindasid mõjutasid majanduspiirangud ja maksumuudatused
  • Aasta kokkuvõttes peaks hinnatase jääma 2019. aasta taseme lähedale

Juunis hinnatase maiga võrreldes veidi kosus. Elekter kallines eelneva kuuga võrreldes elektriliinide rikete ja hooldustööde tõttu. Lõppesid mitmed eriolukorra ajaks kehtestatud soodustused nagu näiteks lasteaia kohatasu tühistamine, tasuta ühistransport. Samas mõjutab koroonakriis veel oluliselt maailmamajandust ja hindu. Toorainete hinnad on kehva nõudluse tõttu endiselt madalad. Eestis suruvad hindu allapoole maikuus jõustunud maagaasi, elektri ja diislikütuse aktsiisimaksude muudatused.

Tarbijad hindade alanemist märganud ei ole

Keskmine tarbimiskorv odavnes juunis eelmise aasta sama ajaga võrreldes ühe protsendi võrra. Tarbijad samas hinnalangust ei tunneta. Konjunktuuriinstituudi igakuise küsitluse järgi oodatakse järgmiseks aastaks pigem märgatavat hindade kasvu.

Kõige rohkem mõjutas hinnaindeksit transpordi ja üüri odavnemine

Mootorikütuste hind alanes odava nafta ja diislikütuse madalama aktsiisi tõttu. Üüri hind kukkus aastaga 12 protsenti üürikorterite pakkumise hüppelise kasvu tõttu. Alkoholi hinda mõjutas aktsiisimaksude langus eelmisel aastal. Tallinna Vesi langetas vee- ja reoveeteenuse maksumust. Kehv nõudlus ja turistide vähesus tõi alla rõivaste ja jalanõude ning majutuse hinnad. Majutusteenuste hinnalangus oli koguni ligi 30%. Suurematest kaubagruppidest kallines vaid toit.

Hindade langus ei ole alati hea uudis

Kuigi hindade langus tundub esmapilgul tarbijatele rõõmusõnumina, siis tähendab see tööandjatele väiksemaid käibeid ja kasumeid. See omakorda mõjutab tööturu ja palkade kaudu lõpuks ka tarbijaid. Tootjahinnad olid mais aastatagusega võrreldes 4 protsenti madalamad. Majandusanalüütikutele ei meeldi pikemaajalisem deflatsioon seetõttu, et see paneb tarbijaid ostuotsuseid edasi lükkama – milleks osta täna, kui homme saab sama kauba või teenuse odavamalt? Tarbimise vähenemine halvendab ettevõtete majandusolukorda aga veelgi. Praegu on tegemist eriolukorrast ja aktsiisimaksude alandamisest tingitud lühemaajalise deflatsiooniga. Aasta kokkuvõttes peaks hinnatase jääma 2019. aasta taseme lähedale. Hindade tõus peaks jätkuma juba järgmisel aastal.

Märksõnad: Hinnad, Tarbijahinnaindeks