Avalehele
Mais hinnalangus süvenes

Mais hinnalangus süvenes

Kuigi tänavatele on tekkinud elu ja tarbimise madalseis jäi ilmselt aprillikuusse, siis hindade langus maikuus süvenes. Selle taga on ühelt poolt endiselt väga odav energia ja teiselt poolt maikuus jõustunud aktsiisimaksude muudatused. Keskmine tarbimiskorv odavnes eelmise aasta sama ajaga võrreldes tervelt 1,7 protsenti. Hinnad langesid viimati nii palju eelmise majanduskriisi ajal 2009. aasta lõpus.

  • Mais alanesid hinnad aastatagusega võrreldes koguni 1,7 protsenti. Nii suurt hinnalangust nägime viimati kümme aastat tagasi.
  • Hindu mõjutasid majanduspiirangud ja maksumuudatused.
  • Aasta kokkuvõttes peaks hinnatõus ulatuma 0,2 protsendini.

Energia hind kukkus veelgi

Kõige rohkem mõjutas hinnaindeksit energia odavnemine. Nafta ja mitmete teiste toorainete hindu survestasid endiselt tootmis- ja liikumispiirangud. Nafta püsib pandeemia ajal kogunenud suurte varude tõttu odav ka edaspidi. Kui mais oli toornafta hind 33 dollarit barreli kohta, siis tulevikutehingud näitavad naftabarreli hinnaks aasta lõpus vaid 40 dollarit. Eestis langesid energia hinnad täiendavalt maagaasi, elektri ja diislikütuse aktsiisimaksude languse tõttu.
Lisaks energiale odavnesid ka mitmed teised kaubad ja teenused. Üüri hind langes üürikorterite pakkumise hüppelise kasvu tõttu. Alkoholi hinda mõjutas aktsiisimaksude langus. Tallinna Vesi langetas vee- ja reoveeteenuse maksumust. Sideteenused jätkasid odavnemist. Mitmed lasteaiad ei küsinud ka mais lasteaia kohatasu.

Meelelahutus ja toit kallinesid

Toit kallines aastaga 2,5 protsenti puuvilja ning lihatoodete hinnatõusu tõttu. Maailmas tervikuna jätkus mais aga neljandat kuud jätkuv toiduainete odavnemine koroonaviirusest tingitud nõudluse vähenemise tõttu. Nii piima- kui lihatoodete hinnad on maailmas viimastel kuudel ülepakkumise tõttu märgatavalt alanenud.
Üllatav oli see, et ka maikuus vaba aja ja meelelahutusega seotud teenuste hinnad ei langenud. Söögikohtade ja majutuse hinnad alanesid aastataguse ajaga võrreldes vaid 0,4 protsenti. Osaliselt on selle taga indeksi metoodika, kus endiselt suletud asutuste teenuste hindade arvestamisel kasutati märtsikuu hindu.

Hindade langus leevendab majapidamiste olukorda

Hindade languse üle rõõmustavad kõige rohkem ilmselt need, kelle sissetulek on juba vähenenud. Aasta kokkuvõttes peaks hinnatõus ulatuma 0,2 protsendini. Transport ja eluase odavnevad energia ja üüri hinna alanemise tõttu. Aktsiisimaksude muudatused langetavad lisaks energiale ka alkoholi hinda. Suurematest kaubagruppidest kallineb eelmise aastaga sarnases tempos vaid toit.