Avalehele
Tööstussektori tootmismaht langes oodatust enam

Tööstussektori tootmismaht langes oodatust enam

Tööstuses vähenes tootmismaht augustis 5%, kuna töötleva tööstuse ettevõtted valmistasid 6% vähem kaupu kui aasta tagasi. Samas positiivne on käibe kasv energeetikas. Elektri tootmine kasvas aastaga tervelt 30%.

Toodang vähenes paljudes tööstusharudes

Tootmismaht langes augustis paljudes valdkondades, kõige rohkem metallitööstuses ja elektriseadmete tootmises. Suvekuude jooksul vähenes tootmismaht oluliselt jookide, ehitusmaterjalide, metallitoodete ning masinate ja seadmete tootmises. Koroona-aeg on paisutanud nõudlust jahutoodete, mööbli, arvutite ja elektroonikaseadmete järele.

Madalast nõudlusest räägib hindade langus. Tootjahinnad olid augustis nii tööstuses kui töötlevas tööstuses aastatagusest madalamad.

Tööstuse väljavaade on endiselt ebakindel

Ettevõtjate hinnangul tellimuste maht lähikuudel enam ei vähene, samas müügihinnad on endiselt langustrendil. Eesti kaubanduspartneritest paistab tööstuse olukord Rootsis ja Saksamaal septembris juba päris hea, samas Soomes on tootmismahu taastumine pidurdunud.

Jaemüügi kasv oli ootuspärane

Jaemüügi maht suurenes augustis aastatagusega võrreldes 4%. Poodide lõikes on tunda koroonakriisi mõju – tööstuskaupadest tõusis käive eelkõige kodu ja majapidamisega seotud kauplustes. Endiselt kasvas kiiresti müük posti ja interneti teel. Toidukaupade kaupluste müügitulu kerkis 2%. Turistide vähesus andis tunda rõivaste ja jalatsite ning kaubamajade kehvas müügis.

Kui mingeid suuremaid negatiivseid üllatusi koroonarindelt ei tule, peaks jaemüügi kasv lähikuudel jätkuma. Nii tarbijate kui kaupmeeste ootused tuleviku suhtes on positiivsemaks muutunud. Majapidamistele lisab kindlust stabiilne olukord tööturul. Tööpuudus on püsinud 8 protsendi juures ka palgatoetuse meetme mõju lõppemisel.

Märksõnad: Töötlev tööstus