Avalehele
Tööstustoodangu maht püstitas eelmisel aastal uue rekordi

Tööstustoodangu maht püstitas eelmisel aastal uue rekordi

Tootmismahu kasv oli kiire ja laiapõhjaline. Toodang ületas üle-eelmise aasta taset rohkem kui kahes kolmandikus tööstusharudes. Tootmismaht tõusis aastaga puidu-, toiduainete-, metallitööstuses ja elektriseadmete tootmises ning vähenes elektroonikas.

Tööstusettevõtted tootsid 2017. aastal 8% rohkem toodangut kui aasta varem. Töötlevas tööstuses suurenes tootmismaht veidi vähem, 7%. Nafta hinna taastumise järel kasvas oluliselt mäetööstuse toodang.

Tööstusettevõtted on positiivselt meelestatud

Konjunktuuriinstituudi jaanuarikuise küsitlus näitab, et tootmismahu ja müügihindade prognoosid on optimistlikud. Töötajate arvu plaanitakse suurendada. Tööjõupuudust märgiti peamise äritegevust takistava tegurina varasemast rohkem.

Sellel aastal peaks tööstustoodangu maht edasi kerkima. Tootmismahtusid nii Eestis kui Euroopas aitab suurendada tugev nõudlus. Majanduskasv on kiire ja laiapõhjaline nii Euroopas kui mujal maailmas. Euroopa Liidu töötleva tööstuse tootmismaht jõudis novembris senise rekordtasemeni, mis pärines jaanuarist 2008.

Tööstusettevõtete käivet kasvatab lisaks tootmismahu suurenemisele ka hinnatõus. Tööstustoodangu tootjahinnaindeks tõusis detsembris Eestis aastaga 2,7%.