Avalehele
Mis toob ühe noore juba teist korda Swedbanki praktikale tagasi?

Mis toob ühe noore juba teist korda Swedbanki praktikale tagasi?

Hei! Möödunud on taaskord üks töine nädal Swedbankis ning kätte on jõudnud minu, Maria, kord tutvustada teile oma tegemisi pangas. Erinevalt mitmetest teistest praktikantidest, kes sel suvel esimest korda pangauksest sisse astusid, olen mina siin praktikal juba teist korda. Jah, täpselt nii – kuna pangas on niivõrd palju erinevaid osakondi ja ameteid, võiks siin praktikal veeta järjest lausa mitu suve. Praegu õpin Tallinna Tehnikaülikoolis rakenduslikku majandusteadust ning praktikal olen lepingute ettevalmistamise osakonnas.

Kuna minu erialal on praktika läbimine kohustuslik samm lõpudiplomi saamiseks ja olen panganduse vastu huvi tundnud juba väga noorest east peale, siis tundus panka tulemine igati loogiline otsus. Minu vend töötas Swedbankis juba ajal, mil pank kandis veel Hansapanga nime. Tema töö tundus minu jaoks niivõrd auväärne, et tahtsin ka ise ühel päeval panka tööle minna.

Esimene tulemine

Esimest korda kandideerisin Swedbanki praktikale, kui olin alles esimese aasta tudeng 2018. aastal. Enne kandideerimist olin väga kõhklev, kas mu teadmised pärast nii vähest ülikoolis õpitud aega on ikka piisavad pangas töötamiseks. Lõpuks võtsin ikkagi julguse kokku ja kandideerisin – kaotada pole ju midagi, küll aga kogemuse võrra rikkamaks saada.

Pärast kandideerimisankeedi saatmist sain lisaülesande – pidin video teel vastama kolmele küsimusele. Tundsin, et see etapp läks mul hästi, sest küsimused ei olnud kuigi rasked. Näiteks uuriti, miks soovin praktikat just Swedbankis teha ja mida ma praktikasuvelt ootan. Suureks rõõmuks pääsesingi järgmisesse vooru – grupitööle – kuhu aga kutsuti mind ajal, kui koolis oli kontrolltöö. Olin väga mures, kas saan ikka järgmises voorus osaleda ning kuna tahtsin Swedbanki praktikale väga-väga tulla, võtsin ühendust karjäärispetsialistiga. Tema pakkuski välja, et võin temaga eraldi, endale sobival ajal kohtuda. Mul oli ääretult hea meel, et pank oli juba alguses niivõrd paindlik ning valmis leidma lahenduse.

Pärast üks-ühele kohtumist läks mõni aeg mööda, enne kui sain teada, et pääsesin viimasesse vooru, milleks oli kohtumine karjäärispetsialisti ning minu tulevase juhiga. Pärast pikka kandideerimisprotsessi olin eriti õnnelik, kui mulle helistati ja praktikakohta pakuti. Kokku võttis kandideerimine tookord aega kolm kuud, kuid sobivate kandidaatide valimine sadade seast ongi aeganõudev protsess ja mul on hea meel, et Swedbank seda nii põhjalikult teeb. Ehk annab see ka mõnele tuleva aasta praktikandile aimduse, mida kandideerimisprotsessist oodata võib. Ühe päevaga see kõik ei juhtu, ent on kindlasti ootamist väärt!

Eelmisel suvel olin praktikal väikefinantseerimise analüüsimisosakonnas, kus koostasin lepinguid eraisikutele, kes soovisid väike-, auto- või kodulaenu. Lisaks tellisin klientidele krediitkaarte koju või kontorisse, haldasin meiliboksi ning suhtlesin klientidega telefoni teel. Klientidele kõnede tegemine oli minu jaoks algul hirmutav. Õppisin aga nendega päris kiiresti suhtlema ja hiljem hakkas telefoniga rääkimine meeldima. Praktika jooksul sain ka palju uusi teadmisi, näiteks mille põhjal tehakse laenuotsuseid.

Kuigi mulle pakuti suve lõpus võimalust jääda panka praktikale pikemaks ajaks, otsustasin pakkumisest keelduda. Seda mitte seepärast, et mulle praktika poleks meeldinud, vaid tahtsin keskenduda oma ülikooliõpingutele ning treeningutele Tallinna Tehnikaülikooli tantsutüdrukute tiimis. Ent sellega minu teekond Swedbankis veel ei lõppenud.

Teine tulemine

Käesoleva aasta märtsikuus sündis otsus uuesti praktikale kandideerida. Kuna esimese suve jooksul hakkas mulle Swedbankis väga meeldima, sest nii töökultuur kui ka kolleegid on vahvad, siis ei tekkinud isegi mõtet kuskile teise panka kandideerida. Mulle meeldib, et pank pakub võimalust teha praktikat suvel, kui koolis on paus – nii saan 100% praktikale keskenduda ning oma suve produktiivselt veeta. Kuid muidugi saavad soovijad käia pangas praktikal ka aastaringselt.

Algul pakuti mulle sama ametikohta, mis eelmine aasta (väikefinantseerimise analüüsimisosakonnas), kuid  oma teadmiste ja oskuste arendamiseks otsustasin praktikat teha enda jaoks täiesti uues valdkonnas – lepingute ettevalmistamise osakonnas. Sellel aastal pidin kandideerimisprotsessi ajal lahendama hoopis testi, mis koosnes kümnest finantsalasest ülesandest. Kuigi sain testiga üpriski hästi hakkama, pean tunnistama, et ülesanded olid rasked, vaatamata sellele, et õpin ülikoolis väga headele hinnetele.

Uues osakonnas käib töö graafiku alusel – ühel päeval teen ühte tööd ning teisel päeval võivad mu tööülesanded olla hoopis teistsugused. Minu peamiste tööülesannete hulka kuuluvad majandusaastaaruannete sisestamine süsteemi ning ettevõtetele taustakontrolli tegemine, kui ettevõte taotleb näiteks laenu või krediitkaarti. Teen kontrolle ka juhul, kui ettevõte taotleb faktooringut ja akreditiivi. Enne praktikale tulemist ei olnud ma viimaste sõnade olemasolust isegi kuulnud, see aga ei olnud probleemiks – kõike, mida tööülesannete täitmiseks teada on vaja, õpetatakse kohapeal. Muidugi tuli kasuks ka ülikoolis õpitu. Näiteks tänu finantsarvestuse loengutele oskasin juba esimesel praktikapäeval finantsandmeid programmi sisestada.

Swedbanki praktikaprogrammis osalemine ei anna ainult oskusi, mida tööks praktikakohal vaja läheb, vaid teadmisi saab ka panga kohta üldisemalt. Erinevatel praktikaüritustel osaledes, koolituste läbimisel ja kolleegide käest erinevaid küsimusi küsides, olen saanud hea ülevaate teistest osakondadest ja ametitest. Kuna osakondi on pangas väga palju, siis alles nüüd, peale teist suve praktikandina, on mul tekkinud arusaam, kuidas pank toimib ja millistes osakondades tahaksin tulevikus töötada.

Olen veendunud, et praktika läbimine Eesti suurimas pangas annab tugeva stardi karjäärile ja mul on hea meel, et olen saanud siin juba kaks suve veeta. Vaatame, kas tuleb ka kolmas 🙂

Märksõnad: Praktikablogi