Avalehele
Uuring: pühendumine kasvab sama hästi nii kiituse kui raha toel

Uuring: pühendumine kasvab sama hästi nii kiituse kui raha toel

Sellel pildil on Eesti tipp-kergejõustiklane Õilme Võro, kelle #pühendumine spordile on leidnud fännide poolt tunnustamist. Swedbanki kullerid viisid Õilmele tervisliku Oivalise toortordi otse Tartu Ülikooli kergejõustikuhalli.

Kas mäletad, millal Sind viimati kiideti ja kuidas Sa end selle järel tundsid? Komplimentide tegemine ei maksa midagi, kuid hiljuti tehtud uuring näitab, et kiitus motiveerib samamoodi nagu rahalise preemia saamine.

Kui tahad, et keegi saavutaks tööalaselt või eraelus paremaid tulemusi, siis tee talle kompliment, kiida teda. Komplimendi eest ei saa maksta küll üüri ega osta süüa, kuid Jaapani teadlaste poolt tehtud uuringu* tulemusel selgus, et kiitus aitab inimesi suurepäraselt motiveerida. Kohati isegi samaväärselt kui raha. Ükskõik, kas inimesi kiidetakse suusõnaliselt või saavad nad rahalise tasu, ajus aktiveerub sama piirkond.

Kiitus innustab paremini esinema

Jaapani teadlaste uuringus kasutati 48 täiskasvanud inimest, kellel paluti õppida ja sooritada üks kindel test. Katsealused pidid 30 sekundi jooksul nii kiiresti kui võimalik vajutama arvutiklaviatuuril kindlat trajektoori järgi nuppe kindlas järjekorras. Kui vaatlusalused olid harjutuse lõpetanud, jagati nad kolme erinevasse rühma.

Ühes grupis oli hindaja, kes tegi igale osalejale personaalse komplimendi. Teise grupi liikmed vaatasid pealt, kui üks osalejatest sai komplimendi. Kolmandasse gruppi kuulusid inimesed, kes hindasid ise oma sooritust.

Kui vaatlusalustel paluti järgmisel päeval testi korrata, siis personaalseid komplimente pälvinud grupi liikmed sooritas harjutuse märkimisväärselt paremini kui need, keda ei kiidetud. See tähendab, et komplimendi saamine innustas inimesi järgmisel päeval paremini esinema.

Jaapani Rahvusliku Instituudi Psühholoogiateaduskonna professor Norihiro Sadato sõnul näitas katse selgelt, et kompliment mõjub ajule stimuleerivalt. “Leidsime teaduslikku tõestusmaterjali sellele, et inimeste sooritusvõime paraneb, kui nad saavad sotsiaalse kiituse osaliseks. See võiks saada väga lihtsaks ja efektiivseks meetodiks nii koolitundides kui ka taastusravis,” rõhutas ta.

2014. aastal saadi Šveitsis sarnased tulemused, kui Zürichi Ülikoolis viidi läbi katse, kus inimeste aju skaneeriti MRI-masina abil ajal, mil neile anti esimesena rahaline motivatsioon ja seejärel kiideti suusõnaliselt. Selgus, et mõlemal juhul aktiveerub sama ajupiirkond.

Pühendumine väärib tunnustust

Siit ka praktiline soovitus: kui oled juht, õpetaja või ettevõtte omanik, siis kasuta kiitust ja komplimente, et oma õpilasi või kaastöötajaid motiveerida, see toob parema soorituse. Märka ja tunnusta pühendunud inimesi ja organisatsioone enda ümber. Tunnusta oma tuttavat, lähedast, kolleegi Swedbanki Facebooki rakendusega. Et Eesti elu edeneks!

 

*Uuring avaldati ka PLOS One ajakirjas.