Avalehele
Vähibioloogiast finantsanalüütikani ehk kuidas sattus doktorant Swedbanki praktikale

Vähibioloogiast finantsanalüütikani ehk kuidas sattus doktorant Swedbanki praktikale

26.08.2019

Tere! Mina olen Kristel ja kirjutan oma ägedast praktikasuvest Swedbankis, kus olen veetnud viimased kolm kuud finantsanalüütika praktikandina analüüsi ja planeerimise osakonnas. Juuni alguses esimest päeva tööle tulles ei olnud mul aimugi, mis mind täpselt ees ootab. Esimene nädal kõlas kõik justkui „hiina keel“ – miljon lühendit ja sõna, mis olid mulle täiesti võõrad. Täna, kolm kuud hiljem, on see sama „hiina keel“ mulle, võib öelda, et suurel määral selgeks saanud. Oskan juba panga keerulistes andmesüsteemides ise orienteeruda.

Kuidas ma siia sattusin?

Minu õpingute taust on tegelikult teaduse valdkonnast. Mul on meditsiinilise ja bioloogilise keemia magister Edinburghi Ülikoolist Šotimaal ning omandan seal hetkel doktorikraadi, spetsialiseerudes vähibioloogiale. Suur osa minu tööajast möödub laboris vähirakkudega katseid ja katsetejärgseid analüüse tehes. Minu nelja-aastase doktorantuuri eesmärk on õpetada välja teadlasi, kes suudaksid mõelda äriliselt meelestatult. Selle raames olen igapäevase teadustöö kõrvalt läbinud hulga ärindusele ja tervisehoiu innovatsioonile fokusseeritud kursusi. Doktorantuuri üks osa on praktika läbimine endale huvipakkuvas valdkonnas. Minu soov oli läbida praktika positsioonil, kus saaksin õppida, kuidas kasutatakse andmeid äriliste otsuste tegemisel ja suunamisel. Swedbank, olles suurepärase tööandja ja praktikaprogrammi mainega, oli ilmselgelt mulle selle kogemuse saamiseks huvipakkuv ettevõte. Täna võin julgelt öelda, et minu valik oli absoluutselt õige ning kogemus analüüsi ja planeerimise osakonnas on andnud võimaluse õppida kõike mida soovisin ja enamatki!

Millega tegelevad finantsanalüütikud?

Analüüsi ja planeerimise osakonnas jaotub finantsanalüütikute töö nelja erinevasse valdkonda – riik, kanalid, privaat- ja korporatiivpangandus. Minu praktika möödub korporatiivpangaduse analüütikute juhendamisel. Kuigi väljastpoolt vaatajale võib tunduda, et finantsanalüütiku töö on üksluine ja numbritihe, siis reaalsuses on iga päev erinev ja omamoodi põnev. Töö ei seisne ainult regulaarsete raportite koostamises, vaid toimub tihe koostöö ettevõtete panganduse erinevate osakondadega, kelle ärilistele küsimustele me andmetest vastuseid otsime. Lisaks iganädalasele portfelliraporti koostamisele, olen saanud uurida kõikvõimalikke erinevaid teemasid. Näiteks olen otsinud toote müügi vähenemise põhjuseid, arvutanud toodete kasumlikkust ja aidanud isegi mõne toote ümberhinnastamisel. Igavust ei ole ma selle aja jooksul tundnud.

Heateo päev Keava rabas

Igal aastal annab Swedbank oma töötajatele ühe vaba päeva selleks, et „Annetame aega“ programmi raames minna koos oma meeskonnaga head tegema. Mina käisin koos tiimiga augusti alguses Keava rabas, kus ehitasime uut laudteed. Tore oli vahelduseks kontorilaua tagant püsti tõusta ja terve päev värskes õhus füüsilist tööd teha. Meid oli kokku 16 ning tööd jagus kõigile – lammutasime vana teed, tassisime laudu ja ehitasime uut teed. Eriti meeldiv oli näha kui efektiivselt terve tiim uues keskkonnas töötas. Päeva lõpuks oli ikka hea tunne, et olime üheskoos suutnud ehitada üle 73 meetri uut laudteed. Tubli töö eest kostitati meid hiljem Tarsi talus maitsva supi ja pannkookidega.

Kick Start Challenge

Kuid see pole sugugi veel kõik. Sel suvel on Kick Start praktikaprogrammi raames esimest korda käimas ka Kick Start Challenge. Väljakutse vastu võtnud praktikantide vahel moodustati suve algul kuus tiimi. Iga meeskond sai kindla probleemi, millele tuli leida innovaatilisi lahendusi. Kõik lahendamist vajavad projektid on reaalselt olulise tähtsusega ning püstitatud Swedbanki ja partnerinstitutsioonide poolt. Lahenduste otsimiseks kasutasime disainmõtlemise metoodikat. Selleks korraldati meile neli töötuba, kus saime tegeleda disainmõtlemise nii teoreetilise kui praktilise osaga ja seda väljakutse lahendamisel rakendada.

Minu meeskond sai ülesandeks mõelda välja lahendusi, kuidas panna inimesi rohkem püsiannetama. Ülesande püstitas heategevusportaal „Ma armastan aidata“ sooviga suurendada saidil püsiannetajate hulka. „Ma armastan aidata“ lehel on hetkel üle viiekümne erineva heategevusorganisatsiooni, mille seast saab endale meelepärasele organisatsioonile annetuse teha. Paraku on organisatsioonid kahjutundega tõdenud, et püsiannetusi tehakse vähe ja see raskendab neil töö jätkusuutlikku planeerimist.

Selleks, et paremini mõista mis motiveerib inimesi püsiannetusi tegema või mis neid takistab, intervjueerisime võimalikult erinevaid inimesi. Kogutud info põhjal defineerisime suurima kasutajaprobleemina läbipaistvuse ja lihtsuse puudumise – inimestel puudub täpne info, kuidas nende annetus organisatsiooni aitab. Järgneva ajurünnaku ajal töötasime lahenduse otsimiseks välja üle 50 erineva idee, kategoriseerisime need tähtsuse järjekorras ja valisime välja annetaja perspektiivist kõige olulisema. Kujundasime oma valitud lahenduse testimiseks prototüübi. Testimisel saime positiivset tagasisidet ja lisaks mõned täiendused, millega prototüüp veelgi paremaks muuta.

Eelmisel nädalal toimus Solarise Apollo kinos Kick Start praktikaprogrammi lõpuüritus, kus kõik väljakutses osalenud tiimid oma välja töötatud lahendusi žüriile esitasid. Parimatele tiimidele anti stipendiumid.  Mul on hea meel, et ka minu tiim sai stipendiumi osaliseks!

Kick Start Challenge on toonud praktikaellu veelgi enam põnevust. Ja mis saaks olla veel ägedam, kui see, et meie pakutud lahendused veebilehe uuendamisel läheksid käiku ja aitaksid tulevikus rohkem püsiannetusi koguda.

Praktikasuve lõpp

Suvi Swedbankis on möödunud linnulennul. Siinkohal tänan ma kõiki oma suurepäraseid ja toredaid juhendajaid. Aitäh teile, ilma teie abita ma täna nii pädev ei oleks! 😊 Suured tänud ka kõigile teistele Swedbanki inimestele, teie sõbralikkus, avatud ja hooliv suhtumine on jätnud pangast kui potentsiaalselt tööandjast suurepärase mulje!  Lähen põnevusega vastu oma viimasele doktorantuuriaastale Edinburghis ja soovitan praktikasuve Swedbankis kõigile, kes ei karda väljakutseid.

Märksõnad: Praktikablogi