Avalehele
Andmed paljastavad: kolmveerandil Eesti inimestest puuduvad säästud ootamatuteks olukordadeks

Andmed paljastavad: kolmveerandil Eesti inimestest puuduvad säästud ootamatuteks olukordadeks

Eesti elanike finantstervise seis on pingeline. Swedbanki korraldatud finantstervise uuringu* järgi puuduvad koguni 75% elanikest säästud ja rahalist turvatunnet andvad kindlustused, mis aitaksid ettenägematute olukordadega toime tulla. Kas sina ja sinu lähedased saavad majanduslikult hakkama, kui sind peaks tabama õnnetus või raske haigus?

Minuga küll midagi halba ei juhtu! Just nii meile meeldib mõelda. Paraku on haigustel komme hiilida ja õnnetustel tabada ootamatult. Kas oled mõelnud, kes maksab kommunaalarved ja laenumaksed siis, kui sinuga midagi juhtub? Kes katab igapäevased kulud toidule ja majapidamistarvetele või tasub laste hariduse ning hobide eest?

Taolisteks ootamatusteks annab turvatunde ja rahalise tagala elukindlustus. Tõsi, kindlustus ei too küll tagasi elu ega tervist, kuid on majanduslikult suureks abiks. Aastal 2022 hüvitas Swedbanki elukindlustus 3 107 933 euro eest kahjuavaldusi, neist 73 surmajuhtumi, 30 puuduva töövõime ja 1637 trauma tõttu.

Elukindlustus on taskukohane

Paljud inimesed pole siiski veel avastanud, et elukindlustus võib olla vajalik päästerõngas keerulises olukorras. Elukindlustusleping on vaid igal kolmandal eestimaalasel. Tihtipeale jäetakse elu kindlustamata, kuna arvatakse, et see on kallis. See arvamus on ekslik!  Keskmine elukindlustuse kuumakse on soodsam kui Swedbanki pakutav auto kaskokindlustus. Näiteks Swedbankis tasub keskmine elukindlustuslepingu sõlmija kuus 13 eurot, mis võrdub summaga, mille eest saab kohvikus 3–4 tassi kohvi.

Mis elukindlustuse statistikast veel selgub? Enamasti sõlmivad inimesed elukindlustuslepingu mõne ootamatu õnnetuse kartuses, kuid suurem osa (68%) surmajuhtumiga seotud elukindlustuse väljamaksetest on seotud hoopiski haigustega, nagu kasvajad ja südame-veresoonkonnahaigused. Näiteks insult on südamehaiguste järel teine peamine surmapõhjus Eestis ning kahjuks saab iga 1,5 tunni tagant insuldi üks eestimaalane.

Traumad tabavad kodus

Elukindlustushüvitise summa on suureks abiks, kui raske haigus on halvanud töövõime ning elatise teenimine on raskendatud või sootuks võimatu. Swedbanki elukindlustuse statistikast selgub, et puuduvat töövõimet põhjustavad kõige sagedamini kasvajad (47% juhtumitest), neile järgnevad vereringe- ja närvisüsteemi haigused ning vaimsed probleemid ja käitumishäired. Haigused olid 69% juhtumitest puuduva töövõime põhjuseks. Suurim väljamakse, mis haiguse tagajärjel tekkinud puuduva töövõime tõttu Swedbanki elukindlustus eelmisel aastal hüvitas, oli 100 000 eurot.

Õnnetus tulles ei hüüa ega küsi ka kohta. Kõige rohkem kahjuavaldusi laekub elukindlustusele traumade tõttu. Swedbanki elukindlustusstatistika järgi juhtub tervelt 78% traumadest inimestega kodus, 8% tööl ja 7% sporti tehes. Kõige sagedamini põhjustavad traumasid kukkumine redelilt, trepilt või libisemine märjal murul, jääl või duši all.

Loe lähemalt, kuidas end rahaliselt ootamatuteks olukordadeks kindlustada siit.

Artikkel põhineb 2022. aasta Swedbank Life Insurance SE elukindlustuse kahjude, Statistikaameti ning Eesti Kindlustusseltside Liidu avaldatud andmetel. Elukindlustust pakub Swedbank Life Insurance SE. Tutvu tingimustega aadressil www.swedbank.ee ja vajadusel konsulteeri asjatundjaga.

*Swedbank avaldas selle aasta märtsis esimest korda Eesti, Läti, Leedu ja Rootsi finantstervise indeksi ning edaspidi avaldab seda korra aastas. Swedbanki finantstervise indeks on koostatud ÜRO finantstervise definitsioonist lähtudes ning see mõõdab kahte aspekti: finantsteadmisi ja finantsvõimekust. Loe rohkem Eesti inimeste finantstervise kohta siit.

Kasulik teada!

Sagedasemad põhjused, miks elukindlustushüvitis on jäänud välja maksmata

  • Kindlustuslepingut sõlmides on esitatud valeinfot terviseandmete kohta;
  • leping või kaitse ei kehti juhtumi ajal;
  • mootorsõiduki juht oli surmaga lõppenud õnnetuse ajal alkoholijoobes;  
  • juhtumi tagajärg on väiksem kui lepingu tingimustest kirjas.

    NB! Kontrolli hoolikalt, mida sinu kindlustusleping katab ja millistel juhtudel ei pruugi hüvitist saada.  

Allikas: 2022. aasta Swedbank Life Insurance SE elukindlustuse kahjud. Elukindlustust pakub Swedbank Life Insurance SE. Tutvu tingimustega aadressil www.swedbank.ee ja vajadusel konsulteeri asjatundjaga.