kodukindlustus

Vargad suvepuhkust ei võta

Suvisel puhkuseperioodil, mil kodud on järelevalveta, ei saa ei üle ega ümber kurjadest kätest, kes himustavad võõrast vara. Varastatakse kõike, mis on kogemata valesse kohta unustatud või mis on sarnaselt poe vaateaknale ahvatlemas võõrast pilku – vargale on see selgeks sõnumiks: „Tule ja võta!“

Tasub arvestada, et osa varastest tegutsevad väga strateegiliselt ja läbimõeldult. Eeltööna teevad nad ohvrile korraliku taustakontrolli – kaardistavad tema päevaplaani ning jälgivad ka sotsiaalmeedias kajastatavaid puhkusereise, et vargus kulgeks võimalikult ladusalt. Seega tasub oma puhkusepilte ja asukohta avalikustada läbimõeldult.

Suurim murdvargusega tekitatud kahju oli ligi 12 000 eurot

2020. aastal teatati Swedbanki kahjukäsitlusele 78-st sissemurdmise juhtumist, mille keskmine kahju oli 2138 eurot. Suurim mullune murdvargusega tekitatud kahju oli aga ligi 12 000 eurot – varguse saagiks langesid nii sularaha, väärisesemed, parfüümid, kallis ratas kui ka stereo ning tagatipuks tuli välja vahetada kahjustatud terrassiuks. Just suured klaasist uksed ja aknad meelitavad vargaid „vägitegudele“, kuna võimaldavad head ülevaadet kodus olevatest esemetest. Kodust äraolekul tasub aknad võimalusel katta kardinatega.

Swedbanki kahjukäsitluse ajaloost on näha, et eestlaste kodudest on läbi aegade varastatud kõike, mida suudetakse paigalt liigutada. Kõige klassikalisem kaup, mis varaste pikkade näppude vahele kipub jääma on jalgrattad, tööriistad ja elektroonika, kuid ilma on jäädud ka üsna ebatavalistest esemetest – näiteks tualettpotist, keraamilisest pliidist ja kahest pakist mullast.

Kui oma vara korralikult ei kaitse, võib ühel hetkel kalale mineku plaan katki jääda, sest puudu on nii õng, aerud kui ka kummipaat. Või järgmisele laulupeole sättides avastad ootamatult, et keegi on rahvariided pihta pannud.

Kodust lahkudes tuleb kindlasti lukustada kõikide hoonete uksed ja sulgeda aknad, et poleks võimalik ilma tõkkeid lõhkumata varale ligi pääseda. Swedbank P&C Insurance’i kodukindlustus katab koduse vara kaitse olemasolul need esemed, mis asetsevad nõuetekohaselt lukustatud hoonetes (elumajas, panipaigas, keldris, abihoones, saunas jne). Kõik vara, mis on mõeldud püsivalt välitingimustes paiknema (aiamööbel, õuegrill, batuut, robotmuruniiduk) on samuti kindlustatud, kuid võimalusel tasub need sättida vähem märgatavasse kohta või valvekaamera silma alla. Üle tasub vaadata, kas kodukindlustuse lepingus olev koduse vara kaitse summa on piisav.

Kui oled teinud kõik endast oleneva, et vargusi ennetada, kuid siiski juhtub halvim, teavita koheselt politseid ning võta ühendust oma kindlustusandjaga. Swedbanki kliendid saavad kahjuavalduse täita ka oma internetipangas.

 

Märksõnad: