Avalehele
Hinnataseme langus tulenes mootorikütuste odavnemisest

Hinnataseme langus tulenes mootorikütuste odavnemisest

  • Hinnad alanesid novembris aastatagusega võrreldes 1,1 protsendi võrra.
  • Hinnaindeksit mõjutas kõige rohkem transpordi odavnemine.
  • Kuigi hinnaindeks tervikuna jätkab langust, siis jõulude tähistamine odavnenud ei ole.
  • Hinnad peaksid hakkama tõusma järgmisel suvel.

Hinnad alanesid novembris aastatagusega võrreldes 1,1 protsendi võrra. Kaubad odavnesid 1,2% ja teenused 0,9 protsenti. Hinnataseme langus tulenes mootorikütuste odavnemisest. See omakorda tulenes madalast nafta hinnast ja diislikütuse aktsiisi alandamisest. Järgmisel aastal, kui majandusaktiivsus ja rahvusvaheline transport taastuvad, peaksid toorainete hinnad taas veidi ülespoole liikuma. Alates maist 2021 kaob hinnaindeksist ka aktsiisimaksude langetuse mõju.

Üüri hind vähenes üürikorterite ülekülluse tõttu Tallinnas. Lisaks üürile odavnes elekter, küte ja teatud piirkondades ka vesi. Kui nõudlus üürikorterite järele on madal, siis nõudlus kinnisvara järele püsib tugev. Korterite ostu-müügitehingute arv oli novembris Tallinnas esialgsetel andmetel eelmisest aastast tervelt kümnendiku võrra suurem. Ühe ruutmeetri mediaanhind kerkis aastaga 7% võrra.

Aasta kokkuvõttes peaks keskmine tarbimiskorv odavnema 0,5 protsendi võrra. Järgmisel aastal maksumuudatuste mõju taandub ja nõudlus erinevate kaupade ja teenuste järele tasapisi kosub. Hindade tõus peaks jätkuma suvest alates. Järgmise aasta kokkuvõttes tõusevad hinnad tagasihoidliku 0,8 protsendi võrra.

Kuigi hinnaindeks tervikuna jätkab langust, siis jõulude tähistamine odavnenud ei ole. Toidu, maiustuste ja mänguasjade hinnad on aastaga kallinenud. Samas kulub jõulupidudele ja transpordile raha vähem kui varasematel aastatel. Need, kellel võimalik, tähistavad jõule pere keskel ilmselt uhkemalt kui varem, proovides kompenseerida erandlikke olusid. Samas on palju ka neid, kelle jaoks keeruline rahaline seis või viiruse levik tähendavad tagasihoidlikumaid pidustusi.

Märksõnad: Hinnad