Avalehele
Neljandas kvartalis ehitusmahu langus süvenes

Neljandas kvartalis ehitusmahu langus süvenes

Eestis tehtud ehitustööde maht neljandas kvartalis ootuspäraselt langes. Ehitusmaht vähenes kolmandat kvartalit järjest ning oli neljandas kvartalis aastases võrdluses 9% madalam. Langust mõjutas hoonete ehitusmahu langus, mis neljandas kvartalis süvenes 14 protsendini. Rajatiste ehitus kasvas neljandas kvartalis 5%.

Aasta kokkuvõttes vähenes Eestis tehtud ehitustööde maht 2%. Langus on toimunud aga väga kõrge mahu pealt. Ehitusmahu langusesse panustas hoonete ehitusmahu vähenemine, mis oli eelmisel aastal ligi 6% madalam võrreldes aasta varasemaga. Rajatiste ehitusmaht suurenes mullu 7%.

Ehitusettevõtete hinnangul takistab ehitust peamiselt ebapiisav nõudlus

Ehitusettevõtete kindlustunne tuli eelmisel aastal oma tipust oluliselt alla ja jätkas langust selle aasta esimesel kuul. Ebapiisav tellimuste maht on järjest rohkemate ehitusettevõtete hinnangul peamiseks ehitust takistavaks teguriks. Ehitussektorit mõjutab üldine majanduse jahtumine, mistõttu ettevõtete soov ehitusinvesteeringuid teha, on tagasihoidlikum. Riigipoolsed investeeringud aitavad madalseisu ehitussektori jaoks, vähemalt osaliselt, täita.

Nõudlus korterite järele on langenud

Neljandas kvartalis oli nii Eesti kui ka Tallinna korteriturul ligi 30% vähem tehinguid võrreldes aastatagusega. Majapidamiste eluasemenõudlust on vähendanud tugev palga ostujõu langus ning halvenenud korterite taskukohasus, mida on mõjutanud kinnisvara mõningane ülehinnatus ja intressimäärade tõus.

Eelnevatel aastatel on turg olnud tasakaalust väljas ja see on hinnatõusule tugevat survet avaldanud, praegune keskkond paneb aga majapidamisi ostuotsuseid paremini enda jaoks läbi mõtlema. Nõudluse vähenemine, samas kui korterite pakkumine on suurenenud, toob kaasa ka hindade languse, mis jääb Swedbanki hinnangul mõõdukaks.

Hinnalanguse suhtes on tundlikum järelturul. Neljandas kvartalis oli pealinna korteriturul ligi 40% vähem tehinguid järelturu korteritega, samas kui pakkumine on suurenenud. Uusarenduste turul on hindade langetamiseks ruumi vähem, kuna ehituskulud on oluliselt tõusnud ning uusi projekte on turule tulnud varasemast vähem.

Uusarenduste pakkumine neljandas kvartalis veidi suurenes ning osaliselt on selle taga vähenenud müük. Tallinnas ja selle lähiümbruses müügis olevate korterite arv uusarendustes oli esimesel poolaastal veidi alla 1700, teisel poolaastal aga ligikaudu 2300.