Avalehele
Toidu hinnatõus kiirenes veelgi

Toidu hinnatõus kiirenes veelgi

Tarbimiskorv kallines septembris aastaga 24 protsendi võrra. Kuuga tõusid hinnad 0,3 protsendi võrra. Pool hinnatõusust tulenes energia kallinemisest. Elekter oli aastatagusest kaks korda ja gaas üle kolme korra kallim. Märgatavalt tõusid ka mootorikütuste hinnad.

Toiduainete hinnatõus kiirenes 24 protsendini. Väga kiiresti on tõusnud kala, liha, leiva ja piimatoodete hinnad. Puu- ja köögiviljad on kallinenud vähem. Toiduainetööstus on sunnitud oma müügihindu oluliselt tõstma, kuna marginaalid on väikesed ja energia osakaal tootmiskuludes kõrge. Kuna kulud on tuludest rohkem kasvanud, ulatus toiduainetootjate kasumlikkus esimesel poolaastal vaid 0,3 protsendini käibest ning toidupoed lõpetasid selle aasta esimese poole kahjumis. Toidutootjad näevad toiduainete hinnatõusu jätkumist järgmistel kuudel.  

Väiksemate sissetulekutega peresid lööb hinnatõus kõige valusamalt, kuna seal on kiiresti kallinenud toidu, elektri, kütte ja üüri osakaal eelarves kõige suurem. Kõige väiksemate eelarvetega elanike tarbimiskorv on aastaga kallinenud üle 30 protsendi võrra. Samas on nende perede kokkuhoiu võimalused kõige ahtamad, kuna kulutused meelelahutusele olid juba enne hinnatõusu kiirenemist väga väikesed.

Hinnatõus on viinud tarbijad musta masendusse. Majapidamiste hinnang oma pere rahalisele seisule järgmise 12 kuu jooksul pole kunagi varem olnud nii pessimistlik kui praegu. Oodatakse majandusolukorra halvenemist ja tööpuuduse tõusu.

Pered on siiani suutnud oma varasemat tarbimise taset hoida. Jaemüügi ja kaardimaksete käive kasvavad inflatsiooniga enam-vähem samas tempos ehk tarbitavad kogused ei ole hinnarallieelse ajaga võrreldes oluliselt muutunud. Tarbimise taset on aidanud hoida säästude kasutamine ja tarbijate arvu juurdekasv. Majapidamiste arveldusarvetel oleva raha hulk vähenes suvekuudel kokku 65 miljoni euro võrra ehk 0,7 protsenti. Inimeste hulka on kergitanud nii Ukrainast ja Venemaalt saabunud põgenikud kui turistid.  

Väga kiire hinnatõus lähikuudel jätkub. Oktoobris alandab hindu energiatoetuste rakendumine. Swedbanki prognoosi järgi tõusevad hinnad sel aastal 19% ja järgmisel aastal veel 8%.

Märksõnad: hinnatõus, Liis Elmik