Avalehele
Täiskasvanuelu hirmutab? Mul on sulle paar rahustavat nippi!

Täiskasvanuelu hirmutab? Mul on sulle paar rahustavat nippi!

14.06.2024

Mina olen Sam Schmidt – ma usun, et see nimi ei ütle sulle palju, aga säm võib-olla ütleb juba rohkem, sest olen elukutselt räppar ja muusik.
Eksamiperiood on peagi läbi ning kõik see vaev on viimaks vilja kandnud. Ei olnud ju midagi nii rasket, ning kui ka oli, siis tubli – Sa tegid ära! Nüüd siruta jalad välja ja puhka, sest Sa väärid seda, aga alati on see üks “aga”. Ära kauaks pikutama jää, sest tegelikult on põnev aeg ees ning Sa ei taha seda maha magada.
18-aastaseks saamine tähendab uusi kohustusi ja võimalusi. Mida edasi õppida? Millal kaitseväkke ja autokooli minna? Mis pensionifond valida? Alusta kõige algusest – sellest, kuidas Sa oma rahaasjadega edaspidi toimetad.

Rahaasjadega tegeled nüüd Sina – vaata nõusolekud üle

Kui kukub ihaldatud 18, siis hakkad ainult sina otsustama, kuhu Sa oma raha kulutad, kes Sinu kontol toimuvat näeb ning kõige tähtsam – mis infot Sina ise pangalt saada soovid. Minuni ei jõudnud mitu aastat mingit infot, sest ma lihtsalt ei olnud taibanud pärast täisealiseks saamist nõusolekuid üle vaadata.

Näiteks kas Sa teadsid, et:

  • Swedbanki kliendid saavad sõita Tuule tõukerattaga 10% ja Lux Expressiga 30% soodsamalt;
  • noortele korraldatakse tasuta Apollo kinos eriseansse;
  • meil on veel hulk pakkumisi ja soovitusi: põnevad noortele suunatud koolitused, suvekoolid, kampaaniad, sooduskoodid ja palju muud.

Need on vaid mõned põhjused, miks uudiskirjad ja pakkumised peaksid kindlasti Sinuni jõudma. Õiguste ülevaatamiseks logi netipanka sisse, mine isikuandmete töötlemise lehele, leia sealt „Pakkumiste saamine“ ja vaata oma valikud läbi. Ongi esimene linnuke kirjas!

Kas läbida kaitseväeteenistus praegu või lükata edasi?

Ma läbisin ajateenistuse ja olen praegu reservist. Kaitseväkke läksin kohe pärast gümnaasiumi. Minna tahtsin kindlasti, aga millal ja kui kauaks, oli küsimärgi all.

Pärast sõprade ja perega arutamist tundus kõik väga loogiline. Mida vanemaks saad, seda enam tekib kohustusi – näiteks töökoht, kodulaen või esimene laps. Pärast gümnaasiumi aga suuremad kohustused puuduvad. Nii oligi mul otsus lihtne. Igaühel on muidugi oma rada, kuid tähtis on mõelda pikemas perspektiivis. Kas lihtsam on läbida teenistus praegu või viie aasta pärast? Mis Sinu sisetunne ütleb?

Mina astusin enne kaitseväkke minekut ka ülikooli ja võtsin akadeemilise puhkuse, sest tahtsin tulevikku kindlustada. Iial ei tea, mis vahepeal võib muutuda – eriala muutub tasuliseks, järgmisel aastal on kohad täis või peab uuesti eksameid tegema hakkama. Nii säästad enda närve ning on üldiselt muresid vähem.

Millal peaks juhiloa tegemisega alustama?

Mina arvasin gümnaasiumis, et hea plaan on alustada juhiloa tegemist 17-aastasena – pingutad aasta ja kui viimane ARKi sõidueksam tehtud, siis saab kohe noore täiskasvanuna sõitma hakata.
Autokoolis käimine võib aga venida oodatust mitu kuud või isegi aasta aega pikemaks, sest kohustuslik on ära teha sõidutunnid ja õppida teooriat ning seejärel tuleb läbida autokooli ning ARKi eksamid. Lisaks peab arvestama tüütult pikkade ooteaegadega. Seega minu soovitus on alustada võimalikult vara ja olla valmis ebamugavusteks.

Siin on ka paar soovitust ja mõtet, et juhiloa saamine läheks sujuvamalt

  1. Hakka juba varakult raha koguma, sest autokool on üpris krõbeda hinnaga!
  2. Vali kool, mille kohta oled sõpradelt või tuttavatelt head kuulnud;
  3. Kui pausid jäävad sisse, siis tuleta oskusi vahepeal meelde;
  4. Enne ARKi viimast sõidueksamit võta meeldetuletuseks paar sõidutundi oma õpetajaga. Paku välja, et sõidate läbi kõige tõenäolisemat eksamimarsruuti.

Muide, võid ka sõprade seast uurida kas keegi plaanib veel autokooliga alustada. Kui huvilisi on palju, siis küsige autokoolilt soodsamat hinda. Nii hoiate kõik raha kokku ning õppimine läheb koos lõbusamalt!

Milline eriala valida?

Gümnaasium on läbi ja kolm kuud vabadust on ees. Mis Sind huvitab ning mis paneb Su silmad särama? Milles oled hea, aga tahaksid olla veel parem? Kui oskad vastata, siis usun, et oled valiku juba ära teinud. Ja kui ka ei, siis ei ole hullu. Võta näiteks vaheaasta, mine tööle või reisi ning avasta ennast ja maailma.
Kui kindel valik on ülikool, siis lähtu eriala valides nii südamest kui ka ratsionaalsest poolest. Süda aitab Sul mõista, millega sa pikemas perspektiivis tegeleda soovid. Ratsionaalne ajupool tõmbab südamel natukene tuure maha ning asetab Sind reaalsusse, kus on tähtsus ka palgal, karjäärialasel arengul ning mugavustel tulevikus. Kui leiad kuldse kesktee, tõotab Su tulevik väga helge tulevat!

Siin on veel mõned mõtted, kui peas on segasummasuvila

  1. Mine töövarjuks! Ürita juba nüüd saada kogemust alal, mida õppima kavatsed minna. See aitab Sul näha ja kinnitada, kas eriala ka päriselt meeldib;
  2. Uuri oma vanematelt või tuttavatelt, mida keegi on õppinud. Äkki Sinu kirg peitub hoopis energeetikas, geenitehnoloogias või inseneerias?
  3. Lähene strateegilisemalt. Tee endale erialade plussidest ja miinustest tabel. Juhul kui valikud on väga erinevad, võib see olla tõeline päästevest.

Kui oled juba valiku teinud, kuid õpingute ajal mõistnud, et eriala on ikkagi vale, siis ära muretse. Väga paljud on Sinu kingades olnud ning kunagi ei ole hilja eriala vahetada.

Mis valiku ma pensionisambaga tegema pean?

II pensionisammas on riiklik kogumispension. Okei, see ei ütle Sulle arvatavasti palju, aga üritan pensioniteema Sulle võimalikult lihtsalt selgeks teha.

Kui lähed kunagi tööle, siis hakkab osa Sinu palgast minema II pensionisambasse. Seal olles raha kasvab või kahaneb. Sammas ise on kohustuslik, aga täpsem fond, kuhu Sinu raha jõuab, on Sinu otsustada. Fondid koosnevad erinevatest instrumentidest: aktsiad, võlakirjad jne. Nende abil on Sul võimalik hinnata fondi riski ning näha ka tootlust – ehk seda, kui palju Sinu investeeritud raha Sulle tagasi teenib. Risk ja tootlus käivad käsikäes: mida suurem on tootlus, seda suurem on risk, ning vastupidi.

Fonde, mille seast valikuid teha, on palju. Vaata siit, milliseid II pensionisamba fonde me pakume. Küsi vanematelt sõpradelt, perelt või kasvõi otse meie käest nõu. Kui see kõik käib siiski üle pea ning Sa praegu otsuse tegemise edasi lükkad, siis loosib Sulle fondi riik. Nii võib puhta juhuse teel Sulle sattuda fond, mis võib-olla teenib ainult miinust.

Kui oled fondide seas valiku ära teinud, siis valimine käib üldiselt vaid mõne hiireklõpsuga. Kui Sa pole valitud fondiga rahul, on valiku muutmine sama lihtne. Fondi saad vahetada tasuta.

Investeerimisele kingitusega hoog sisse

Järgmine loogiline samm on investeerimine. Selleks, et saaksid investeerimist harjutama hakata, on meie poolt kõigile 18-aastastele väike kingitus – kanname Su väärtpaberikontole 20 euro eest Robur Access Edge Global fondi osakuid. Vaata kingituse vastuvõtmise kohta lisa siin lehel. Kui oled 18, siis ära maga võimalust maha ja võta kingitus vastu!

Lisaks oleme kokku pannud investeerimisega alustamise lehe, kust leiad videoid, uudiseid ja muud kasulikku infot. Nii saad ennast investeerimise vallas tasapisi täiendada.