Avalehele
III sambasse investeerinud Swedbanki kliendid saavad 4 miljonit eurot tulumaksu tagasi

III sambasse investeerinud Swedbanki kliendid saavad 4 miljonit eurot tulumaksu tagasi

07.03.2017

III sammas on ainuke investeerimislahendus, mille sissemaksetelt tagastatakse tulumaksu. Sinna investeerinud Swedbanki kliendid saavad sel aastal tagasi kokku ligi 4 miljonit eurot.

Noored mõtlevad tulevikule rohkem

Eelmise aasta statistikas on kõige rõõmustavam just see, et nooremad inimesed mõtlevad aina rohkem tulevikule ja investeerivad kolmandasse sambasse üha enam.  Võrreldes eelmise aastaga on kuni 30-aastaste noorte osakaal tõusnud 31% võrra. Tõsi, nende osakaal on jätkuvalt murettekitavalt madal. Ei mõisteta, et mida hiljem koguma hakatakse, seda tagasihoidlikumate vahenditega peab tulevikus hakkama saama. Pikem kogumisperiood aga võimaldab soovitud summa saamiseks teha ka väiksemaid igakuiseid sissemakseid.

Keskmine panus 630 eurot aastas

II samba sissemaksete suurus on viimastel aastatel kasvanud kõikides vanusegruppides. Keskmise sissemaksu suurus oli mullu 630 eurot. Tulumaksutagastus sellelt on 126 eurot.

Jätkuvalt eelistavad inimesed regulaarseid sissemakseid. Ligikaudu 95% inimestest tegid sissemakseid vähemalt 3 korda või enam ning 75% inimestest 12 korda või enam. Kui aga aastas tehakse kolmandasse sambasse üks sissemakse, siis on see keskmiselt oluliselt suurem, 1195 eurot. Ka see pole vale lähenemine. Regulaarsed väiksemad sissemaksed on siiski levinumad – väiksed maksed teevad lõpuks kokku suure.

Kõige populaarsem on pensioni kolmas sammas endiselt 51–55-vanuste seas, kelle sissemaksed moodustasid 21%. Populaarsuselt järgmine vanusegrupp on 45-48-aastased (15%).

Kuni 6000 eurot tulumaksuvabalt

Tulumaksu tagasisaamiseks tuleb esitada vaid tuludeklaratsioon. Info pensioni III samba sissemaksete kohta on pank esitanud Maksu- ja Tolliametile ning see on eeltäidetud deklaratsioonis kohe nähtav.

Pensioni III sambasse on tulumaksuvabalt võimalik kalendriaasta jooksul paigutada kuni 15% oma brutopalgast, kuid mitte rohkem kui 6000 eurot. Kui sissemakseid on teinud tööandja, ei ole isikul nendelt sissemaksetelt õigust tulumaksu tagasi saada.

Veel fakte:

Eelmisel aastal investeerisid Swedbanki kliendid pensioni III sambasse ühtekokku pea 20 miljoni euro väärtuses.

2016. aastal tehtud keskmised III samba sissemaksete suurused vanuse lõikes:

• Üle 64-aastased – keskmine aastane sissemakse 1622 eurot
• 60–63-aastased – keskmine aastane sissemakse 501 eurot
• 50–59-aastased – keskmine aastane sissemakse 684 eurot
• 40–49-aastased – keskmine  aastane sissemakse 568 eurot
• 30–39-aastased – keskmine aastane sissemakse 501 eurot
• Kuni 30-aastased – keskmine aastane sissemakse 389 eurot