Avalehele
Kolm head uudist neile, kes koguvad pensionit Swedbankis

Kolm head uudist neile, kes koguvad pensionit Swedbankis

12.08.2019

Septembris ootab Swedbanki pensionikliente kolm olulist muudatust – langetatakse tasusid, muutub investeerimisstrateegia ja muutuvad pensionifondide nimed. Mida see kõik aga täpsemalt tähendab?

Viimase viie aasta jooksul on Swedbanki pensionifondide valitsemistasud pidevalt langenud. Swedbanki aktiivselt juhitud fondid on jätkuvalt Eesti soodsaimate seas. Sel aastal vähendame tasusid juba teist korda.

Kui eelmisel aastal olid Swedbanki II samba fondide kaalutud keskmised valitsemistasud 0,82%, siis septembrist on Swedbanki aktiivselt juhitud II samba fondide keskmine valitsemistasu 0,66%. Madalamad tasud tähendavad, et pensionikoguja pensionifondi jääb rohkem raha.

Tasud alates 2. septembrist

Jätkuvalt on Eesti soodsaim aktiivselt juhitud fond K1 (0,29%).
Tasakaalustatud strateegiaga K2 tasu langeb 0,79%lt 0,67%le.
Eesti suurima fondi K3 tasu langeb 0,83%lt 0,67%le.
Ka agressiivse strateegiaga K4 tasu on septembrist 0,67%
(varem 0,83%).
Elutsüklifondi K1990–1999 tasu jääb soodsaks (0,49%)

Investeerimisvõimalused laienevad

Pikaajalisele kogujale on aga veelgi olulisem seadusemuudatusest tulenev pensionifondide investeerimisvõimaluste laienemine. See tähendab, et saame varasemast suurema osa fondi varadest investeerida aktsiatesse.

Septembrist muutuvad Swedbanki kõigi kohustuslike pensionifondide aktsiatesse investeerimise piirid. See võimaldab kogujatel teenida suuremat tulu, kuna finantsturgude ajaloolisele analüüsile tuginedes on aktsiariskiga investeeringud pakkunud üle pikema perioodi paremat tootlust võrreldes teiste investeerimisvõimalustega.

Uue seadusega maksimaalselt lubatava piirini võivad hakata investeerima Swedbanki pensionifondid K90-99 ja K4. Suurendame veidi ka teiste kohustuslike pensionifondide maksimaalselt lubatavad aktsiainvesteeringud (K1: 0%->10%; K2: 25%->30%; K3: 50%->60%).

Säästude paigutamisel aktsiaturgudele tuleb arvestada, et lühiajaliselt võib sellega kaasneda investeeringute märkimisväärne kõikumine. Seetõttu sobivad suurema aktsiaosakaaluga investeeringud eelkõige nendele inimestele, kelle investeerimisperiood on pikk. Vanuse kasvades tuleb suuremat rõhku hakata panema juba kogutud vara väärtuse säilitamisele, mistõttu on mõistlik aktsiainvesteeringute osakaalu ajapikku vähendada.

Pensionifondid saavad uued nimed

Kajastamaks aktsiate osakaalu fondis, muudame septembris kõikide II samba fondide nimesid. Number nimes hakkab näitama maksimaalset aktsiainvesteeringute osakaalu. Elutsüklifondi number nimes (K1990-1999) näitab, et fond on soovitatav kogujale, kelle sünniaasta jääb nimetatud perioodi. Uued nimed leiad siit:

Olemasolevad nimed Uued nimed alates 02. september
Swedbank Pensionifond K1 Swedbank Pensionifond K10 (senise 0% asemel võib fond investeerida kuni 10% aktsiatesse)
Swedbank Pensionifond K2 Swedbank Pensionifond K30 (senine kuni 25% aktsiate osakaal tõuseb 30%-ni)
Swedbank Pensionifond K3 Swedbank Pensionifond K60 (senine kuni 50% aktsiate osakaal tõuseb 60%-ni)
Swedbank Pensionifond K4 Swedbank Pensionifond K100 (senine kuni 75% aktsiate osakaal tõuseb kuni 100%le)
Swedbank Pensionifond K90-99 Swedbank Pensionifond K1990-1999 indeks (senine 75%-ne maksimaalne aktsiate osakaal tõuseb 100%-ni)

 

Kas tead, kui palju oled juba pensioniks kogunud?

Tulemus võib olla üllatavalt rõõmustav. Vaata siit

 

Swedbanki investeerimisfondide fondivalitseja on Swedbank Investeerimisfondid AS. Tutvu fondide põhiteabe ja prospektidega ning vajadusel konsulteeri spetsialistiga.

Märksõnad: Pension, Pensionifond