Avalehele
Kuidas valmistuda rahaliselt ootamatusteks ja mil viisil tekitada säästupuhvrit?

Kuidas valmistuda rahaliselt ootamatusteks ja mil viisil tekitada säästupuhvrit?

Juba mõnda aega räägitakse hinnatõusudest ja üldisest elu kallinemisest. Kuidas end aga rahalisteks ootamatusteks ette valmistada? Swedbanki Rahaasjade Teabekeskus on kokku kogunud peamised nipid, et tulevikku kindlama pilguga vaadata.

Pane kirja oma kulud ja tulud – hakka eelarvet pidama. Eelarvest saad ülevaate, milline on tegelik rahaline olukord: kui suured on regulaarsed sissetulekud ja väljaminekud ning mille arvelt saad vajadusel kulutusi kokku tõmmata. Samuti näed eelarvest tulude ja kulude vahet ehk vaba raha.

Seejärel alusta säästmise ja kogumisega. Tee rahalisi otsuseid läbimõeldult ning hoia tarbimisharjumustel silm peal. Mõnda ostu kaaludes mõtle näiteks sellele, mitu tundi pead tööd tegema, et seda asja osta.

Mõtle sellele, mida tegelikult vajad, mitte sellele, mida saad endale lubada. Soovid ja tegelik vajadus on erinevad asjad. Kui suudad neid eristada ja osta vajadusest lähtudes, siis jääb Sul kätte rohkem vaba raha ning säästupuhver suureneb. Puhvri suurus võiks olla alati vähemalt kolme kuu kulutuste suurune summa. Lisaks, mida vähem tarbid, seda kasulikum on see planeedile. Võib-olla saad uue asja ostmise asemel hoopis taaskasutada olemasolevat?

Aeg-ajalt ongi okei end emotsiooniostudega hellitada, kuid hoia säästupuhver alati meeles. Kui peaks juhtuma mõni ootamatu olukord, tuled oma tagavaradega ise toime. Mõningatel juhtudel ei pääse siiski raha laenamisest, kuid sel juhul mõtle läbi, kust tagasimaksmiseks hiljem raha saad.

Näe suuremaid kulukohti ette. Hoia silm peal asjadel, mida pead kindla aja tagant soetama, näiteks telefon või arvuti. Kui oled suurema ostu teinud, siis tekib kolme kuni seitsme aasta pärast vajadus see uuema vastu välja vahetada. Pane plaanitud suuremad kulud kirja, näiteks koosta aasta eelarve, sest siis on silme ees, mis kuus ootavad ees suuremad kulutused.

Kui oled juba piisavalt säästnud ja kogunud, saad alustada investeerimisega. Miks investeerida? Sukasäärde raha kogudes kaotab raha ostujõudu. Aktsiatesse, fondidesse jm paigutades on võimalik seda kasvatada ning see vajaduse korral igal hetkel välja võtta. Muide, investeerimist saad alustada juba ühe euroga.