Avalehele
“Buum”: kuidas elavad Eesti toiduainetööstus ja põllumajandus (podcast)

“Buum”: kuidas elavad Eesti toiduainetööstus ja põllumajandus (podcast)

Swedbanki toiduainetööstuse sektori juht Oliver Olt ja põllumajandussektori juht Brit Juus käisid külas Kuku raadio majandussaates Buum. Jutuks tulid nende valdkondade trendid ja tulevikuväljavaated.

Piimatootjad august väljas

Veebruaris 2017 oli piima hind 320 eurot tonnist. Omahind jääb piimatootmisel vahemikku 270-300 eurot tonni eest. See tähendab, et enam ei pea piimatootja piimale vähemalt peale maksma. Samas on Eesti piimatootjatel selja taga kaks rasket aastat, kus on toodetud alla omahinna. Näiteks veel eelmisel suvel oli piima hind 200 eurot tonnist. Nii on kahe aastaga tekkinud käivetesse suur auk, mida annab veel mõnda aega lappida.

Eesti keskmine väljalüps ühe lehma kohta on 9300 kg aastas. See tulemus Euroopas esirinnas – me oleme efektiivsed ja oskame oma loomi hästi toita. Sööda kvaliteet on aga otseselt seotud väljalüpsiga. Nii on ka söödakulu piimatootja jaoks üks kõige suurem kuluartikkel.

Euroopas on piimatootmine viimase aasta jooksul langenud, sest madal piima hind on sundinud tootmist vähendama. Eestis on püksirihma pingutamine juba ära tehtud ning see avab tootjatele loodetavasti häid müügivõimalusi.

Ekspordivõimekus – võtmetegur toiduainetööstuses

Toiduainetööstus on kogu Eesti majanduse kontekstis väga tähtis. See moodustab SKP-st 1,8% ja ekspordib aastas 520 miljoni euro eest kaupu. Eesti kaks peamist ekspordiartiklit on teraviljasaadused ja piimatooted. Samas tuleb tõdeda, et endiselt läheb müügiks väga palju töötlemata toorainet. Näiteks veerandi toodetud piimast viime välja töötlemata kujul.

Tulevikku vaadates on olulisim ekspordivõimekuse kasvatamine ja sektoriülene koostöö. Meie suureks eeliseks on loodus, mis lubab olulisi tooraineid siin kohapeal kasvatada. Need toorained on meil siin kohapeal olemas, mis on suur eelis. Samuti on toidutööstusel olemas suurepärane kogemus sellest teha toode ja seda välisturgudel müüa.  Koostöö on määrav.

Peale Venemaa turu kadumist pidid toiduainetööstused leidma oma kaubale uued turud – see on suures osas õnnestunud. Täna müüme oma toodangut peamiselt lähinaabritele, Lätile, Leedule, Soomele. Kuhu eksportida? See sõltub suuresti kaubast endast, selle säilivusest ja maksumusest. Näiteid leiame erinevatest toodetest mida oleme edukalt eksportinud Lõuna-Euroopasse ja Aafrikasse.

Swedbanki mullune uuring näitas, et toiduainetööstused töötavad oma võimsuse piiril (82% võimsusest kasutuses)– investeeringud uute turgude vallutamiseks on seega suhteliselt vältimatud. Võlakoormuse tase on toiduainetööstuses praegu pigem tagasihoidlik. Ka raha hind on all. Kõik see kokku tähendab, et aeg investeeringuteks on hea.

Kuula Buumi saate salvestust siin: http://podcast.kuku.postimees.ee/2017/02/22/buum-2017-02-22/ Lisaks toidutööstusele võeti saates vaatluse alla USA ja Hiina kaubandussõda pelgava Disney Corporation ja räägiti võidujooksust isesõitvate autode loomisele. Samuti saad Buumi kuulates teada, kuidas on viimase aasta jooksul muutunud luksuskaupade tarbimine.

Buum on otse-eetris kolmapäeviti kell 11:00-12:00; kordus kolmapäeviti kell 20:00-21:00