Avalehele
Soovid „ühel heal päeval“ luua oma ettevõtte? Neli soovitust alustamiseks

Soovid „ühel heal päeval“ luua oma ettevõtte? Neli soovitust alustamiseks

Iga viies 15–74-aastane Eesti elanik sooviks „ühel heal päeval“ kindlasti luua oma ettevõtte, selgus Kantar Emori eelmisel aastal korraldatud uuringust. Ettevõtlusega alustamist takistab aga eelkõige hea ja edu tõotava äriidee puudumine. Samuti kaheldakse enda hakkamasaamises ettevõtluses nii finantsiliselt kui ka hariduslikult (ehk puuduvad vastavad oskused ja teadmised).

Need, kes juba on ettevõtjad, toovad positiivse poole pealt välja suurema paindlikkuse enda töö ja aja korraldamisel ning võimaluse teha ise valikuid ja otsuseid. Lisaks annab ettevõtlus võimaluse eneseteostuseks ning hobi ja töö ühendamiseks.

Kui ka Sina oled salamisi unistanud oma ettevõtte loomisest, leiad siit mõtteid ja näpunäiteid, kuidas ja millest alustada.

1. Leia idee!

Paljude edukate ettevõtete taga ei ole originaalset ideed, edukad ollakse pigem tänu osavale teostusele. Häid äriideid on maailmas tuhandeid, tasub vaid üles leida see, mis Sind sütitab ja kus näed, et saaksid asju korraldada paremini kui konkurendid. Mõtle esmalt oma ameti ja hobide peale. Kas nendest saaks välja arendada ettevõtte? Võid ka proovida lihtsat testi, et välja selgitada, millised ideed sobiksid Sinu eelarve, elustiili ja vajadustega, või ammuta inspiratsiooni nimekirjast, milles on ligi tuhat äriideed.

2. Testi ideed!

Iga eesmärgistatud tegevuse taga peaks olema plaan. Kui oled mõtetes mänginud oma ettevõtte loomise ideega, proovi mõtted ka kirja panna. Alusta äriplaani koostamisest, sest see on justkui test selle kohta, kas idee töötab või mitte. Äriplaani koostamiseks ei ole kindlat vormi, kuid oluline on analüüsida turgu ja konkurente, kirjeldada pakutavat teenust või toodet, kaardistada potentsiaalsed kliendid ja nendeni jõudmise kanalid, prognoosida oodatavad tulu- ja kuluallikad ning seada endale soovitud eesmärgid. Mõtete struktureerimiseks kasuta näiteks EAS-i äriplaani koostamise abivahendit või proovi meie lihtsat äriplaani koostamise tööriista.

3. Kasuta oma ressursse!

Paljude jaoks jääb ettevõtte loomine stardikapitali puudumise taha. Ressursivajaduse väljaarvutamiseks on hea esmalt äriplaan läbi mõelda. Pane kirja, milliseid ressursse on Sul vaja enne ettevõtte käivitamist ja mida vajad selleks, et hiljem juba tooteid toota ja/või teenuseid osutada. Oluline on meeles pidada, et ka Sina ise oled ideede rakendamisel märkimisväärne ressurss. Seega on tähtis arvesse võtta ka oma palk ja maksud. Kui võimalik, tasub iseseisvat äri esmalt alustada enda ressursside najal (oskused, kogemused, kontaktid ja säästud).

4. Küsi nõu!

Paljudes maakonnakeskustes asuvad ettevõtluskonsultandid, kes pakuvad tasuta nõu nii alustavatele kui ka juba tegutsevatele ettevõtjatele. Nõustamist pakutakse alates äriidee formuleerimisest kuni ekspordiga alustamiseni ning konsultatsioone saab nii eesti, vene kui ka inglise keeles.