Avalehele
Swedbank koostöös eAgronomiga hakkab põllumeestele rohelaene pakkuma

Swedbank koostöös eAgronomiga hakkab põllumeestele rohelaene pakkuma

Swedbank alustas koostööd Eestist üle maailma laienenud iduettevõttega eAgronom, et suunata Eesti, Läti ja Leedu põllumajandustootjaid paremate laenutingimuste abil võtma kasutusele kliimasõbralikke põllumajanduspraktikaid. Soodsate rohelaenude ja -liisingute eelduseks on eAgronomi poolt põllumehele väljastatav sertifikaat, mis tõestab jätkusuutlike põllumajandusvõtete järgimist.

Kahe kolmandiku ulatuses Euroopa majanduse rahastajatena kannavad pangad olulist vastutust, et kliimamuutuste leevendamiseks pakkuda välja reaalseid lahendusi. Swedbanki ja eAgronomi koostöö rohelaenude ja -liisingute väljastamisel on teadaolevalt esimene sarnane koostöö maailmas ja väga olulise mõjuga keskkonnale sest põllumajandus on üks võtmesektor kliimamuutuste vastases võitluses. Ookeanide järel on just mullad kõige suuremad süsinikdioksiidi sidujad maailmas.

Swedbanki juhatuse esimees Olavi Lepp selgitas, et Swedbank panustab järjepidevalt jätkusuutliku majanduse arendamisse: “Eesti suurima pangana aitame oma klientidel minna üle rohelisele majandusele. Sellepärast oleme seadnud oma äristrateegia keskmesse jätkusuutlikkuse ning põllumajanduse kõrval arendame sarnaseid algatusi ka kõigis teistes sektorites. eAgronomi abiga on meil võimalik pakkuda põllumehele kasulikku koostööd, et võtta kasutusele säästvad põllumajandusvõtted, mis muutuvad loodetavasti sektori standardiks.”

eAgronomi tegevjuhi Robin Saluoksa sõnul on see hea näide koostööst kahe olulise sektori vahel: “Selleks, et jätkusuutlik põllumajandus muutuks normiks, peab see olema ka lühiajaliselt kasumlik. Põllumeestele paremate laenutingimuste pakkumine kiirendab kliimamuutuste vastu astuvate sammude rakendamist. Me pakume vahendeid, mis võimaldavad põllumeestel otsustada säästlike põllumajandustavade kasuks. Andmete jälgimise kaudu tagame, et valitud tegevused viiksid parimate võimalike tulemusteni ning tegevuste tõendamiseks jagame vajadusel tulemusi reguleerivate asutuste ja põllumajandussektoriga. Koostöö Swedbankiga sobib väga hästi meie vaadete ja algatustega, mille tulemusel saavad põllumehed keskkonnasäästlikus majandamisest vahetut kasu.”

Jätkusuutliku põllumajanduse sertifikaat

Swedbanki poolt väljastavate jätkusuutlike põllumajandusvõtetega seotud laenudel on kindlad nõuded, mida peab laenuperioodi jooksul täitma. Nõuded vastavad Euroopa Komisjoni säästva rahastamise tegevuskavas ja Euroopa Liidu taksonoomia määruses sätestatud tingimustele. eAgronom kasutab põllumajandustootjatele sertifikaadi andmiseks ja andmete mõõtmiseks satelliitpilte, integratsiooni masinate telemaatikaga, põllumajandusettevõtete haldamise tarkvara ja kohapealset teavet.

Laenusooviga põllumajandustootjad, kes on läbinud finantshindamise, saavad kaks pakkumist: tavalise laenu pakkumise ja keskkonnasõbralike harimisvõtetega seotud laenu pakkumise. Pärast jätkusuutlikkusega seotud pakkumise kinnitamist suunatakse põllumajandustootja eAgronomi keskkonda, kus saab allkirjastada lepingu, mille järel alustatakse põllumajandusettevõtte vajalike andmete kogumist ja hindamist.

Kogenud põllumehe Mihkel Vainula hinnangul, kes juhib põllumajandusettevõtet Helgi & Pojad, võib Swedbanki ja eAgronomi algatus tuua kaasa muutuse kogu põllumajanduses “Jätkusuutliku põllumajanduse eelised on kõigile selged: vastupidavam muld, kvaliteetsem toodang, parem saak ning loodusliku keskkonna säilitamine. Peamine põhjus, miks põllumehed pole seni säästlikke põllumajandustavasid rakendanud, on kapitalipuudus. Juurdepääs soodsamatele rahastamistingimustele ja nõustamisele on hindamatu väärtusega ja võib selles sektoris tuua endaga kaasa suured muutused.”

Esialgu on jätkusuutlikkusega seotud laenud kättesaadavad rohkem kui 120 000 põllumajandustootjale Eestis, Lätis ja Leedus. eAgronomi sertifitseerimistasu arvestatakse hektari kohta. Tasu on 0,5 eurot aastas ja registreerides eAgronomi tarkvara kliendiks saavad põllumehed lisaks 50 protsenti soodustust. Põllumajandustootjad saavad lisaks eAgronomi jätkusuutlike põllumajandustavade ülemineku tegevusplaanile juurdepääsu ka mõõtmise, aruandluse ja kontrolli tööriistadele.

Uuri keskkonnasõbralikule põllumehele suunatud laenu ja liisingu tingimusi lähemalt meie kodulehelt.