Avalehele
Väikeettevõtte laenukraanid kinni – müüt või tegelikkus?

Väikeettevõtte laenukraanid kinni – müüt või tegelikkus?

Millal Teie firma viimati pangast laenu küsis? Tõepoolest, millal?

Kuigi ettevõtjail võib olla väga häid uusi äriideid, jätavad väikese ja keskmise suurusega firmad tihtipeale pangast lisaraha küsimata, sest ühiskonnas levib müüt, et laenu ei saa, kraanid on kinni. Swedbanki eelmise aasta statistika näitab midagi muud.

Nimelt kasvas 2015. aastal finantseerimisteenuseid kasutavate mikro- ja väikeettevõtete arv aasta varasemaga võrreldes koguni 709 võrra. Selle taustal sõlmis Swedbank nimetatud segmendis ligi 12% rohkem laenulepinguid ning laenude maht kasvas üle 30%. Mikroettevõtete seas oli 2015. aastal eriti nõutud käenduslaen.

Efektiivsem tootmine süstib usaldust

Ühe näitena sai investeeringuteks vajaliku rahastuse maasikakasvatusettevõte Aran PM OÜ. Firma juhi Paavo Otsuse sõnul saab ettevõttest sel aastal tänu Swedbanki rahasüstile ning panga ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse põhjalikele nõuannetele Eesti suurim katmikalatootja. „Sel kevadel rajame lisaks olemasolevale istandustele 50 000 m2 kiletunneleid, et tagada klientidele hea kvaliteediga magusad maasikad. Tunnelites valmivad marjad umbes kaks nädalat varem kui avamaal, mis tähendab, et kodumaised maasikaid saab tarbida pikemal perioodil.“

Peale maasikahooaja pikendamise maandab uus lahendus ka ilmastikuriske: vihmasajud ei mõjuta saaki ja kvaliteeti enam nii tugevalt ning ka marjakorjajad saavad töötada paremates tingimustes. See muudab Paavo Otsuse hinnangul jätkusuutlikumaks terve tarneahela ja tõstab Eesti üldist marjakasvatuse taset.

Aran PM-i äriplaanis oli ka uue külmhoone ehitus, et marju jahutada ja säilitada ning suurendada pakkimisvõimsust. Terviklahendus, mis muudab ettevõtte efektiivsemaks ja annab firmale korraliku arenguhüppe, oli veenev, mistõttu aitab Swedbank rahastada ka külmhoone rajamist.

Laenu ei saa, kui seda ei küsi

Õnneks aktiivseid tootmisettevõtteid Eestis jagub, mistõttu kutsume kõiki üles oma ideid ellu viima. On selge, et ettevõtte arengus uuele tasemele jõudmiseks on vaja investeerida. Kui uue projekti käivitamiseks omavahenditest ei piisa või see on liiga kulukas, esitage plaan julgesti pangale ja taotlege laenu.

Meie statistika näitab, et vajalik laenuraha on praegu kättesaadavam kui varem. Hea äriidee korral on laenuraha sisuliselt kolme küsimuse kaugusel:

  • millega ettevõte tegeleb;
  • milleks on laenu vaja;
  • kuidas plaanib firma laenu tagasi maksta?

Kui neile küsimustele on läbimõeldud ja vettpidavad vastused olemas, ärge peljake laenutaotlust esitada. Fakt on, kes ei küsi, sellele laenu ei anta.

 

Märksõnad: Finantseerimine, Laen, Nõuanded