Avalehele
Millist autot eelistab eestimaalane?

Millist autot eelistab eestimaalane?

03.06.2019

Ligi 80% eestimaalaste jaoks on auto ostmisel kõige olulisem selle hind. Auto ostetakse valdavalt säästudest ning sama autoga sõidetakse kolm kuni viis aastat, selgus Swedbanki tellimusel läbi viidud uuringust.

Põhiliseks kriteeriumiks on hind

Ligi 80% elanike jaoks on auto ostmisel põhiliseks kriteeriumiks selle hind. Seejärel peetakse oluliseks auto vanust, ülalpidamiskulusid ning auto suurust ja klassi. Lisaks mõjutab ostuotsust ka auto läbisõit ja mark. Vähem vaadatakse auto disaini, mootori võimsust ning keskkonnasõbralikkust.

Kõige rohkem vaatavad auto hinda elanikud, kes on 56-aastased ja vanemad. Auto ülalpidamiskulusid jälgivad rohkem aga naised ja elanikud, kes elavad väljaspool pealinna.

Statistika järgi ostavad eestimaalased enim järgmiseid autosid: Toyota RAV4, Citroen Berlingo, Škoda Octavia ja Kodiaq ning Volkswagen Tiguan.

Autot vahetatakse kolme kuni viie aasta tagant

Pooled vastanutest vahetavad autot kolme kuni viie aasta tagant. Iga viies sõidab sama autoga kuus kuni üheksa aastat ja veerand vastanutest kasutab ühte autot kümme aastat ja rohkem. Tihedamini vahetavad oma autosid elanikud vanuses 18-45 ja inimesed, kelle sissetulek on üle 700 euro kuus.

Auto ostetakse valdavalt säästudest

Koguni 60% vastanutest on oma praeguse auto soetanud säästudest. Säästude kasutamisega paistavad silma eelkõige nooremad (18-25-aastased) ja vanemad elanikud (üle 55-aastased). Kolmandik vastanutest on aga võtnud liisingut. Liisingut võtavad enim 36-45-aastased elanikud, kellel on sissetulek 700 eurot ja rohkem. Ligi veerand elanikest on auto ostmiseks laenanud raha sõpradelt või sugulastelt.

Plaanitakse osta üha keskkonnasäästlikumaid autosid

Ligi 60% auto omanikest sõidab bensiinimootoriga autodega ning 40% eelistab diiselmootorit. Hübriid- ja elektriautode omamine on marginaalne. Tulevikuplaanide osas usub aga koguni kolmandik vastanutest, et nende järgmine sõiduk on hoopiski hübriid- või elektriauto. Sama palju arvab, et nende järgmine auto sõidab bensiiniga. Bensiinimootoriga autot eelistavad rohkem Tallinna elanikud, kes on vanuses 55 ja vanemad.

Elanikke paneks keskkonnasäästlikke autosid ostma paremad finantseerimistingimused, soodsam auto hind või madalamad ülalpidamise kulud. Ligi 70% vastanutest tõi välja, et hübriid- ja elektriautode ostmise takistuseks on nende kallis hind ja asjaolu, et nende sõidukitega ei saa sõita piisavalt pikki vahemaid.

 

Uuringu viis Swedbanki tellimusel läbi uuringufirma Spinter selle aasta aprillis. Kokku küsitleti 1003 elanikku vanuses 18-75 aastat.

auto infograafik