Avalehele
Miks minu veebis tehtud kaardimakse ebaõnnestus?

Miks minu veebis tehtud kaardimakse ebaõnnestus?

Alates jaanuarist muutuvad veebipõhiste kaardimaksete teostamisel tugeva autentimise nõuded senisest rangemaks. See tähendab, et Eestis juba aastaid tavapärane kaardimakse kinnitamine ostja netipangas saab standardiks üle Euroopa. Kui sa said varem veebipoes maksta vaid pangakaardi numbrit sisestades, siis nüüdsest tuleb makse kinnitada ka oma netipangas.

Küll aga võib 2021. aasta alguses leiduda veebipoode, mis pole veel jõudnud tugeva autentimise lahendust nõutavalt rakendada. Sellistes veebipoodides võib kaardimakse ebaõnnestuda, sest pankadel on kohustus katkestada tehingud, mis on algatatud kaupmeeste juures, kes ei ole oma teenuseid uute nõuetega vastavusse viinud.

Sel juhul tuleb võimalusel uurida kaupmehe poolt pakutavate alternatiivsete maksevõimaluste kohta (näiteks maksta pangalingi kaudu või ülekandega). Sellegipoolest veendu enne, et müüja on usaldusväärne.

Mida see täpsemalt tähendab ja mis sellest kasu on?

Tulenevalt Euroopa makseteenuste direktiivi nõudest (PSD2) peavad kõik Euroopas tegutsevad pangad ja kaupmehed alates 2021. aastast toetama tugevalt autenditud makseid. See tähendab, et nüüd peavad veebipoed lisaks maksekaardile trükitud andmete küsimisele veenduma, et makse sooritaja on õige isik, kes on antud kaardi ja makseviisiga seotud. Seda saab teha kas Smart-ID, biomeetria (sõrmejälg või näotuvastus), mobiil-ID, PIN-kalkulaatori või ID-kaardi abil.

Mõned maksed, näiteks väiksemad või korduvad maksed, ei vaja ka edaspidi tugevat autentimist ehk lisakinnitust internetipangas. Küll aga tasub aeg-ajalt olla valmis pisteliseks kontrolliks, mil palutakse ka mõni väiksem makse internetipangas kinnitada.

Kui näed meelepärase veebipoe kodulehel tähiseid Verified by VISA ja MasterCard SecureCode, võid olla üsna kindel, et antud poes saad kaardimakse turvaliselt internetipangas kinnitada.

Uus ja rangem nõue on kasulik nii sulle kui kõigile teistele, kes kasutavad nii kodu- kui välismaiseid veebipoode oma ostude sooritamiseks. See muudatus aitab vähendada pettuste ohtu ning kaitseb sinu andmeid veel paremini.

Enamik veebipoode on oma teenused juba tugeva autentimise nõudega vastavusse viinud

Eestis on see juba tavaks muutunud ning ka Euroopa populaarseimad veebipoed toetavad tugevalt autenditud makseid. Küll aga võib uue aasta alguses leiduda veebipoode, mis ei vasta veel uutele nõuetele.

Lisaks ülaltoodule jälgi alati e-poes osteldes lihtsaid reegleid

  • Kontrolli enne ostu sooritamist kaupmehe tausta. Ära sisesta oma kaardi andmeid tundmatule lehele enne kaupmehe tausta kontrollimata.
  • Kaalu, kas pakkumine on usutav! Uskumatult heade pakkumistega tuleks olla ettevaatlik. Kui huvi pakkuva kauba eest küsitakse tavahinnast kordades väiksemat summat, on see reeglina halb märk.
  • Tee selgeks, kas kaupmees on era- või juriidiline isik. Selleks vaata, kelle pangakontole tuleb toote või teenuse eest raha kanda (eraisiku või firma arvele) ning kontrolli, kas ettevõte on äriregistrisse registreeritud. Kui müüjaks on eraisik, ei kehti tootele või teenusele seadusest tulenev kaitse ega laiene tarbija õigused. Lisaks ei saa eraisikult ostes probleemide korral tarbijakaitseameti poole pöörduda.
  • Iga usaldusväärse e-poe lehel peab olema põhjalik info kaupmehe kohta. Veebilehel peab kindlasti olema kirjas ettevõtte nimi, asukoht, e-posti aadress ja telefoninumber, kuhu saab probleemide puhul pöörduda.
  • Veendu, kuidas saad kaupa tagastada. Veebipoe kodulehel peab olema selgesõnaliselt välja toodud ostuprotsessi kirjeldus: millised on ostja ja müüja kohustused ja vastutus, müügi- ja maksetingimused, tarneaeg, kohaletoimetamise võimalused. Kindlasti peavad olema välja toodud ka toote tagastamise tingimused. Eesti e-kaupmeeste tausta on võimalik uurida tarbijakaitseameti kodulehelt.
  • Eelista turvaliste internetiostude programmiga liitunud kaupmehi. Turvaliste internetiostude lahendused tagavad e-poodides ostmisel topeltkaitse. Programmiga liitunud kaupmeeste veebipoe lehtedelt leiad tähised MasterCard SecureCode ja Verified by Visa.
  • Et ostlemine oleks veelgi turvalisem, veendu enne e-poes maksmist, et oled liitunud internetiostude programmiga ning sinu kaardi limiidid vastavad vajadustele. Seda saad teha internetipangas.