Swedbank: esimene kvartal tõi kodulaenuturule uued rekordid
Swedbanki andmeil oli aasta esimeses kvartalis kodulaenuturul tugev kasv. Keskmine kodulaenusumma tõusis Eestis 153 000 euroni, mis on 6% suurem kui möödunud aasta samal ajal. Esimeses kvartalis sõlmiti kodulaenulepinguid mullusega võrreldes kolmandiku võrra enam ning lepingute kogumaht kasvas ligi poole võrra.
Kõige suuremaid kodulaene võtavad jätkuvalt 31–35-aastased, kelle keskmine laenusumma ulatus esimeses kvartalis 181 000 euroni. Samas kasvas keskmine laenusumma kõikides vanuserühmades ning suurim hüpe toimus 22–25-aastaste seas. Selles vanuserühmas kasvas keskmine kodulaenusumma aastaga tervelt 26%, jõudes 129 000 euroni. Sõlmitud lepingute arvu kasv oli kõige kiirem kuni 30-aastaste klientide seas.
„Kodu ostmine on inimeste jaoks väga vajadusest lähtuv otsus: sageli soovitakse parandada elamistingimusi või leida kodu, mis vastab paremini pere vajadustele. Seda ilmestab ka 31–35-aastaste vanuserühm, kus laenusummad on suurimad: pere kasvamisega koos tekib sageli vajadus suurema kodu järele ning selleks ajaks on paljudel paranenud ka võimalused sobivam kodu osta,“ ütles Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma.
„Nooremate ehk kuni 30-aastaste klientide aktiivsus näitab, et esimese kodu ostjad liiguvad turul julgemalt. See on suur samm, millega kaasneb sageli palju küsimusi. Seetõttu oleme loonud noorte klientide jaoks kodulaenutiimi, mille spetsialistid aitavad noortel protsessi paremini mõista, oma võimalusi hinnata ja enesekindlamalt uue kodu poole liikuda,“ lisas Pärgma.
Esimeses kvartalis ei olnud kodulaenuturg aktiivne üksnes Eestis. Sarnast kasvu oli näha ka Lätis ja Leedus, kuigi keskmised kodulaenusummad jäävad seal Eesti omadele alla. Lätis ulatus keskmine kodulaenusumma esimeses kvartalis 98 000 euroni ja Leedus 134 000 euroni, mis peegeldas eelkõige kohaliku kinnisvaraturu hinnataset.
Aastaga on kasvanud nende klientide osakaal, kes ostavad kodu kuni 15% omafinantseeringuga. 16–20% sissemaksega ostjate osakaal on püsinud stabiilne, samas kui üle 20% omafinantseeringuga ostjate osakaal on möödunud aastaga võrreldes vähenenud. Keskmiselt võetakse Swedbankis kodulaen 25 aastaks.