Avalehele
Jaanuaris kallines oluliselt toit

Jaanuaris kallines oluliselt toit

Hinnad tõusid jaanuaris aastataguse ajaga võrreldes 11 protsenti. Detsembriga võrreldes hinnad ei muutunud. Kuigi elektri ja gaasi hinnad kuuga odavnesid, kallines oluliselt toit. Nii kiiret toiduainete hindade kasvu nägime viimati 2007. aasta oktoobris.

Umbes pool 11-protsendilisest hinnatõusust tuli energia kallinemisest. Mootorikütuste hinnad tõusid aastaga veerandi võrra. Elektri ja kütte hinnad kerkisid poole võrra. Elektri ja gaasi aastane hindade muutus oli jaanuaris oluliselt väiksem kui detsembris, sest valitsus alandas võrgutasusid ja kehtestas hinnalae ning elektri börsihind alanes.

Toiduainete hinnatõus oli oodatust kiirem. Toit kallines jaanuaris aastataguse ajaga võrreldes 9 protsendi võrra. Toiduainete hinnatõusu vedasid köögiviljad ja kala.

Lähikuudel väga kiire hinnatõus jätkub. Veebruaris kallinevad küte ja kütused. Elektri ja gaasi hinnad püsivad kõrgel tasemel. Veebruar on tavaliselt aasta kõige külmem kuu, nii et nõudlus energia järele püsib tugev. Hinnatõus võib hakata rahunema suvekuudel. Palgakasv küll järgmistel kuudel kiireneb, aga jääb hinnatõusule siiski alla.

Märksõnad: Hinnad