Avalehele
Kuidas minna välismaale õppima? Lihtsalt hakka tegutsema! (video)

Kuidas minna välismaale õppima? Lihtsalt hakka tegutsema! (video)

Olen Rauno Stein (25). Ilmselt sa ei tunne mind, seega proovin endast kiire ülevaate anda. Olen täiesti tavaline Eesti noormees. Olen Eestis üles kasvanud, keskkoolis käinud ning sõbrad ja pere elavad samuti Eestis. On ainult üks aga. Nimelt olen juba 5 aastat elanud Taanis. Olen seal lõpetanud kooli, leidnud palju uusi sõpru ja tutvusi ning ka tööle asunud. Kuna Swedbank on olnud minu silmis kogu aeg noortele lähedal, hoidnud end kursis viimaste trendidega noorte seas ja aidanud neid praktikaprogrammide kaudu elukutse valimisel, siis oli mul hea meel, kui Swedbanki Noorte uudiskirja peatoimetaja pakkus mulle võimalust kirjutada sulle oma eriala valikust, haridusteest ja elust Taanis.

Segadus keskkooli lõpus

Olin täiesti segaduses pärast keskkooli lõppu ja mul polnud aimugi, mis eriala oleks see, mis mind köidaks. Kuna erinevate huvide ring oli suur, siis ma lihtsalt alustasin sellest, et panin paberile kirja oma huvid ja otsisin, et kas miskit sellele lähedast saaks õppida. Selle üle juurdlemine oli tükk tegu. Seepärast võtsin pärast keskkooli aasta vabaks ja teenisin Tallinnas rõivaste müügiga raha. Samal ajal mõtlesin, et mis on see, mida teha tahan. Alati pole oluline pärast keskkooli kohe õpinguid jätkata. Oluline on leida see, mis sind motiveerib ja teha seda, mis meeldib. Seepärast ongi minu soovitus võtta endale aega ja mitte uisapäisa alustada õpinguid lihtsalt sellepärast, et vanemad tahavad või kuna ühiskond seda peale surub.

Miks Taani ja kuidas ma sinna jõudsin?

Miks otsustasin toona minna õnne mujalt otsima? Ausalt öeldes ma ei teagi täpselt miks. Mingi sisemine vajadus oli. Toona 20-aastasena tundus maailm nii suur ja lai, Eesti aga väike. Nii sai järgmiseks sihtkohaks Taani. Minu valiku kasuks rääkisid tasuta haridus, arenenud ühiskond, põhjamaine kultuur ja õppekavade paljusus. Lisaks eriala valikule, millest räägin all pikemalt, oli oluline koguda raha lennupiletite jaoks ja leida endale Taanis elukoht. Piletite ostmiseks käisin tööl. Lisaks panustasid ka vanemad, et selline samm oleks üldse võimalik. Kuna Taani on Euroopa Liidu liige, siis ei ole vaja sinna kolimiseks viisat. Vaja on ainult Taani elamisluba, mis annab sulle õiguse seal elada, õppida ja töötada. Selle jaoks annab kool eraldi kinnituse, et oled kooli nimekirjas ja alustad õpinguid. Enne Taani kolimist pidin ka leidma elukoha. Selleks aga annavad enamus koolid võimaluse kandideerida ühika kohale. Mina jäin sellega aga hilja peale, mistõttu elasin alguses sõprade juures, kuni peale pikka otsimist leidsime 4 sõbraga Aarhuse linnas korteri.

Minu haridustee tõusud ja mõõnad

Eriala valimine oli mõistagi pikk protsess, sest nagu ma eelnevat ütlesin, siis huvisid oli mul toona palju. Esialgu uurisin internetis erinevaid võimalusi, koole ja kuidas üldse käib kandideerimine. Sattusin sellise organisatsiooni otsa nagu Dream Foundation, mis aitas mind algusest lõpuni kooli ja eriala valikuga ning inglise keele testi ja kandideerimisega. Kogu protsess oli eesti keeles ja väga lihtsaks tehtud. Minu esimeseks erialavalikuks osutus Architectural Technology and Construction Management. Dream Foundationi kaudu sain infot, mida eriala endast kujutab, mis kool see on ning kõige tähtsam – mida nõutakse kooli sisse astumiseks. Kooli sain sisse ja elukoht sai ka leitud. Kõik tundus olevat ideaalne, kuid juba esimese semestri möödudes pidin endale tunnistama, et tegelikult ei olnud see üldse minu eriala.

Tegin julge otsuse ja hakkasin end ette valmistama uueks kandideerimisprotsessiks. Uueks erialaks osutus Branding & Marketing Management moe ja elustiili valdkonnas TEKOs. Valisin just selle eriala, kuna see on seotud moetööstusega. Uue eriala tõttu tuli kolida armsast Aarhusi linnast veelgi väiksemasse Herningusse. Kahe aasta möödudes liikusin aga juba Kopenhaagenisse. Nimelt saab pärast kahte aastat õpinguid TEKOs vahetada veel kooli ja jätkata samal erialal õppimist teises koolis (KEA). Otsustasin kooli vahetada, sest KEAs on tugev praktika, head koostööpartnerid ning paremad võimalused kontaktide loomiseks. Eks need muutused olid rasked ja koduigatsus kimbutas, aga üsna pea sai selgeks, et „patja nutmine“ ei lahenda midagi. Tuleb lihtsalt tuimalt tegutsema hakata. Ei mingit üleliia analüüsimist. Lihtsalt hakka toimetama! Nagu ka mu vanemad mulle alati ütlesid: „koju saab alati tulla, kodu ei kao kuhugi.“ Kõik see vaev ja aastad teenisid mulle välja lõpuks bakalaureuse kraadi Digitaalses Turunduses.

Välismaal õppimise plussid

  • See on parim viis, kuidas õppida keeli.
  • Omandad rahvusvahelise ülikooli kraadi.
  • Kogud rahvusvahelisi kontakte ja sõpru, mis annab suure eelise. Kunagi ei tea, missugused praktika- või töövõimalused võivad avaneda erinevate tutvuste kaudu.
  • Saad reisida välismaal ja avastada uut kultuuri.

Välismaal õppimise miinused

  • Sisseelamine uude ühiskonda võtab aega, sest saabud kohta, kus sa keelt ei oska.
  • Pead teatud ajaks jätma hüvasti sõprade ja perega.
  • Raske oli harjuda mõttega, et nüüdsest on vaja alustada elu omapäid, kuid sisendasin endale, et muud moodi ma ei õpigi ja ei täida oma unistusi.

Kust alustada?

  • Uuri, kas keegi lähedane, tuttav või klassikaaslane on ehk siirdunud välismaale ning küsida nende käest, missugused on üldse välismaal õppimise võimalused.
  • Õpi teiste kogemusest. Lisaks internetist üldise info otsimisele, tuleb kasuks nende inimeste blogide lugemine, kes on välismaale õppima läinud.
  • Oluline on töötada enne minekut Eestis ja panna nii palju raha kõrvale kui võimalik, sest kolimine uude riiki ja seal alustamine on kulukas ettevõtmine.