Avalehele
5 nõuannet, et jõulud saabuksid stressivabalt

5 nõuannet, et jõulud saabuksid stressivabalt

Kuigi jõulud saabuvad igal aastal samal ajal, juba vähem kui paari kuu pärast, tunnistavad nii mõnedki, et on jätnud kingituste ostmise viimasele hetkele ja teinud seetõttu ebamõistlikke kulutusi. 2022. aastal Rahaasjade Teabekeskuse poolt läbi viidud uuringu põhjal on seda teinud 16% Eesti elanikest.

Selleks et saaksid stressivabalt jõuludele vastu astuda, on mõistlik nendeks juba varakult valmistuda.
Siin on sulle 5 nõuannet, millele mõelda juba nüüd.

Alusta varakult

Sageli teeme ebamõistlikke otsuseid just kiirustamise tõttu. Selleks et vältida detsembris emotsioonioste ning rahvarohkeid kaubanduskeskusi, alusta jõulukingituste varumisega juba praegu. See on ka hea võimalus oma kulusid hajutada. Mõtle oma lähedastele ning tee nimekiri kingitustest, mis neile rõõmu võiksid pakkuda. Ostetud kinkidele tasub alati kaaluda ka alternatiive — kui sul on aega ja annet, tee kingitused hoopis ise. Väärt idee on kinkida ka asjade asemel hoopis emotsioone või teha kogu perekonna nimel annetus mõnele heategevusorganisatsioonile.

Ole nutikas ja kasuta e-poodide võimalusi

Erinevate poodide ja kaubanduskeskuste külastamine võib olla üsna väsitav ja ajakulukas. Siinkohal tulevad appi e-poed. Nii kohalike kui välismaiste poodide kaubavalik on mugavalt vaid mõne kliki kaugusel. Küll aga tasub silmas pidada, et tõenäoliselt on e-poed täna populaarsemad kui aastaid tagasi, mistõttu on mõistlik arvestada, et tarneajad võivad olla tavapärasest pikemad. Seega ole nutikas ning soorita oma ostud varakult. Lisaks on see ka hea võimalus oma kulusid hajutada.

Krediitkaardiga makstes tuleb kaasa ostukindlustus

Kui meelepärased kingitused välja valitud, siis ole nutikas ja kasuta maksmiseks krediitkaarti, sest kestvuskaubad (tehnikavidinad, riided, spordivarustus, kodusisustus jms) on automaatselt kindlustatud. Kindlustus pakub kaitset eseme ootamatu kahjustumise, hävimise ja varguse korral ning kehtib ka siis, kui ostetud ese kahjustub tahmatult kaardivaldaja enda süül. Omavastutus on ostukindlustusel vaid 30 eurot.

Hea teada! Oma krediitkaardile saad juurde sõlmida ka Kaardikasko lepingu, mis annab kindlustunde, et kasutatud krediidilimiit saab tagastatud ka ootamatu töökaotuse või haiguse korral.

Kasuta sooduspakkumisi

Nii välismaa kui kohalike kaupmeeste e-poodides osteldes hoia silmad lahti ja otsi erinevaid kampaaniapakkumisi ja soodustusi. Lisaks vaata üle, millised soodustused ja partnerpakkumised on sinu krediitkaardiga kaasa tulnud. Seda saad teha internetipangas.

Et e-poes ostlemine oleks turvaline

  • Kontrolli enne ostu sooritamist kaupmehe tausta. Ära sisesta oma kaardi andmeid tundmatule lehele enne kaupmehe tausta kontrollimata.
  • Kaalu, kas pakkumine on usutav! Uskumatult heade pakkumistega tuleks olla ettevaatlik. Kui huvi pakkuva kauba eest küsitakse tavahinnast kordades väiksemat summat, on see reeglina halb märk.
  • Tee selgeks, kas kaupmees on era- või juriidiline isik. Vaata, kelle pangakontole tuleb toote või teenuse eest raha kanda (eraisiku või firma arvele) ning kontrolli, kas ettevõte on äriregistrisse registreeritud. Kui müüjaks on eraisik, ei kehti tootele või teenusele seadusest tulenev kaitse ega laiene tarbija õigused. Lisaks ei saa eraisikult ostes probleemide korral tarbijakaitseameti poole pöörduda.
  • Iga usaldusväärse e-poe lehel peab olema põhjalik info kaupmehe kohta. Veebilehel peab kindlasti olema kirjas ettevõtte nimi, asukoht, e-posti aadress ja telefoninumber, kuhu saab probleemide puhul pöörduda.
  • Veendu, kuidas saad kaupa tagastada. Veebipoe kodulehel peab olema selgesõnaliselt välja toodud ostuprotsessi kirjeldus: millised on ostja ja müüja kohustused ja vastutus, müügi- ja maksetingimused, tarneaeg, kohaletoimetamise võimalused. Kindlasti peavad olema välja toodud ka toote tagastamise tingimused. Eesti e-kaupmeeste tausta on võimalik uurida tarbijakaitseameti kodulehelt.
  • Et ostlemine oleks veelgi turvalisem, veendu enne e-poes maksmist, et oled liitunud internetiostude programmiga ning sinu kaardi limiidid vastavad vajadustele. Seda saad teha internetipangas.
  • Hea teada! Kui tehing peaks ebaõnnestuma või kaupmees eksib tehingu teostamise hetkel kokkulepitud tingimuste vastu, saad tehingu vaidlustada võttes ühendust oma kodupangaga.