Avalehele
3 müüti viipemaksetest

3 müüti viipemaksetest

06.11.2017

Eestis on üle 300 000 inimese, kes saavad oma igapäevatoimingutelt mõnusalt aega kokku hoida. Need on inimesed, kellel juba on viipekaart. Ometi on väga palju ka neid, kes viipekaarte endiselt pelgavad.

Viipemaksete abil on kuni 25-euroste ostude sooritamine kiire ja mugav. Tuleb vaid kaarti terminali kohal hoida ja makse ongi tehtud, ilma PIN-koodi sisestamata. Et viipemaksed veelgi laiemalt kasutusele võetaks, tuleb aga esmalt kummutada kõige laialdasemalt levinud müüdid viipekaartide kohta.

1. Viipemaksed on ebaturvalised

Päris palju kõneainet on tekitanud viipekaardi turvalisus võrreldes tavakaardiga. Viipekaartide turvariskiga on kõvasti tööd tehtud – süsteemi taga on keeruline algoritm ning aeg-ajalt küsib see PIN-koodi ka väiksemate tehingute puhul. Samuti on võimatu maksta kassast mööda jalutades kogemata kellegi teise arve.

Teiste viipemakseid kasutavate riikide kogemus näitab, et kaardipettuste arv ei ole pärast puutevaba tehnoloogia kasutusele võtmist suurenenud.

2. Viipemaksete limiit on väga väike

Kui suur on Teie keskmine arve, kui maksate restoranis, kinos või poes? Ilmselt jääb see enamikel juhtudel alla 25 euro. Koguni 75% kõikidest maksetest jäävad alla 25 euro piiri.

Just sellepärast tõusis oktoobris viipemaksete senine limiit kümnelt eurolt 25 eurole. Seega suurema osa maksetest saab ära teha viipekaardiga, mis on kiirem kui tavakaart, sest ostu saab sooritada kaarti makseterminali panemata ning PIN-koodi sisestamata.

3. Kogemata teen topeltmakse

Endiselt on ka inimesi, kes kardavad viipekaarti kasutades teha kogemata topeltmakse. See on alusetu hirm. Kahte järjestikust samasugust makset pole võimalik teha, topeltmakse võimalus on sajaprotsendiliselt välistatud.

Viipekaartidega saab lähemalt tutvuda SIIN!