Avalehele
9 nippi, kuidas toidukulusid vähendada

9 nippi, kuidas toidukulusid vähendada

07.09.2017

Kulutused toidule moodustavad keskmiselt veerandi pere sissetulekust. Üha kallinevate toiduainete hindade juures on seega oluline seda kulurida pere eelarves tähelepanelikumalt jälgida. Toiduostude harjumuspäraste valikute ülevaatamise ja muutmisega on võimalik toidukuludelt märkimisväärselt kokku hoida.

Rahaasjade Teabekeskus jagab 9 nõuannet, mis võivad olla Sulle juba tuttavad, kuid mille teadlik rakendamine aitab Sul hoida praktilist meelt toidukulude planeerimisel ja juhtimisel.

 

1. Uuri sooduspakkumisi

Toidupoes ringi jalutades hakkavad sageli silma kollased või punased sildid, mis üht või teist kaupa tavapärasest madalama hinnaga pakuvad. Kunagi ei tasu „kollase sildi“ kaupa mõtlematult ostukorvi haarata, sest see võib olla siiski kallim mõnest samaväärsest tootest sealsamas kõrval, millele hetkel sooduskampaaniat ei toimu. Samuti ei tähenda soodne hind alati kokkuhoidu. Kui Sul ei ole kaupa  tegelikult vaja, tähendab ost hoopis lisaväljaminekut.

 

2. Koosta poenimekiri ja tee sisseoste kord nädalas

Impulsiivseid oste aitab vältida nädala menüü kavandamine ja selle põhjal ostunimekirja koostamine. Kui pead ostunimekirjast rangelt kinni, väldid ka ebavajalike kampaaniatoodete ostmist. Enne igat poodi minekut heida igaks juhuks pilk kappides ning külmikus ja sügavkülmas olevatele varudele. Ka see aitab teinekord poenimekirja lühendada ja raha kokku hoida.

 

3. Tee sisseoste üksi

Võimalusel käi toidupoes üksi ja ilma lasteta. Nii väldid impulssoste. Kui see ei ole võimalik, tee lastega kokkulepped neile meelepärase ostmise osas juba varem. Nii väldid laste silmade kõrgusel olevate ahvatluste korvi libisemist ja ebamugavaid läbirääkimisi kassas.

 

4. Võrdle hindu

Lisaks tükihinnale vaata ja võrdle ka sarnaste toodete kilo või liitri maksumust (see on hinnasildil väiksemas kirjas). Uuri poeriiulite ülemisi ja alumisi riiuleid ning seal asetsevat kaupa. Tihti on kallimad esemed asetatud silmade kõrgusele, mistõttu tasub veidi horisonti laiendada. Lisaks hinnale tasub toodete võrdlemisel jälgida ka koostist ehk millist toorainet on kasutatud. Nii saad veenduda  kauba kvaliteedis.

 

5. Külasta tuttavat poodi

Uuringud näitavad, et kui käid võõras poes, seda tõenäolisemalt lisad ostukorvi asju, mida Sa pole algselt kavatsenud osta. Seega eelista sisseoste teha nn kodupoes, mille vahekäikudes orienteerud paremini. Lisaks aitab see ka aega kokku hoida.

 

6. Kuula poes oma muusikat

 Üldjuhul mängib poodides taustaks rahulikum muusika, mis tekitab soovi aeglasemalt liikuda.* Mida aeglasemalt mööda vahekäike liikuda, seda suurema tõenäosusega märkad Sa midagi ebavajalikku, mis märkamatult ostukorvi liigub. Seega kuula tempokamat muusikat.

*Brandwashed: Tricks Companies Use to Manipulate Our Minds and Persuade Us to Buy.

 

7. Käi toidupoes täis kõhuga

Tühja kõhuga oleme altimad tegema ebaratsionaalseid otsuseid. Seega külasta toidupoodi täis kõhuga. Kui juhtud poodi minema tühja kõhuga, pista suhu piparmündikomm või -näts. See aitab Sul saiakeste letist möödumisel ahvatlusele vastu pidada.

 

8. Tee ise ja osta hulgi

Väiksema pere puhul tasub samuti igapäevaste ostude tegemisel eelistada soodsama hinnaga suuremaid pakendeid. Väiksemaid koguseid on mõistlik osta lahtise kaalukaubana. Näiteks 150-grammise singipaki hinnast moodustavad suure osa pakendikulud. Kui soovid kokku hoida, väldi pool- ja valmistooted, sest enda valmistatud toidu maksumus tuleb üldjuhul soodsam.

 

9. Erista tahtmised vajadustest

Kui tahad eristada, kust jookseb emotsionaalse tahtmise ja tegeliku vajaduse piir, tasub endale enne ostu esitada küsimus: „kas mul on tõesti seda vaja ja mis juhtub, kui ost jääb tegemata?“ Sellise kontrollküsimusega saad ostukorvist eemal hoida nii mõnegi emotsiooniostu. Lisaks analüüsi enda harjumusi ja tee selgeks, millised nõrkused Sinu rahakotti liigselt koormavad.