Avalehele
Mis hinde paneksid Sina oma finantskäitumisele?

Mis hinde paneksid Sina oma finantskäitumisele?

28.12.2017

Aasta lõpp on sümboolses mõttes nii edasi- kui ka tagasivaatamise aeg. Just praegu on õige hetk heita pilk oma rahaasjadele ja analüüsida mööduva aasta finantskäitumist. Kas sissetulekud katsid igapäevased elamiskulud? Kas oli hetki, mil pere eelarve läks miinusesse? Kas ja kui palju õnnestus Sul raha säästa või koguni investeerida?

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse hiljutisest uuringust selgus, et ligi 40% Eesti peredest on viimase aasta jooksul olnud rahahädas. See tähendab, et nende sissetulekud ei katnud kõiki pere igapäevakulusid. Põhiliseks kitsaskohaks on see, et rahaasju arvestatakse mälu järgi ega kasutata muid abivahendeid. See aga tekitab kuu lõpus olukorra, kus raha on otsas ja puudub täpne arusaam, millele see kulus.

Kui ka Sina tunned, et Sinu selle aasta finantskäitumise hinne on mitterahuldav, siis loe edasi ja võta vastu väljakutse teha uuel aastal teisiti!

Kulude suur kolmik ehk kust saab raha kokku hoida

Selleks, et saada ülevaade rahakotti liigselt koormavatest kuludest, on vaja pidada eelarvet ning panna kirja kõik kulud ja tulud. Oluline on üles märkida ka kõige väiksemad ostud, sest pisikestest kuludest kasvavad kuu lõpuks üsna suured summad.

Kui kulu- ja tuluread kirjas, tasub väljaminekute kärpimiseks alustada kõigepealt nn suurest kolmikust ehk toidust, eluasemest ja transpordist. Need moodustavad tavaliselt pere eelarvest üle poole ja seetõttu on nendes kategooriates võimalik ka enim raha kokku hoida.

Nii mõnigi kord piisab antud kolmiku puhul ühekordsest otsusest, et mõju pere rahakotile oleks märkimisväärne. Näiteks, kui peres on kaks autot, tasub mõelda ühest loobumisele ja kasutada rohkem ühistransporti.

Toit ampsab eelarvest suurima tüki

Toidukulud võtavad aga eelarvest kõige suurema tüki, moodustades keskmiselt veerandi pere väljaminekutest. Üha kallinevate toiduhindade juures on oluline seda kulurida tähelepanelikumalt jälgida. Toiduostude harjumuspäraste valikute ülevaatamise ja muutmisega on võimalik märkimisväärselt raha kokku hoida. Millest aga alustada ja kuidas?

Ammuta inspiratsiooni populaarsest säästugrupist!

Säästmisele ja kogumisele orienteeritud Facebooki grupp Kogumispäevik koondab inimesi, kes soovivad raha säästa ja hoida motivatsiooni eesmärkide suunas liikumisel. Grupis jagatakse palju häid nõuandeid ja nippe, kuidas oma rahaasju paremini hallata.

Jaanuaris keskendutakse grupis just toidukuludele. Oma pere rahaasjadest räägib populaarse pere- ja elustiiliblogi Meie Käopesa eestvedaja Mirjam Hunt, kes oma viieliikmelise pere näitel võtab vastu väljakutse toita pere 50 euroga nädalas. Liitu grupiga SIIN, jälgi Mirjami tegemisi, löö ka ise kaasa ja säästa raha!