Avalehele
Aprilli alguses tuleb käibele uus 50-eurone rahatäht

Aprilli alguses tuleb käibele uus 50-eurone rahatäht

29.03.2017

4. aprillil hakkab Eesti Pank – nagu ka teised euroala keskpangad – laskma ringlusse uue kujunduse ja turvaelementidega 50-euroseid pangatähti. Uue rahatähe suurimaks erinevuseks võrreldes vana 50-eurose rahatähega on läbipaistev portreega aken.

Uusi rahatähti on kohustatud vastu võtma kõik kaupmehed ja müügiautomaadid. Seadme puudumise või selle tõrke korral ei tohi uue 50-eurose vastuvõtmisest keelduda, sest rahatähe ehtsust saab tuvastada ka käsitsi, kui vaadata või kompida rahatähe turvaelemente.

Silmapaistvaim uuendus on läbipaistev portreega aken

Uuel rahatähel on tõhustatud turvaelemendid, mida kasutatakse ka uuel 5-, 10- ja 20-eurosel: portreehologramm, portreevesimärk, reljeeftrükk ja smaragdroheline number. Peale selle on uuel 50-eurosel samasugune uus turvaelement nagu teise seeria 20-euroselgi – läbipaistev portreega aken.

Praegu kasutusel olevad 50-eurosed kehtivad ka edaspidi

Esimese seeria rahatähed ehk praegu kasutusel olevad 50-eurosed kehtivad ka edaspidi. Neid ei ole vaja ümber vahetada, sest nendega saab endiselt poes ja mujal maksta, nagu ka esimese seeria 5-, 10- ja 20-eurosega.

Kõik esimese seeria rahatähed säilitavad oma väärtuse igavesti, kuid ühel hetkel ei saa nendega enam poes maksta. Kui see aeg on selgunud, siis teavitatakse sellest inimesi väga pikalt ette. Seejärel saab esimese seeria rahatähti uute vastu vahetada tähtajatult nii Eesti Pangas kui ka euroala teistes keskpankades.

Kuidas tunda rahatähe turvaelemente?

1. Vaata. Kui rahatähte vastu valgust vaadata, ilmub selle vasakus ülaservas asuva Euroopa Liidu lipu ja Mario Draghi allkirja all nähtavale portree kujutisega vesimärk. Vastu valgust vaadates paistab hologrammriba ülaosa läbi ja läbipaistvasse aknasse ilmub Europe portree, mis on nähtav rahatähe mõlemal küljel.

2. Katsu. Katsudes on uue 50-eurose rahatähe paremal ja vasakul serval selgelt tunda paberipinnast kõrgemad reljeefsed jooned. Rahatähe paber on tugev ja krabiseb.

3. Kalluta. 50-eurose vasakus alaservas on erkroheline number, mille trükivärv muutub pangatähte kallutades rohelisest tumesiniseks. Hologrammribal tulevad kujutised nähtavale rahatähte kallutades: lisaks Europe portreele on näha number 50, euro sümbol ja värava või akna kujutis.

 

Allikas: Eesti Panga pressiteade

Foto: Euroopa Keskpank

Märksõnad: Nõuanded, Rahatäht, Sularaha