Avalehele
Uuring: vaid viiendik Eesti peredest õpetab lastele, kuidas taskurahaga ümber käia

Uuring: vaid viiendik Eesti peredest õpetab lastele, kuidas taskurahaga ümber käia

17.08.2017

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse tellitud uuringust selgus, et 80% Eesti lastest saab taskuraha. Regulaarselt hakatakse lastele taskuraha andma alates seitsmendast eluaastast, kuid ainult 20% Eesti peredest selgitab enne taskuraha andmist põhjalikult, kuidas rahaga vastutustundlikult ümber käia.

Taskuraha suurus kasvab koos lapse vanusega

7-10-aastaste laste taskuraha suurus on keskmiselt ligikaudu 12 eurot, 11-15-aastased lapsed saavad kuus taskuraha keskmiselt 21 eurot ja 16-19-aastaste taskuraha suurus on ligi 36 eurot. Uuringust selgus, et koguni 61% vanematest annavad taskuraha ka 20-23-aastastele lastele, kuid taskuraha andmine ei ole nii regulaarne kui nooremate laste puhul.

Taskuraha antakse vastavalt vajadusele

Uuringust selgus, et taskuraha antakse vastavalt vajadusele, ehk kui laps palub raha konkreetse väljamineku jaoks. Iga neljas vanem annab lapsele taskuraha lapse igapäevasteks väljaminekuteks. Taskuraha andmine heade hinnete või käitumise eest on vähem levinud.

Taskuraha kulutatakse valdavalt maiustustele ja snäkkidele

Kuni 15. eluaastani kulutatakse taskuraha põhiliselt snäkkidele ja maiustustele ning mänguasjadele. Meelelahutusele kulutamine suureneb pärast 11. eluaastat ning teismeeas kulutatakse eelkõige riietele ja jalanõudele.

Iga viies laps ei kogu raha

Iga viies laps ei pane raha kõrvale, ehk kulutab kogu taskuraha ära. Eelkooliealised lapsed koguvad raha valdavalt mänguasjade jaoks, teismelised eelistavad tehnikavidinaid (nutitelefone, tahvelarvuteid, jms). Vanemas eas kogutakse raha meelelahutuse ja reiside jaoks.

Lapse rahaasjade regulaarne kontrollimine kestab vanuseni 11

Uuringust tuli välja, et noorematele lastele antakse taskuraha enamasti sularahas ning pangaülekannet hakatakse eelistama alates 16. eluaastast. Lapsevanemad kontrollivad lapse taskuraha kasutamist kuni 11. eluaastani ning hiljem küsitakse lapselt raha kulutamise kohta vaid aeg-ajalt. Lapse pangakonto jälgimine läbi interneti- või mobiilipanga ei ole lapsevanemate seas levinud.

 

Laste taskuraha uuringu eesmärk oli välja selgitada lapsevanemate hoiakuid ja suhtumist taskurahasse. Uuring viidi läbi 5.-26.juuni 2017 uuringufirma Spinter Research poolt ning selles osales 1003 lapsevanemat, kellel on laps(ed) vanuses 5-23 eluaastat. 

 

Loe lisaks ka praktilisi nõuandeid, kuidas lapsele rahatarkust jagada.